Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Aktuality

Francouzské stopy na cestě ze školy k francouzské ambasádě

Kateřina Ezechiášová, Kateřina Tschornová (29.11.2021)

Francouzské stopy 1


V pondělí 29. 11. se francouzštináři druhého stupně (třídy 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A a 8.B) vydali po francouzských stopách v Praze, a to díky projektu
„Les Traces francaises de l'école Sainte Ursule à l´Ambassade de France (le Palais Bouquoi)“. Trasa vedla od naší školy, přes piazzettu Národního divadla, po mostě Legií a Vítězné ulici, kolem Gymnázia Jana Nerudy až k Velvyslanectví Francie v Praze (Buquoyský palác). Na každém úseku cesty se žáci setkali s některou významnou francouzskou osobností, která je spjata s daným místem. „Průvodcem“ projektu se stal spisovatel Guillaume Apollinare, jehož povídka „Pražský chodec“ inspirovala projektové vyučování. Procházku s nádechem historie jsme zakončili na Karlově mostě, s pohledem upnutým na Pražský hrad. V závěru dopoledne žáci vyplňovali pracovní listy a v následujících hodinách francouzského jazyka si navíc sami zkusili vytvořit báseň v obrázku – kaligram – tedy oblíbený literární žánr Apollinaira. Za krásné divadelní vsuvky a informacemi nabité povídání o pražských místech a francouzských osobnostech velice děkujeme herečce Kateřině Tiché a průvodkyni Šárce Bricier. Všem zúčastněným žákům pak moc děkujeme za jejich aktivitu a nadšení!


Francouzské stopy 2


Francouzské stopy 3Diplom DELF Prim

Kateřina Ezechiášová (24.11.2021)

V minulém školním roce se někteří žáci naší školy, kteří studují francouzštinu, přihlásili ke zkoušce DELF Prim (Diplôme d'études en langue française), kterou poté skládali ve Francouzském institutu v Praze. A vedli si úžasně! Bohužel kvůli epidemiologické situaci nebylo možné jít na slavnostní ceremoniál do Francouzského institutu a diplom si tam převzít. A proto byly diplomy žákům předány konečně dnes ve škole během hodin francouzského jazyka, za zvuku francouzské hymny, potlesku spolužáků a malé sladké odměny. Všem žákům velice gratulujeme k úspěšnému zvládnutí první velké mezinárodní zkoušky, výborná práce!


DELF 6.AB


DELF 7.ABHry a hraní si ve výuce francouzštiny

Kateřina Ezechiášová, Kateřina Tschornová (23.11.2021)

Nové divadýlko


Výuku francouzštiny lze pojímat různě, a třeba i hravě! Do školy jsme pořídily nové loutkové divadýlko pro menší děti, které budeme využívat při hraní pohádek, ale i trénování rozhovorů a oživení hodin. Pro větší děti jsme do učebny francouzštiny dokoupily hru Scrabble, a tak si děti mohou francouzskou slovní zásobu oživovat a rozšiřovat v zápalu skládání jednotlivých písmenek, pěkně kousek po kousku.


ScrabbleMatinée s Šípkovou Růženkou

Kateřina Ezechiášová (15.11.2021)

Šípková Růženka 4


Při pondělku jsme ve třídě 1.A začali pohádkově. S paní kolegyní Tschornovou jsme si totiž pro francouzštináře připravily dopolední projektové vyučování, a to na téma „La Belle au bois dormant“ (alias „Šípková Růženka“). Děti se naučily slovní zásobu k pohádkovým bytostem, pojmenovávaly loutky a dokázaly také francouzsky říct, jakou barvu šatů mají na sobě. Poté byla celá pohádka zahrána ve francouzském znění – a děti ji mohly pak i stopovat podle toho, jaká zrovna slyšely slovíčka. V další části dopoledne jsme se věnovali i online aktivitám na stránce Wordwall, které sloužily k upevňování nových slovíček a opakování toho, co již umíme (čísla, barvy). Nakonec děti dostaly úkol, aby samy ve skupinkách ztvárnily konkrétní scénu z pohádky, přitom však nesměly mluvit, a když, tak jedině francouzsky. Děti se aktivně zapojily, výborně spolupracovaly a my jim za jejich dnešní práci a nadšení velmi děkujeme. Merci beaucoup!


Šípková Růženka 1 Šípková Růženka 2


Šípková Růženka 3Výlet do Českého Krumlova

Otec Benedikt, sestra Veronika, Stáňa Šimková, Anežka, Vojta (23.10.2021)

Český Krumlov 1 Český Krumlov 2


V sobotu 23. října 2021 se uskutečnil již čtvrtý výlet skupinky žáků naší školy v rámci projektu Grantys „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.“ s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Prahy 1 v roce 2021. Cesta Jižním expresem  z Prahy hl. nádraží do Českého Krumlova nám přinesla překvapení v podobě výluky.  Z Tábora jsme tudíž cestovali autobusem až do cílové stanice v Českém Krumlově.
Poznávání historického Českého Krumlova jsme zahájili návštěvou kostela sv. Víta a mší v přilehlé kapli sv. Václava. Českokrumlovský  vikář a prelát Mgr. Václav Pícha, JC. D. nás po skončení mše provedl kostelem i místní farou a zároveň nám velmi poutavě vyprávěl o jejich historii.
Procházkou přes historické centrum města jsme doputovali do českokrumlovských klášterů, kde jsme měli objednaný program „Výprava do středověku“. Získali jsme mnoho informací z doby středověku, měli jsme možnost si prověřit naše znalosti z historie v soutěži, obléci si středověké šaty, potěžkat si meč či drátěnou košili. Paní průvodkyně nás pochválila za skvělou spolupráci, chování a znalosti. Jako odměnu nám promítla film o historii vzniku města a darovala pohlednice.
Do Prahy jsme se vraceli plni dojmů „žlutým autobusem“ RegioJet. Do Českého Krumlova se určitě v budoucnu ještě někdy vypravíme.