Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

Požehnané Vánoce

(19.12.2014)

Vánoční přání


Hvězdné Vánoce

Jana Šafusová, foto Lenka Zemanová (12.12.2014)

VT 2014 1 VT 2014 4 VT 2014 3


Rok se s rokem sešel a už jsme opět tržili. Letos probíhaly ve škole Vánoční trhy pod heslem Hvězdné Vánoce, což byl moc hezký nápad. Každá třída si svou hvězdu může vyhledat v pětadvacítce ve vestibulu - vždyť budeme slavit 25. výročí školy. Návštěvníci dostali hvězdičku jako vstupenku a s přáním ji nalepili na hvězdnou bránu. Nabídka výrobků byla bohatá, kvalita vynikající. A jako vždy část výtěžků třídy věnují našim adoptovaným dětem.


VT 2014 2 VT 2014 5


Putování ve větvích

Pavla Tichá (05.12.2014)

Putování ve větvích


V den mikulášské nadílky 5. prosince se děti z 1.A a 5.A zúčastnily divadelně-tanečního  představení Putování ve větvích v divadle Alta. Krásný příběh na motivy knihy Tobiáš Lolness od Timotheé Fombella je okamžitě vtáhl do děje. Děti si vyzkoušely, jaké to je šplhat ve větvích Stromu a klouzat se v jeho koruně, vypravily se i za zvláštním lidem žijícím v trávě za hranicí Stromoví. Objevily kouzlo životadárné mízy i přátelství a lásky. Díky interaktivnímu zpracování se ani chviličku nenudily a byl to pro ně opravdový umělecký zážitek, umocněný navíc zajímavým hudebním doprovodem.



Beseda s autogramiádou

Irena Kopecká (05.12.2014)

Beseda 1  Beseda 2


Lenka Zemanová a ilustrátorka Michaela Bergmannová představily třetím třídám svoji knížku Výři nesýčkují. Zasvětily děti do tvorby knih obecně, vylíčily, jakým způsobem vznikaly jejich nápady, jak se v knížce orientovat a jak jim může pomoci při osvojování pravopisných pravidel a vyjmenovaných slov.  Nakonec psaly svá věnování dětem do jejich knížek a odpovídaly na zvídavé otázky.



Školou chodil Mikuláš

Jana Šafusová (05.12.2014)

Mikuláš 1  Mikuláš 2


V pátek 5. prosince chodil v naší škole Mikuláš. Provázen množstvím krásných a hodných andělů přinesl do tříd moudrá a laskavá slova i dárečky. Všichni žáci ho netrpělivě vyhlíželi. Za tuto školní tradici jsme moc rádi.


Poznávací zájezd do Drážďan

Monika Jonczyová (8.A) a Natálie Tomečková (8.B) (01.12.2014)

Letošní prosinec začal pro většinu žáků 7., 8. a 9. tříd netradičně. Navštívili jsme totiž město poblíž českých hranic – Drážďany. V pondělí 1. prosince v 8 hodin ráno vyjely z Prahy dva autobusy plné natěšených dětí. Ty nemluvily o ničem jiném, než jak to tam bude vypadat, kde co vyfotí a co všechno nakoupí na vánočních trzích. Po asi dvou hodinách cesty jsme se ocitli v německé zemi a nejdříve jsme zhlédli expozici ve vojenském muzeu. Kromě různých předmětů týkajících se života za války nás čekalo překvapení v podobě skříněk, které po otevření přibližovaly různým způsobem vojenský a hlavně válečný život. Od muzea jsme jeli autobusem do centra na prohlídku dvou kostelů, které byly za 2. světové války zničeny a znovu obnoveny.


Drážďany


Pak jsme se pěšky vydali na hlavní vánoční trh. Cestou jsme míjeli krásné drážďanské památky a spoustu menších vánočních trhů a hlavně jsme se třásli zimou, protože v Drážďanech foukal ledový vítr. Velký zážitek nás čekal na největším adventním trhu, který je nejstarší v celém Německu. Trh byl nejkrásnější za tmy, všude byly osvětlené a pokaždé jinak vyzdobené stánky a všude to vonělo jídlem, hlavně opékanou klobásou a typickou drážďanskou štolou. Uprostřed trhu stál velký vánoční strom a dřevěný betlém. Na trhu se objevil i Santa Klaus, který vozil malé děti na saních a mával všem ostatním. Když nám byla zima, ohřáli jsme se v nákupním centru a hned zase šli na trhy. Kolem půl šesté jsme se všichni s taškami plnými dárků dostali k autobusu a bezpečně jsme dojeli do zledovatělé Prahy.



Preventivní program

Jana Šafusová (24.11.2014)

Přednáška


V pondělí 24. listopadu se žáci osmých a devátých tříd zúčastnili přednášky o mentální anorexii a bulimii v rámci preventivního programu školy. Přednášející paní Marie Nováková přišla k nám do školy, takže program se odehrával v domácím prostředí. Dokázala zaujmout a naši žáci si odnesli mnoho užitečných informací.


Deváté třídy v Matematickém ústavu AV ČR

Jana Šafusová Foto: Martin Jarník (14.11.2014)

DOD MÚ 2014 2 DOD MÚ 2014 1


V pátek 14. listopadu přivítal naše deváté třídy ve svých otevřených dveřích Matematický ústav AV ČR. Budoucí studenti SŠ vyslechli velmi zdařilou přednášku doc. Tomáše Vejchodského na téma Archimédův výpočet čísla  π, seznámili se s prací redakce ústavu, zasoutěžili si v největší matematické knihovně ČR a učili se zobecňovat v praktické dílně PhDr. Filipa Roubíčka Jak a proč hledat zobecnění aneb Z geometrie přes aritmetiku k algebře a zpět.


Den otevřených dveří 2014

Věra Chloubová (13.11.2014)

DOD 2014 1 DOD 2014 2


Ve čtvrtek 13. listopadu 2014 jsme v průběhu Dne otevřených dveří přivítali dospělé i dětské návštěvníky. Možnosti nahlédnout do tříd během dopolední výuky využívali návštěvníci především ve třídách 1. stupně, někteří se však osmělili zavítat také do výuky ve vyšších ročnících. Průvodci z řad učitelů, řádových sester, vychovatelek a žáků dobrovolníků zodpovídali četné dotazy a dle zájmu provázeli návštěvníky téměř po celé škole. Nabídka odpolední hromadné komentované prohlídky školy byla také hojně využita. Výzdoba školy pro tuto příležitost měla společné téma ZOO, žáci ze 7.A přispěli k výzdobě vydařenými kresbami zvířat včetně mnoha vtipných textů. Jsme rádi, že ani nepříjemný hluk sbíječky a strojů provázející opravu chodníku přímo před školou vás neodradil. Děkujeme za návštěvu!



V Muzeu čokolády

Jana Mišejková (11.11.2014)

V úterý 11. 11. navštívily děti z družiny Muzeum čokolády v Celetné ulici. Kromě historie vzniku čokolády dětem podané formou pohádky s ukázkami kakaovníkových stromů a bobů i s několika otázkami a následnými odměnami děti zhlédly také krátký film o zpracování a výrobě čokolády. Byly překvapeny, že čokoláda se původně pila jako nápoj horký a nesladký s přísadami různých koření (pedevším pepře a chilli) a až v 18. století, kdy ji objevili Španělé a Holanďané a tento hořký způsob jim nechutnal, začali do čokoládového nápoje přidávat třtinový cukr a jiná koření - vanilku, skořici, anýz. Děti měly také možnost vidět výrobu čokoládových pralinek, následně je ochutnat, což byla asi nejpříjemnější část prohlídky, a vytvořit si z tekuté čokolády obrázek, který si odnesli domů.


Muzeum čokolády 2Muzeum čokolády 1



Společná návštěva ZOO

Irena Kopecká (05.11.2014)

Ve středu 5. listopadu třídy třetího a osmého ročníku společně navštívily zoologickou zahradu v Praze-Tróji. Skupiny složené z dětí ze všech těchto tříd procházely výběhy zvířat a řešily kvíz. Osmáci se velice hezky starali o třeťáky. Ti byli nadšení a rádi by si výpravu zopakovali.


ZOO 2


ZOO 1


Byli jsme ve skupinách vždycky třeťáci a osmáci. Viděli jsme různá zvířata a u každého nám dali osmáci nějakou vtipnou otázku. Nejvíc se mi líbila zvířata, jako třeba lední medvěd, panda, žirafy, levharti, surikaty, lemuři a plameňáci. V suvenýrech jsem si koupila gumového hada. Osmáci na nás byli hodní a pomáhali nám. Nakonec jsme se rozešli a jeli jsme domů.                             Klára  Klesnilová (3.B)



Czech Trip již druhým rokem

Věra Žádníková (24.10.2014)

V pátek 24. října 2014 přišlo 11 amerických studentů, kteří studují jeden semestr na Univerzitě Karlově v Praze, navštívit hodinu angličtiny v šestých třídách. Naši žáci se učí AJ již čtvrtým rokem, a tak se jim dařilo poměrně dobře komunikovat v angličtině. Oproti tomu Američané se učí česky dva měsíce a jejich výslovnost češtiny dělala našim dětem potíže. Žáci byli rádi, že mohli prožít 45 minut jiným způsobem a ověřit si své schopnosti v praxi. Naše škola se tímto již třetí semestr, tedy druhý školní rok, účastní jazykového programu - výletu do české školy aneb Czech Trip.


Czech Trip


Legiovlak

Kateřina Oralová (24.10.2014)

Legiovlak 1  Legiovlak 2


Legiovlak se nazývá projekt Československé obce legionářské, který se snaží přiblížit historické události 1. světové války, vykreslit každodenní život československých legionářů a představit věrnou repliku legionářského vlaku z období 1918 – 1920, kdy na Transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace československých legií. V prostorách nákladového nádraží Žižkov si šesťáci prohlédli repliku plně vyzbrojeného obrněného vozu, který sloužil k ochraně vlakových souprav. Dále jsme zhlédli ubytovací vůz „těplušku“, která byla domovem po mnoho měsíců až 15 legionářům, vybavený vůz polní pošty, zdravotní vagón s ošetřovnou a štábní vůz pro důstojníky. Výstavou nás provázel dobově oděný legionář, který nám připomínal slavné legionářské tradice.



VORŠILSKÝ TÝDEN

Filip Roubíček (17.10.2014)

Detail mozaiky na vstupním schodišti


Školní týden od 20. října do 24. října před podzimními prázdninami nese označení voršilský, a to u příležitosti oslav 25. školního roku v historii znovuobnovené školy. Připomeneme si příběh sv. Voršily - patronky naší školy a oslavíme její svátek, který připadá na úterý 21. října. Při setkání učitelů, rodičů a přátel školy ve středu 22. října zavzpomínáme na léta minulá v pořadu Voršilská mozaika. V pátek 24. října přivítáme návštěvu z Arcibiskupství pražského - Mons. Václava Malého.


Piknik pro lidi bez domova

Hana Svobodová (03.10.2014)

V pátek 3. října se linula ze školní kuchyňky vestibulem školy sladká (i slaná) vůně. Děti z 5.B celé dopoledne míchaly těsta, pekly a zdobily dobroty, které v neděli dopravili členové komunity Sant´ Egidio na Letnou. Zde již po několikáté pořádali piknik pro lidi bez domova. Je to příležitost nejen k jídlu, ale i k rozhovorům. Dětem účastníci i organizátoři vzkázali veliký dík. Všechny dobroty chutnaly a rychle se snědly.


Pečení 5.B


Naše cesta

Kateřina Oralová (02.10.2014)

Ve čtvrtek 2. října třídy 6.A a 6.B vyrazily na výstaviště v Holešovicích, kde probíhá interaktivní výstava „Naše cesta“. Výstava nabízí možnost vyzkoušet si a pochopit, jak žijí lidé se sluchovým, zrakovým a tělesným postižením. K vidění a vyzkoušení toho bylo opravdu hodně. Podíváte se například do reálného prostředí speciálně upraveného bytu s kuchyní pro slabozrakého nebo koupelnou pro vozíčkáře. Pobavíte se u množství motorických a paměťových her. Vyzkoušíte si své dovednosti na lezecké stěně, při basketbalu, florbalu a dalších speciálních sportech. Seznámíte se s různými nástroji a pomůckami, které lidé s postižením používají v různých situacích. Uvidíte, jak lidé s různým postižením mohou ovládat a využívat moderní technologie, jako je třeba mobilní telefon. Děti nejvíce bavil showdown (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé), stolní hry a jízda na invalidním vozíku, respektive možnost následně usednout v autobusu na místo řidiče a otevírat dveře dalším účastníkům, kteří si jízdu na vozíku teprve zkoušeli. To všechno lze projít pod vedením průvodců, z nichž mnozí sami se sluchovým, tělesným nebo zrakovým postižením žijí.


Výstava Naše cesta


Výlet do Drážďan

Pavla Tichá (26.09.2014)

V pátek 26. září se třídy 4.A a 4.B  vydaly na výlet do Drážďan. Cílem cesty se stalo Deutches Hygiene–muzeum, kde se děti dozvěděly mnoho zajímavého o lidském těle. Vše si mohly nejen prohlédnout, ale mnohé věci i prakticky vyzkoušet. V dětské části muzea pak prozkoumaly expozici o smyslech - čekal je zde například čichový a sluchový kvíz nebo zrakové klamy a hádanky. Po prohlídce muzea se celá skupina vydala na procházku po městě. Prošli jsme si náměstí i promenádu kolem Labe a značně unavení nasedli do vlaku směr Děčín-Praha.


Deutches Hygiene–muzeum 1   Deutches Hygiene–muzeum 2



Evropský den jazyků

Věra Žádníková (26.09.2014)

Evropský den jazyků 26. září jsme oslavili návštěvou představení The Bear Educational Theatre v sále Reduty. Žáci pátých a šestých tříd zhlédli představení Jackie and the Giant. Měli možnost si zazpívat písničky, zakouzlit si a dva odvážlivci pomáhali Jackie se maskovat proti Bad Giant. 


Jackie and the Giant


Pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd bylo připraveno představení The History of England Part1. Prožili období od roku 0000, invazi Římanů s jejich stavitelským uměním, na vlastní oči (ne)viděli temné období Anglie, zahráli si jazykovou soutěž, z jakého jazyka pochází slovo, zda z latiny, Anglo-Saxon (staré angličtiny) nebo francouzštiny. Závěrečnou etapou byla 100letá válka, kde někteří stateční žáci pomáhali přímo v bitvě. Ještě jsme se seznámili s tím, jak Jindřich VIII. naložil se svými šesti ženami. Nevím, kolik si toho zapamatovali, určitě si však pamatují nejdůležitější letopočet tohoto období! Zeptejte se jich.



Školní družina objevuje Merkur

Jana Mišejková (23.09.2014)

Ve dnech 22. a 23. září 2014 navštívily děti ze školní družiny se svými vychovatelkami výstavu stavebnice Merkur, která se konala na radnici Prahy 13. Děti se dozvěděly něco z historie stavebnice (již v roce 1920 ji začal vyrábět Jaroslav Vancl v Polici nad Metují), viděly spoustu krásných a zajímavých modelů ze sbírky pana Jiřího Mládka (třímetrový jeřáb, ruské kolo, velký vlak o 27 vagónech a množství menších modelů) a samy si zkusily něco sestavit.


Školní družina na výstavě Stavebnice Merkur baví nejen děti



Adaptační kurz žáků šestých tříd

Šárka Fiřtová (6.B) (19.09.2014)

Skanzen


Na adaptační kurz (15. až 19. září 2014) jsme vycestovali do Ždírce nad Doubravou. V dopoledním programu jsme měli činnosti zaměřené na tvůrčí psaní. Během dne jsme hráli různé hry, ve kterých jsme se vzájemně poznávali. Počasí bylo příznivé, a proto jsme si to také pořádně užili. Měli jsme možnost účastnit se každý den mše svaté. Ve skupinkách jsme mezi sebou soutěžili v různých hrách: luštění šifer, fáborková, olympiáda a putovali jsme za odhalením tajemství posvátné knihy, kterou jsme nakonec našli v kostelíku ve skanzenu Veselý Kopec.


Mumie


Večery probíhaly zábavnou formou: módní přehlídka, mumie, dramatizace pohádek. Nechyběla ani noční bojovka kolem rybníka a starého mlýna. Odjížděli jsme obohaceni o spoustu nových zážitků.


         Převozník

Den církevních škol

Filip Roubíček (16.09.2014)

Na svátek sv. Ludmily v úterý 16. září připadá Den církevních škol. Žáci a učitelé naší školy se vydali na různá poutní místa v Praze a jejím okolí. Mladší žáci putovali k Panně Marii Sněžné, Pražskému Jezulátku, na Loretu nebo do Břevnova. Starší žáci navštívili Brandýs nad Labem a Starou Boleslav.


Pouť prvních tříd


Matematika v zábavném podání

Filip Roubíček (12.09.2014)

V pátek 12. září 2014 navštívili žáci sedmého a devátého ročníku 20. výstavu Hry a hlavolamy, která se konala v Novoměstské radnici. Zúčastnili se přednášky Hlavolamy jak je neznáte a hlavolamového workshopu. Skládali známé i méně známé hlavolamy a naučili se hrát nové hry. Při řešení různých hlavolamů a hraní společenských, deskových a karetních her vyzkoušeli své matematické dovednosti, logický úsudek, prostorovou představivost, postřeh...


Hra GO   Hlavolamy



Zahájení školního roku 2014/2015

Filip Roubíček (01.09.2014)

V pondělí 1. září 2014 se žáci, učitelé a rodiče sešli na mši svaté v kostele sv. Voršily, aby slavnostně zahájili nový školní rok. Školní rok 2014/2015 je pětadvacátým v historii naší voršilské školy. Mši celebrovali P. Vojtěch Eliáš, P. Pio Olah a P. Pavel Semela.


Nechť i v jubilejním roce je život školy je nadále utvářen Božím působením a prozářen láskou Krista.





Ukončení školního roku 2013/2014

Filip Roubíček (27.06.2014)

Zpívající pedagogický sbor


Ve čtvrtek 26. června 2014 proběhlo tradiční setkání pedagogického sboru. Žáci devátých tříd poděkovali svým učitelům a učitelé zazpívali odcházejícím kolegům. Páteční mší svatou se celá škola rozloučila se školním kaplanem P. Antonínem a děti mu předaly vlastnoručně vyrobenou knihu jako upomínku na naši školu. Pak už následovalo jen poslední zvonění devátých tříd, rozdávání vysvědčení a hurá na prázdniny.


P. Antonín a sestra Anežka


Katedrála 2014

Filip Roubíček, foto Jana Šafusová (25.06.2014)

Ve středu 25. června 2014 se konala v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě společná bohoslužba církevních škol Arcidiecéze pražské. Mše svaté, kterou celebroval Mons. Václav Malý společně se školními kaplany jednotlivých církevních škol, se zúčastnily stovky dětí mateřských škol, žáků základních škol, studentů gymnázií, SOŠ a VOŠ a jejich učitelů. Děkujeme studentům Arcibiskupského gymnázia za hudební doprovod, žákům Základní školy sv. Voršily v Praze a studentům Křesťanského gymnázia za pořadatelskou službu a studentům Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II. za zdravotnickou službu.


Společná bohoslužba církevních škol


Ať ve vašem srdci vládne Kristův pokoj: k němu jste byli povoláni v jednom těle. Buďte za to vděční. (Kol 3, 15)


Výlet do skanzenu

Text a kresba Antonín Soukup (4.B) (18.06.2014)

Antonín Soukup


Ve středu 18. června 2014 nás paní učitelka Svobodová vzala na výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. Jeli jsme ráno vlakem z Masarykova nádraží a pak autobusem. První skanzen na světě vznikl v roce 1891 ve Stockholmu. Skanzen v Přerově nad Labem, čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě, vznikl na konci 19. století. V současné době je ve skanzenu celkem 33 objektů. Tento školní výlet se mi moc líbil!



Škola vyjela do přírody

Filip Roubíček, foto Hana Svobodová a Jana Šafusová (16.06.2014)

Žáci 8. tříd


Ve druhém červnovém týdnu byla škola liduprázdná - téměř všechny třídy prvního a druhého stupně vyrazily se svými učiteli do přírody, rozjely se po krajích českých a strávily týden ve Strážném v Krkonoších, Doubravce u Chotěboře, Nekoři u Ústní nad Orlicí, Peci pod Sněžkou, Žirovnici u Jindřichova Hradce nebo Šumperku v Jeseníkách. Žáci pátých tříd vyjeli k moři do Chorvatska. Učitelé připravili pro žáky pestrý program plný zábavných i poučných her a výletů po okolí, a tak si žáci pobyt mimo školu opravdu užili.


Žáci 3.B a 4.B  Do her se zapojil i pedagogický doprovod


Výměnný pobyt Německo 2014

Karla Truhlářová (7.A) a Natálie Tomečková (7.B) (30.05.2014)

Výměnný pobyt Německo 2014


25. až 30. května 2014 se žáci sedmých, osmých a devátých tříd zúčastnili výměnného pobytu v Riedenburgu v Německu. Sraz byl v Praze na hlavním nádraží v neděli, jeli jsme přímým spojem do Regensburgu na hlavní nádraží. Zde jsme se rozloučili a odebrali se do německých rodin, kde jsme měli program určený rodiči. Následující den každý z nás jel školním autobusem přímo ke škole, kde nás přivítal pan ředitel Helmich a pak jsme si prohlédli jejich novou krásnou školní budovu. Ve škole jsme měli seznamovací česko-německý program. Odpoledne nás čekala prohlídka muzea s největším krystalem na světě. Další den jsme se zúčastnili tří hodin německé výuky a po těchto hodinách nás čekala ukázka cvičených dravců na místním hradě. Po ukázce jsme se vydali do školní jídelny a na plavbu lodí po Dunaji. Někteří žáci a učitelé se večer zúčastnili školního festivalu hudby. Ve středu nás čekal celodenní výlet do Mnichova spolu s německými žáky. Byli jsme v muzeu aut a motorek značky BMW, vyjeli jsme za krásným výhledem na televizní věž, prošli jsme městem a měli rozchod na nákup jídla a suvenýrů. K večeru se někteří žáci zúčastnili místního Fischerfestu, což je rybářský svátek. Ve čtvrtek bylo volno a každý měl program se svou hostitelskou rodinou. Většinou se chodilo po památkách a restauracích. Večer jsme se všichni sešli s rodiči, žáky a učiteli v zahradní restauraci a patřičně se rozloučili. V pátek dopoledne jsme nakupovali poslední dárky a jídlo a pití na cestu vlakem. Pak jsme se ve škole ještě rozloučili s učiteli a německými spolužáky, vyfotili jsme se a vyrazili na nádraží do Regensburgu. Když přijel vlak, smutně jsme odjížděli zpět do Prahy. Moc se nám to všem líbilo a máme spoustu zážitků a zkušeností.



Školní představení v Salesiánském divadle

Richard Kraus (28.05.2014)

Ve středu 28. května 2014 proběhlo v Salesiánkém divadle v Kobylisích představení uměleckých kroužků školy. Jako první vystoupily pěvecké sbory Knoflíček a Knoflík pod vedením Petry Šaňkové. Jejich hodinové vystoupení za doprovodu klavíru, akordeonu nebo flétny bylo pro všechny krásným zážitkem. Na závěr jejich vystoupení diváky i účinkující pozdravil apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Leanza.


Pěvecký sbor Knoflík   Divadelní spolek Joseph   Taneční soubor Arabeska


Po přestávce následovalo vystoupení scénického tance souboru Arabeska. Postupně se představila tři oddělení (malé, větší a velké děti). Pod vedením profesionální tanečnice Jany Mišejkové předvedly nápadité taneční kreace, se kterými se účastní nejrůznějších soutěží. Jako poslední vystoupily děti z Divadelního spolku Joseph, které sehrály starozákonní příběh o Josefovi. Hra, která byla záměrně zčásti improvizovaná, čerpala ze světoznámého muzikálu o Josefovi, ze kterého zazněly i tři písně v angličtině. Divadelní kroužek vedl Richard Kraus a Michal Roule. Návštěvníci divadla odměnili všechny účinkující dlouhým potleskem a žáci odcházeli s pocitem dobře odvedeného uměleckého výkonu.


Nedělní slavnost

Sestra Veronika (25.05.2014)

Nedělní slavnost


Slavnostní okamžik prožilo 31 dětí z naší školy, když poprvé přijaly Pána Ježíše v Eucharistii. Na tyto chvíle se děti intenzivně připravovaly celý školní rok. V neděli 25. května 2014 začala v 10 hodin slavnostním průvodem mše svatá, kterou celebroval P. Antonín, školní kaplan. Velkou radostí byla i svátost křtu 10 dětí a obnova křestního slibu s rozžatými svíčkami. Po mši sv. měli tito prvokomunikanti a jejich rodiny připravené pohoštění od p. Jana Mužátka. Modleme se za tyto děti, aby jim časté svaté přijímání bylo posilou v jejich dalším duchovním růstu.


Koláče pro lidi bez domova

Žáci 4.B a Hana Svobodová (22.05.2014)

Žáci 4.B napekli koláče


V rámci postní duchovní obnovy jsme besedovali s lidmi z komunity Sant' Egidio o tom, jak se žije lidem bez domova. Ptali jsme se mimo jiné, zda mohou i děti nějak pomáhat. A zde je výsledek našeho snažení. Koláče jsme společně napekli ve školní kuchyňce a všechny se snědly koncem května na pikniku, který byl zorganizován právě pro tyto lidi bez domova. Prý naše koláče moc chutnaly. Dospělí nechtěli věřit, že je pekly děti, a že maminky jim vůbec nemusely pomáhat.


Vyšehraní 2014

Hana Svobodová (13.05.2014)

V úterý 13. května 2014 navštívila třída 7.A festival divadla a hudby Vyšehraní, který se již po 11. koná na Vyšehradě. Žáci se zúčastnili programu Divadlohraní v režii studentů DAMU. Nejednalo se o klasické představení založené na principu divák a herec, ale o interaktivní program, kdy žáci spolu se studenty herectví divadlo vymýšleli, tvořili a zkoušeli si ho na vlastní kůži. Na zadané téma (konkrétně na téma Vyšehradský poklad) krátce předvedli pantomimu, rozhlasovou hru, dabing a divadelní etudu. Každá skupinka žáků předvedla část, takže nakonec jsme se všichni dozvěděli, kde se vlastně vyšehradský poklad skrývá. Myslím, že dopoledne strávené na Vyšehradě bylo dobrým zpestřením hodin literární výchovy.


Pozvánka na Jarní koncert školního orchestru

Ondřej Tichý (12.05.2014)

Pozvánka


Schüleraustausch neboli Výměnný pobyt německých žáků v Praze

Hana Svobodová (09.05.2014)


Návštěva z Německa


Letos již počtvrté se uskutečnil výměnný pobyt žáků z bavorské Realschule v Riedenburgu (poblíž Regensburgu) a našich žáků - němčinářů. Hosté z Německa přijeli začátkem května na 6 dní do Prahy. Bydleli v rodinách svých českých spolužáků, prohlédli si naši školu a zúčastnili se i vyučování. Naši žáci se jim náležitě věnovali, ukázali jim nejen Prahu, ale zavítali s nimi také do historické Kutné Hory. 25. května se žáci opět setkají, tentokrát na německém území, kde společně stráví dalších 6 dní. Pozitivní stránkou těchto výměnných pobytů je nejen to, že si žáci rozšíří svoje jazykové znalosti, ale také získají nové přátele v zahraničí. 



Naši úžasní sběratelé

(16.04.2014)

Děti dětem


Ve středu 16. dubna 2014 byla ukončena sbírka nazvaná „Děti dětem“. V několika třídách prvního stupně měly děti krabice a během dvou měsíců do nich vhazovaly peníze na pomoc dětem na Filipínách. Poslední den se přidaly i některé třídy druhého stupně. Celkem se vybralo 4 700 Kč.


Děkujeme všem dětem i třídním učitelkám za podporu.





Shakespeare

Věra Žádníková (16.04.2014)

Na počest 450. výročí narození Williama Shakespeara (1564-1616) jsme se rozhodli, my z devátých tříd, sehrát první scénu z Romea a Julie. Rozdělili jsme si role. Na prvních dvou zkouškách chyběla třetina herců. I přes všechny kompilkace jsme všechno zvládli a ve finále podali excelentní výkon.


Deváťáci při zkoušce Romea a Julie



Noc s Andersenem

Magdalena Fenclová (07.04.2014)

V pátek 4. dubna 2014 se třídy 3.B a 4.A zúčastnily mezinárodní akce Noc s Andersenem. Je to akce k podpoře dětského čtenářství. Akce se zúčastňují knihovny a školy, které pro děti pořádají různorodý program. Naši třeťáci a čtvrťáci letos hledali bývalého obyvatele vily na Kampě, Jana Wericha. Po vyluštění a splnění úkolů jsme četli i shlédli Fimfárum, šli jsme k vile zazpívat jednu z písní, ke které složil Jan Werich text, a dozvěděli se mnoho zajímavého z jeho života.


Tančící Arabeska

Jana Mišejková (05.04.2014)

V pondělí 17. března jsme odjely s nejstarší skupinou do Oder, kde se konal 21. ročník Celostátní přehlídky církevních škol v zájmové umělecké činnosti. Na přehlídce prezentovalo devět školy 23 vystoupení dětí (recitace, sborový zpěv, hudební čísla, lidový tanec, scénický tanec, dramatická čísla). Po ukončení přehlídky odpoledne se konal hodnotící seminář poroty, která vybírala čísla na čtvrteční galakoncert. Byly jsme mile překvapeny také výběrem našeho vystoupení Na strašidelném hradě, ale bohužel z časových důvodů jsme se musely vrátit do Prahy. Přesto nám přívětivá a inspirující atmosféra přehlídky připravila bohatý zážitek.


Arabeska 1


V neděli 23. března se naše Arabeska zúčastnila Festivalové postupové přehlídky dětských skupin scénického tance pro Prahu, která se konala v Saleziánském divadle v Kobylisích. V náročné dvoudenní přehlídce 40 choreografií většinou ZUŠ a tanečních škol jsme vystoupily se třemi choreografiemi. Dvě z nich Elce pelce (nejmladší děti) a Tancovala v lese víla (střední děti) získaly diplomy za vkusné zpracování hudebního námětu a půvabný projev. Toto cenné uznání udělalo radost všem.


Arabeska 2  Arabeska 3


Arabeska 4


V sobotu 5. dubna 2014 se kroužky scénického tance Arabeska zúčastnily další přehlídky, tentokrát z celých Čech i Moravy. I když nás zaskočila neúčast několika dětí, které skolila nemoc, podařilo se nám získat dva diplomy. Byla oceněna dvě vystoupení: Maková panenka v podání nejmladších tanečnic a Víly za pěknou stylizaci. Gratulujeme.




Indický den

Pavla Tichá (26.03.2014)

Indický den 1  Indický den 2


Ve středu 26. března se ve třídě 4.A uskutečnil Indický den. Zapojili jsme se do projektu Salesiánské asociace Dona Boska „Jím jako Ind“. Jeho cílem bylo  lépe poznat život indických dětí a dozvědět se také něco zajímavého o Indii. Motivuje nás i skutečnost, že máme adoptovanou indickou dívenku Nithyu. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna pracovala ve třídě. Promítali jsme si fotky z Indie, vyplňovali pracovní listy, hledali v mapě, pouštěli si hudbu a na závěr jsme si znalosti ověřili kvízem. Druhá skupina mezitím vařila v kuchyňce indické jídlo  alu gobi a placky čapáti za asistence Lucky Polákové. Když měli vše připraveno, pozvali nás na oběd a také nám jídlo naservírovali. V druhé části dne se obě skupiny vyměnily. Myslím, že se dětem tento netradiční školní den moc líbil.


Indický den 3


Duchovní obnova učitelů

Sestra Anděla(19.03.2014)

Ve středu 19. 3. odpoledne se naši učitelé sešli v sále voršilského kláštera k postní duchovní obnově, kterou tentokrát vedl karmelitán O. Vojtěch Kodet. Vyslechli přednášky na téma „Boží pozvání“ a „Pokušení snadnější cesty“. Všem to přineslo hluboké a živé impulsy k prožívání postního období. Byl rozebírán i text o setkání Krista se Samaritánkou u Jákobovy studny, bylo milé, že mohli kontemplovat velkou malbu právě tohoto výjevu přímo na místě.


Duchovní obnova  O. Vojtěch Kodet



Děti blahopřály apoštolskému nunciovi

Sestra Anděla (17.03.2014)

V pondělí 17. března děti ze 4.A spolu se Sr. Andělou a Sr. Benediktou šly poblahopřát apoštolskému nunciovi Mons. Giuseppe Leanzovi k jeho svátku a současně i k Velikonocům. Děti mu zazpívaly a předaly vlastnoručně vyrobené přání a jarní primulku. Jako poděkování dostaly obrázek Panny Marie a křížek z Vatikánu a ochutnaly vynikající cukroví. Setkání bylo pro všechny radostné a obohacující.


Mons. Giuseppe Leanza  Na nunciatuře


Od gotiky k renesanci aneb Toulky českou historií ve 4.B

Hana Svobodová (13.03.2014)

Všechno začalo gotickými iluminovanými rukopisy. Co by asi řekl středověký písař na naše vlastní iniciály?


Iniciály dětí ze 4.B


Následující týden jsme malířské štětce vyměnili za pádnější nástroje. O bitvách a středověkých zbraních nám vyprávěl tatínek Magdy a jeho kamarád Martin z šermířské skupiny Citadela. Vyrobit kroužkovou košili trvá několik měsíců. Magdin tatínek nám ukázal, jak na to.


Jak se dělá železná košile    Ve zbroji


Naštěstí to bitvou neskončilo. Knihy se psaly a iluminovaly i o pár století později. Což takhle nějakou povinnou četbu z období renesance? Třeba z knihovny bratří františkánů.


V knihovně bratří františkánů


Výři nesýčkují

Kryštof Bergman (3.B) (07.03.2014)

Beseda o knize Výři nesýčkují se konala v pátek 7. 3. 2014. Popisovala vzniknutí dotyčné knihy. Dozvěděli jsme se, že tato kniha byla ilustrována a sepsána na základě lehčího učení vyjmenovaných slov. Vlastně je dobře, že my děti máme šanci zábavně a přitom správně učit se vyjmenovaná slova. Takže z toho plyne, že je i zábavnější forma vzdělávání se. Tato kniha je vážně dobrá a hezká.


Autorky knihy   Beseda o knize


Vzpomínky na Karla Kryla

Hana Svobodová (11.03.2014)


Pepa Nos  Jan Kryl


V těchto dnech si náš národ připomněl 20. výročí úmrtí písničkáře Karla Kryla. Naše škola na něj zavzpomínala v úterý 11. března uspořádáním koncertu Vzpomínky na Karla Kryla. Iniciativa vzešla od pana Uberalla, jehož prostřednictvím projevili písničkáři Pepa Nos a Jan Kryl přání uspořádat koncert pro naše děti a rodiče. S několika Karlovými písničkami vystoupil jeho bratr Jan, který přidal i osobní vzpomínky na Karla a písně ze svého repertoáru. Svými veselými i vážněji laděnými písničkami potěšil dospělé i dětské publikum také písničkář Pepa Nos. Děkujeme všem, kdo se podíleli na organizaci tohoto koncertu. Škoda jen, že účast nebyla větší. 



Olympiáda v podání 3.B

Magdaléna Fenclová (26.02.2014)

Olympiáda 3.B


Děti psaly o zážitcích z třídní olympiády:


Dnes jsme měli olympiádu. Hráli jsme různé hry. Vyrobili jsme si medaile z fidorek. Náš tým prohrál. Moc se mi to líbilo. Taky jsme se koulovali.


Soutěžilo se v obřím slalomu na lyžích, jízda na čtyřbobu a jízda na sáňkách. Bylo to super. Pak jsme jezdili mimo olympiádu na snowboardu.


Na třídní olympiádě mě bavilo vše, hlavně nabalený tučňák nebo bobování. Jako rozcvičku jsme měli koulovačku, prostě zábava. Moc jsem si to užil.


Nejvíc mě bavila disciplína snowboard cross a nabalený tučňák. Jenomže na nabaleném tučňáku jsme měli různě malé kalhoty. Takže jsme prohráli. V snowboard crossu jsme jezdili na lavičce zaháknuté za žebřiny. Byli jsme celkově na druhém místě.


Olympiáda 3.B snowboard  Olympiáda 3.B slalom


Armáda spásy očima dětí

Magdaléna Mazurová a Pavlo Ivankiv (3.B) (13.02.2014)

Byli jsme v Armádě spásy. Chodí tam opuštění dědečkové a babičky. Měli jsme malé pohoštění. Zpívali jsme písničky a povídali si. Zahráli jsme jim na hudební nástroje. Nakonec jsme od nich dostali malý dárek pro rodiče na Valentýna.


Ve čtvrtek 13. 2. jsem se třídou byl v Armádě spásy. Každý den chodí senioři do Armády spásy na oběd. Zpívají tam a trénují paměť. Vyrábějí svýma rukama různé věci. Připravili tam pro nás: čaj, kousek dortu a cukrovinky. Viděli jsme fotky, co zažívali senioři. Zazpívali jsme si různé písničky. Hráli jsme na flétnu, kytaru a piano. Před koncem jsme kreslili obrázek. Nakonec jsme se vyfotili. Moc se mi to líbilo.



Anglická olympiáda

Věra Žádníková (11.02.2014)

Olympiáda AJ


V lednu proběhlo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích: v kategorie I.A pro žáky 6. a 7. ročníku a v kategorii II.A pro žáky 8. a 9. ročníku. V písemné části se žáci při poslechu a z textu dozvěděli zajímavé informace o dějinách USA a Velké Británie. Nejúspěšnější soutěžící postoupili do ústní části, ve které prokazovali své komunikační dovednosti. Po krátkém představení hovořili na vylosované téma a odpovídali na položené otázky. V obvodním kole, které se konalo 11. února 2014 v ZŠ Brána jazyků, reprezentovali naši školu čtyři žáci. Vojtěch Rakouš (9.B) se umístil na prvním místě a postoupil do krajského kola. Gratulujeme.


První pomoc

Pavla Tichá (27.01.2014)

První pomoc 1 První pomoc 3


V pondělí 27. ledna měly čtvrté a páté třídy v rámci dalšího projektové dne kurz první pomoci, který pro ně připravili studenti Přírodního reálného gymnázia. Děti byly rozděleny do 15členných skupin a o něco málo starší studenti je seznámili s různými situacemi a jejich správným řešením včetně ukázek zákroků. Získané dovednosti si žáci vyzkoušeli v závěrečném „závodu“. Tříčlenné týmy musely zasahovat v simulovaných situacích podle zásad první pomoci. Potýkaly se například s tepenným krvácením, zlomenou nohou a zraněním elektrickým proudem. Všem se dopoledne líbilo a nadšeně si o závěrečném závodu povídali ještě další den. Velký dík patří studentům, kteří pro nás kurz připravili.


První pomoc 4 První pomoc 2


Jubilejní školní ples

Text: Tereza Chaloupková (9.B), Foto: Jan Šilar (24.01.2014)

Třída 9.A


V pátek 24. ledna 2014 se konal v hotelu Belvedere jubilejní 10. školní ples. Ples zahájilo taneční vystoupení učitelů pod názvem „Desatero“. Následovalo stužkování žáků devátých tříd. Třída 9.A mělo heslo „A je to …“, třída 9.B „Naděje umírá poslední“. Dívky dostaly růži od pana ředitele a chlapci byli obdarováni bambusovou kytkou, kterou jim předala sestra Anděla. Taneční vystoupení deváťáků proběhlo v pohodě. Po tanci „Pozor! Přistáváme“ následovala „Tma na konci deváté!“ Mezi tanečky devátých tříd vystoupili ještě jednou učitelé, kteří ztvárnili tanec v podobě čtyř ročních období. Posléze diskotékový tanec přilákal na parket převážnou část naší třídy. Bylo super, že jsme se jako třída pořádně vyřádili.      


Třída 9.B                                                 

Zápis dětí do prvních tříd 2014

Lenka Zemanová (15.01.2014)

V sobotu 11. ledna 2014 se konal zápis do prvních tříd. Během dne přišlo do školy téměř 90 budoucích prvňáčků s rodiči. Za doprovodu dětí z pátých tříd obcházeli různá stanoviště a plnili úkoly, které spojovaly známé pohádkové postavičky Bob a Bobek. Za splněné úkoly dostávali razítka a na rozloučenou si mohli vybrat malý dárek vyrobený dětmi ze školní družiny a z kroužku ručních prací.


Tříkrálová sbírka

Olga Lucinová (10.01.2014)

Tříkrálová sbírka v naší škole proběhla v týdnu od 6. do 10. ledna. Několik skupinek dětí z 1. a 2. stupně za doprovodu některých maminek, učitelek a vychovatelek se vydalo v královském ustrojení do ulic Prahy. Děti zpívaly koledy a rozdávaly drobné dárky od Charity - kalendáříky 2014 a balený cukr. Na oplátku dostávaly příspěvky do kasiček. Dětem se koledování líbilo. Většina lidí byla štědrá - celkem se vybrala částka 22 968 Kč. Spolu s ostatními vybranými koledami půjde tento dar na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a na humanitární a rozvojovou pomoc v zahraničí.


Charita Praha srdečně děkuje všem, kteří letošní sbírku podpořili.



Tříkrálový koncert

Petra Šaňková (08.01.2014)

Školní orchestr


Ve středu 8. ledna se v kostele sv. Voršily konal Tříkrálový koncert. Vystoupil školní orchestr, školní sbory Knoflík a Knoflíček, děti z 1.A  a muzikanti a zpěváci z řad žáků i učitelů. Na závěr si všichni zazpívali koledu Den přeslavný jest k nám přišel a popřáli si tak do nového roku hodně radosti. Koncert se setkal s velkým ohlasem.


Školní sbor