Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

Požehnané Vánoce

Filip Roubíček (18.12.2015)

Vánoční přání


Miniprojekt Co už umím z AJ?

Věra Žádníková (18.12.2015)

Miniprojekt AJ  Miniprojekt AJ


Hodnocení projektu dětmi ze 3.A a 6.AB


Umíme čísla do 10, 20 nebo do 100, barvy, představovat se, říct, jak se jmenuji, a pozdravy.


Na věcech třetí třídy se šesťákům líbí učebnice, minitesty, zábavné listy v portfoliu a to, že umí jídlo.


Třeťákům se na pomůckách šesťáků jednoznačné líbí komiksy v učebnici, dále, že šesťáci mohou do učebnic psát, protože jsou jejich, slovníček a velké slovní zásoba.


Vše se nám líbilo v tom, že jsme se toho hodně o sobě dozvěděli, skamarádili se, popovídali a pohráli si nad spojovačkou a hledání rozdílů na obrázku. Chtěli bychom tuhle akci uskutečnit i příští rok.


Německá olympiáda

Marie Hojná (16.12.2015)

Olympiáda NJ


Opět po roce proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce. Kategorie byly dvě – úroveň A1 pro žáky 6. a 7. ročníku a úroveň A2 pro žáky 8. a 9. ročníku. Školní kola proběhla ve dnech 7. a 14. prosince za účasti 26 nadšených soutěžících a měla dvě části – písemnou a ústní. Děti byly hezky připraveny a první tři z obou kategorií postupují do obvodního kola. Kategorii A1 se na prvních místech umístili Vojtěch Bulla (7.A), Marco Deodati (7.A) a Jáchym Fischer (6.A) a v kategorii A2 Eliška Lipková (8.B), Michaela Kokaislová (8.B) a Barbora Vopařilová (8.A).  Všem soutěžícím děkujme za účast a vítězům gratulujeme a přejeme další úspěchy ve velké konkurenci v obvodním kole.


Na křídlech andělů

Kateřina Oralová (11.12.2015)

Vánoční trhy   Vánoční trhy


V pátek 11. prosince proběhly ve škole již tradiční Vánoční trhy – Na křídlech andělů. Žáci už několik dnů dopředu vyráběli ozdoby, svíčky, obrázky a spoustu dalších dárků. Zajištěno bylo také rozmanité občerstvení. Každá třída vytvořila pěkný prostor pro setkávání. Trhy navštívila řada rodičů, kamarádů i absolventů školy. Školním prostorem zněly koledy v podání školního sboru a jedna třída dokonce připravila pro své rodiče a přátele školy divadelní představení. Ceny byly symbolické a dobrovolné zapojení rodičů, dětí i učitelů bylo vidět na každém kroku. Navíc velká část výtěžku v každé třídě putovala již tradičně na podporu projektu Adopce na dálku. Trhy se vydařily, a to hlavně díky všem, kteří si našli chvíli, navštívili je a pomohli příjemnou atmosféru vánočních trhů společně vytvořit.


Vánoční trhy   Vánoční trhy


Mikulášská návštěva

Hana Svobodová (07.12.2015)

bez popisku 1000


Vzácná návštěva určitě nejvíce potěšila nejmladší děti. Obavy prvňáčků, zda dorazí i čert, hned na začátku Mikuláš rozptýlil. Pak už nic nebránilo poklidnému rozhovoru Mikuláše s dětmi o tom, jak se jim daří pomáhat svým nejbližším – rodičům, sourozencům, kamarádům. Možná si někdy ani nevšimneme, kolik malých pomocníků doma máme...


Poznávací zájezd žáků 2. stupně do Lince

Jorika Dvořáková, 7.B (04.12.2015)

bez popisku 1080Na srazu jsme měli být už v 5.20! V Linci jsme nejprve navštívili Muzeum budoucnosti. Měli tam např. takovou obrazovku, ve které váš obrys byl tvořen malými interaktivními muškami, pak tam byl plyšový robotický tuleň, kterého jste si mohli pohladit, ale rukavicemi. Z muzea jsme se přešli přes most do centra. Prošli jsme se historickou částí na hrad a do kostela sv. Martina. Pak jsme dostali na 2 hodiny rozchod a měli tak možnost něco nakoupit. Já osobně koupila linecký koláč – místní specialitu. Bylo zábavné se dorozumívat v obchodech. Snažila jsem se mluvit německy, ale němčinu se učím 2. rokem, takže toho ještě tolik neumím. Pak už před námi zase byla dlouhá cesta zpět do Prahy, ale ta cesta tam a zpátky za to stála.


Quel temps fait-il?

Lenka Zemanová (04.12.2015)

bez popisku 998   bez popisku 999


V pátek 4. prosince zahráli francouzštináři ze 4. tříd divadlo svým starším spolužákům z 9.A a 9.B. Součástí představení byla předpověď počasí, scénky o počasí a závěrečná písnička o dešti. Děti byly odměněny dlouhým potleskem.


Jak šly děti na operu

Michelle Schmidtová, 5. B (02.12.2015)

Opera 4   Opera 2


Ve středu jsme byli ve Státní opeře Praha na opeře Jeníček a Mařenka. Bylo to o tom, jak maminka poslala Jeníčka a Mařenku do tmavého lesa, protože se na ně zlobila. A když tatínek přišel z hospody, tak manželce řekl: „Zaslechl jsem, že se prý v tmavém lese ztrácejí děti.“ Maminka se na tatínka polekaně podívala a řekla, že poslala Jeníčka a Mařenku do lesa. Oba se polekali… A jestli chcete vědět, jak to bylo dál, tak se běžte do Státní opery na Jeníčka a Mařenku podívat i vy.


Opera 3   Opera 1


Das ist mein Leben (Program v Goethe-Institutu)

Eliška Lipková, 8.B (02.12.2015)

Žákyně 8.B


Ve středu 2. prosince jsme my, pokročilí němčináři z 8.A a 8.B, navštívili spolu s paní učitelkou Hanou Svobodovou Goethe-Institut. Při hodinovém programu nás provázela studentka Heike z německého Ingolstadtu. Na začátku jsme konverzovali, povídali si o sobě a svých zálibách a poté jsme vypracovávali zábavná cvičení k videoklipu nové německé písničky "Das ist mein Leben" - česky "To je můj život". Program se nám velmi líbil.


Hudební setkání v 1.B

Hana Svobodová (01.12.2015)

hudební dílna s O. Tichým


Hudbu nejen k poslechu, ale i jako prostředek komunikace měli možnost poznávat prvňáčci během hudebního setkání s Ondřejem Tichým. Mnohé z netradičních hudebních nástrojů držely děti v ruce poprvé. Všem se společné muzicírování moc líbilo, těšíme se na další setkání.


Adventní dílna

Hana Svobodová (27.11.2015)

bez popisku 986   bez popisku 988


V pátek odpoledne bylo ve třídě 1.B neobvykle plno. Díky mnoha rodičům, kteří připravili adventní dílny pro děti, jsme prožili příjemné společenství plné nejen adventního vyrábění ale i milých rozhovorů. Těšíme se opět na setkání během školních vánočních trhů.


Den otevřených dveří

Věra Chloubová (26.11.2015)

DOD 2015   DOD 2015


DOD 2015   DOD 2015


Ve čtvrtek 26. listopadu 2015 se opět po roce otevřely dveře naší školy. Návštěvníky hned u vchodu přivítaly naše děti. Zájemci si mohli prohlédnout školu od přízemí až po střechu a celé dopoledne měli volný vstup do vyučování na 1. i 2. stupni. Pedagogové, vychovatelé, školní kaplan, sestry i žáci byli připraveni věnovat se v případě zájmu malým i velkým hostům a předat jim informace týkající se školy, výuky apod. Letos jsme za celý den uvítali více než sto návštěvníků. Děkujeme za návštěvu!


DOD 2015   DOD 2015


Voršilky slaví

Sestra Benedikta (25.11.2015)

Apoštolský nuncius  Sestry voršilky


S velkou vděčností a ve spojení se všemi sestrami na celém světě jsme oslavily 25. listopadu výročí 480 let založení Společnosti sv. Voršily. Vyvrcholením byla děkovná mše svatá, kterou celebroval apoštolský nuncius v ČR Msgr. Giusseppe Leanza.


Beseda o knížce Madlenka a brejličky

Hana Svobodová (18.11.2015)

bez popisku 990   


Jak vzniká knížka, kde bere spisovatel nápady, proč je dobré domluvit se s ilustrátorem, či kdo se ještě podílí na přípravě vydání knížky, se dozvěděly děti z 1.B během besedy s paní učitelkou francouzštiny a spisovatelkou Lenkou Zemanovou. Dětem se moc líbila její knížka Madlenka a brejličky. Paní spisovatelka na oplátku od dětí dostala mnoho námětů pro napsání další knihy.


Černobílé rozhovory

Filip Roubíček (12.11.2015)

Kresba sestry Benedikty   Fotografie Šimona Přikryla


Ve čtvrtek 12. listopadu se uskutečnila vernisáž školní výstavy nazvané Černobílé rozhovory. V Galerii Na schodech jsou vystaveny kresby sestry Benedikty a dětí z výtvarného kroužku, fotografie Šimona Přikryla (8.B) a linoryty žáků devátých tříd.


Linoryty žáků devátých tříd   Kresba Karolíny Kafkové


Byli jsme v Goethe-Institutu

Michaela Kokaislová (8.B), Hana Svobodová (11.11.2015)

Pünktchen und Anton


Ve středu 11. listopadu navštívily třídy 8.A  a 8.B v rámci jazykové výuky Goethe-Institut, který se nachází v těsné blízkosti naší školy, a zhlédly film Kulička a Toník (Pünktchen und Anton) natočený podle předlohy německého spisovatele Ericha Kästnera.


Film vyprávěl o Kuličce, jejíž rodiče jsou hodně bohatí, ale mají na svoji dceru jen málo času, a o Toníkovi, jehož maminka je dlouhou dobu nemocná. Chlapec chce mamince dopřát ozdravný pobyt u moře za 1000 marek, na něj ale nemá, a tak mu Kulička různě pomáhá. Toník zase náhodou pomůže rodičům Kuličky a ti si konečně uvědomí, co je v životě důležité. Film jsme zhlédli v původním znění s českými titulky.Pozvání na anglické divadlo

Mária Vavreková-Vašková (06.11.2015)

Ve středu 4. 11. a v pátek 6. 11. 2015 proběhla v rámci jazykových skupin třídy 4.B akce "Pozvání na anglické divadlo". Na hodinu angličtiny byli pozváni spolužáci, kteří se učí druhým rokem francouzštinu a němčinu. Angličtináři jim zahráli scénku v anglickém jazyce s názvem Happy Family. Děti se do svých rolí vžily natolik, že když byly požádány spolužáky, aby jim to zahrály ještě v češtině, většina herců hrála opět v angličtině.


Anglické divadlo třídy 4.B


Příběh byl o oslavě výročí babičky a dědy Daisy, Jacka a Polly, hlavních postav z učebnice angličtiny. Děti mají pro oba přichystané dárky, pro babičku náhrdelník a pro dědečka kravatu. Jack z legrace dárky vyměnil: dědečkovi dal náhrdelník a babička dastala kravatu. Divadlo se nám i divákům moc líbilo.   (Markéta Vavřínová, 4.B)


Měla jsem trému. Poprvé, když jsem to hrála, bylo to dobré, podruhé také, ale když jsme to hráli potřetí, tak jsem to trochu popletla. Byla jsem z toho pak špatná. Kamarádky ale říkaly, že to nevadí. To mě potěšilo. A nakonec jsem z toho měla dobrý pocit.   (Barbora Kroupová, 4.B)


Tangramiáda 2015

Filip Roubíček (03.11.2015)

Tangramiáda 1   Tangramiáda 2


Ve dnech 2. a 3. listopadu proběhla školní soutěž Tangramiáda 2015. Do soutěže se zapojilo šestnáct tříčlených týmů z osmi tříd 5. až 8. ročníku. Soutěžilo se ve skládání obrazců z tangramu, což je hlavolam v podobě čtverce rozděleného na sedm dílků. Žáci si procvičili svou geometrickou představivost a řada soutěžících byla ve skládání velmi úspěšná. V kategorii pátých a šestých tříd zvítězil tým ze třídy 6.B a v kategorii sedmých a osmých tříd tým z 8.A. Gratulujeme!


Czech Trip

Věra Žádníková (23.10.2015)

Czech Trip v sedmé třídě


V pátek 23. října opět navštívili naši školu američtí studenti. Tentokrát přišli ve dvou větších skupinách a zapojili se do výuky angličtiny v šestých a sedmých třídách. Američané se snažili procvičit si svou češtinu - někdy to znělo tak, že jsme nevěděli, co říkají. Naši žáci poměrně úspěšně komunikovali v anglickém jazyce. Na konci vyučovací hodiny bylo všem líto, že je „lesson over“.


Czech Trip v šesté třídě


Stáž studentů z Francie

Lenka Zemanová (19.10.2015)

Alex et Zoé a Prague


Ve čtvrtek 15. října začala v naší škole stáž dvou studentů z Francie. Alexandre a Manuela studují učitelství pro 1. stupeň na univerzitě ve francouzském městě Angers v regionu Pays de la Loire. Během svého dvoutýdenního pobytu v Praze se zapojují do výuky francouzštiny ve všech třídách, kde se tento jazyk vyučuje. Děti si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet mluvit francouzsky s rodilým mluvčím.


 

Procházka Ďáblickým hájem

Pavla Tichá (10.10.2015)

Drakiáda 1.A


V sobotu 10. října jsme se sešli ke společné procházce Ďáblickým hájem. Děti z 1.A vyrazily po šipkách a úkolech až k ďáblické hvězdárně, kde na ně čekal sladký poklad. Na louce jsme si užili pouštění draků. Nejúspěšnějším letcem se stal největší drak, zvaný Batman. Celou akci jsme zakončili opékáním buřtů. Počasí nám docela přálo a děti i dospělí si procházku užili.Podzim na poslech, dotek i k ochutnání

Alena Adamcová (08.10.2015)

Chtěla bych tlumočit velké poděkování klientů Komunitního centra Armády spásy (osaměle žijících seniorů) za dnešní návštěvu dětí ze třídy 5.B pod vedením paní učitelky Magdaleny Fenclové. Děti pro ně v rámci projektu 72 hodin připravily program s názvem Podzim na poslech, dotek i k ochutnání. Přírodninami vyzdobily prostory Komunitního centra, přednesly básničky a písničky s podzimní tématikou, zahrály na hudební nástroje a na závěr předaly každému přáníčko. Společně jsme si též pochutnali na dobrotách, které k podzimu nerozlučně patří. Dnešní setkání všechny naplnilo radostí a vděčností za dary, které nám Pán Bůh dává.


Třída 5.B navštívila seniory v Komunitním centru Armády SpásySpolečný výlet do Brd

Magdalena Šilarová (03.10.2015)

Třída 2.A s rodiči na výletě


V sobotu 3. října se vypravila třída 2.A spolu s rodiči a dvěma psy na výlet do Brd. Sluníčko hřálo, draci létali, děti řádily a rodiče si povídali. Po "náročném" přechodu hřebene jsme se posilnili ve výletní restauraci U Zrzavého paviána. A pak už vlakem zpátky do Prahy. Brzy pojedeme zas!


Na výletě v Brdech


Anglické divadlo

Věra Žádníková (25.09.2015)


Jackie and the Horrible Family  Frank Novotny and the Case of Present Perfect


Evropský den jazyků se slaví 26. září od roku 2001, kdy jej vyhlásila Rada Evropy. Jedním z cílů je upozornit veřejnost na důležitost studia jazyků. Proto žáci naší školy opět navštívili anglické divadlo. Žáci čtvrtých, pátých a šestých tříd zhlédli představení Jackie and the Horrible Family a žáci sedmých, osmých a devátých tříd představení Frank Novotny and the Case of Present Perfect. Obě představení pro naši školu připravilo The Bear Educational Theatre.


Wer wird Millionär aneb Evropský den jazyků 2015

Hana Svobodová (24.09.2015)

Goethe-Institut  Millionär


Ve čtvrtek 24. září se žáci ze 6.A a 6.B - začínající němčináři zúčastnili interaktivní hry v pražském Goethe-Institutu. Nejprve se na několika stanovištích seznamovali s různými zajímavostmi týkajícími se německy mluvících zemí. Potom proběhla samotná soutěž, při které mohli uplatnit nově nabyté informace. Zažili si německé prostředí a dozvěděli se něco nového, co je určitě bude motivovat k dalšímu učení němčiny. Vyhrát mohli jenom ti nejlepší, ale drobné dárky za účast si odnesli všichni. A dva hlavní výherci sice nedostali milion euro, ale milion kalorií je jistě také potěšil.


Návštěva pana biskupa

Filip Roubíček (17.09.2015)

Pan biskup Václav Malý na návštěvě ve 2.A


Ve čtvrtek 17. září 2015 nás poctil svou návštěvou pan biskup Václav Malý a jako každý rok se zajímal, co nového se událo v naší škole. Nahlédl do výuky několika tříd na prvním i druhém stupni, s žáky sedmých tříd debatoval o uprchlické krizi, pohovořil s učiteli náboženství a zúčastnil se vernisáže výstavy fotografií učitelů nazvané Nej... foto z prázdnin. Svou krátkou návštěvu školy zakončil obědem ve školní jídelně.NEJ... FOTO z prázdnin

Filip Roubíček (17.09.2015)

NEJFOTO z prázdnin


Ve čtvrtek 17. září byla za přítomnosti pana biskupa Václava Malého zahájena společná výstava fotografií učitelů naší školy. Sedmnáct autorů vystavilo čtyřiatřicet fotografií, které jsou pro ně NEJ... a zachycují jejich nejkrásnější, nejzajímavější, nejvtipnější, nejpodivuhodnější... zážitky uplynulých prázdnin.Den církevních škol

Sestra Veronika (16.09.2015)

Pouť čtvrtých tříd do Liboce


Ve středu 16. září na svátek sv. Ludmily si připomínáme Den církevních škol, který se slaví v České republice od roku 2000. Žáci naší školy se vydali tradičně na pouť. Děti ze čtvrtých tříd putovaly do Liboce. Při mši sv. s P. Vianneyem vydávaly svědectví o své víře a při prohlídce kostela sv. Fabiána a Šebestiána se seznámily s životem a řádem karmelitánů. Poté je čekala svačina a  ve skupinkách se vydováděly na přilehlé zahradě kláštera. Díky za krásné počasí a duchovně prožitou pouť.


Školní pouť na Tetín

Markéta Merklová (8.B), foto Martin Novák (16.09.2015)

Tetín - pouť  Tetín - mše


Ve středu 16. září jsme vyrazili na celoškolní pouť. Ráno jsme se sešli na Smíchovském nádraží a jeli jsme vlakem do Srbska. Ze Srbska jsme putovali malebnou krajinou kolem řeky Berounky. Cílem naší cesty byl Tetín. Když jsme došli do cíle, čekala nás tam průvodkyně a pracovní listy. Ty jsme pak podle jejího vyprávění doplnili. V Tetíně jsme si prohlédli dva kostely. Mše byla sloužena v kostele sv. Ludmily. Po mši jsme se občerstvili a vlakem z Berouna jsme dorazili zpět do Prahy.


Vědecký jarmark

Martin Novák a žáci 7.A (09.09.2015)

Vědecký jarmark 2015 2


Vědecký Jarmark je výstava pro školy, na kterých se dovíte spousty chemických, vědeckých a technických zajímavostí. Většinou se koná venku v různých stáncích, najdete tam simulátory, vědecké pokusy a jiné věci na vyzkoušení. Je tam velká zábava a můžete se zapsat do soutěží.Vědecký jarmark 2015 3


Líbilo se nám tam hodně věcí, ale nejvíc nás zaujalo, že tam předváděli různé pokusy nejen z chemie, ale i z fyziky. Také se nám líbila hra, kterou jsme hráli u různých stánků. Plnili jsme úkoly a občas jsme se dozvěděli i zajímavé informace. Po ukončení hry jsme dostali odměny. Bylo to zábavné i zajímavé.Vědecký jarmark 2015 1


Dozvěděli jsme se například, že když se naleje tekutý dusík do balónku (lahve nebo jiné nádoby), tak se balónek (nebo věc) začne nafukovat a pokud už se nemůže víc nafouknout, tak exploduje. Navíc se tekutý dusík může lít na ruku, i když má mínus 200 stupňů.

Školní rok 2015/2016

Filip Roubíček (28.08.2015)

Slavíme 25 let


Šestadvacátý školní rok v historii naší voršilské školy zahájíme v úterý     1. září 2015 v 8:30 hodin mší svatou v kostele sv. Voršily. Žáci prvních tříd s rodiči se sejdou v 8 hodin ve škole.


Ve středu budou mít žáci program pod vedením třídních učitelů. Od středy je v provozu školní družina (do 17:30) a školní jídelna (informace a přihlášku ke stravování najdete v nabídce Školní jídelna).


Od čtvrtka začíná výuka podle rozvrhu hodin (rozvrhy tříd najdete v nabídce Rozvrh hodin).


Elektronické přihlašování na zájmové kroužky školního klubu a anglický program ve školní družině (nabídku kroužků najdete v nabídce Školní klub) bude zahájeno v úterý 1. 9. 2015 v 16 hodin.


Další informace o akcích v prvním školním týdnu najdete v našem webovém kalendáři. Termíny prázdnin, třídních schůzek a školních akcí najdete v nabídce Školní rok.St Ursula's Scrabble Cup

Věra Žádníková (19.06.2015)

St Ursula´s Scrabble Cup


Máme úspěšně za sebou 1. ročník školního poháru ve slovní hře scrabble, kterou hrály v angličtině dvojice žáků 2. stupně. Po dvou základních kolech, z nichž se body sčítaly, postoupilo do finále 12 dvojic. Vítězem finálového kola  se stala dvojice z 8.A Tobiáš Ulovec a Albert Jarovský s 275 body. Medaili za nejlepší tah (slovo relax za 39 bodů) získala dvojice ze 7.A Dominik Slanina a Petr Kovář. Již teď se žáci těší na 2. ročník. Doufáme, že i sv. Voršila by zahájení této tradice považovala za hezký dárek k 25. výročí znovuotevření školy.


První svaté přijímání

Sestra Veronika (07.06.2015)

V neděli 7. června 2015 prožilo slavnostní den 16 dětí naší školy. Přistoupily poprvé ke svatému přijímání, a to v kostele sv. Voršily.


První svaté přijímání 2015


Příprava na tuto velkou duchovní událost v životě dětí i celého společenství probíhala celý školní rok. Během mše sv. četly děti přímluvy, přinášely obětní dary, děkovaly v modlitbě za přijetí eucharistie i svým učitelkám a rodičům, kteří je doprovázeli. V sobotu přistoupili děti i jejich rodiče ke svátosti smíření, aby onen slavný den mohla celá rodina prožít se zářícím srdcem. Kéž naši prvokomunikanti často touží po setkávání s Pánem Ježíšem v těchto svátostech.


Anglie 2015

Věra Žádníková (05.06.2015)

Greenwich 2015


Začátkem června vyrazila skupina 40 žáků naší školy na poznávací zájezd do Anglie. Navštívili jsme nejen hlavní památky Londýna: Tower, St Paul's Catedral, London Museum, London Eye, Natural History Museum, svezli jsme se také Londýnským metrem a podívali se k Buckinghamskému paláci. Během týdenního pobytu jsme dále navštívili Oxford, středověký hrad Warwick, Portsmouth s Royal Naval Museum, loď HMS Victory, která sehrála rozhodující roli v Napoleonských válkách, Portchester a Winchester.


London Eye 2015  St Paul´s 2015


Divadlo v Církvi bratrské

Klára Klesnilová, 3.B (03.06.2015)

Ve středu 3. června 2015 jsme byli, my žáci ze 3.A a 3.B, v rámci Dnů víry na divadle v Církvi bratrské.  Viděli jsme loutkové představení o Noemovi a velké potopě, ve kterém byly i nějaké scénky z dnešní doby. Když bylo po představení, kazatel z Církve bratské nás tam provedl. Ukázal nám velikou kazatelnu, kde se mi hrozně líbily velké varhany. Potom jsme si v jiné místnosti dali občerstvení a přitom nám kazatel ukazoval fotky. Když jsme odcházeli, každý jsme dostali lízátko s nápisem Dny víry. Všem se nám tam moc líbilo.


Dny víry


Dny víry - zpívá sbor Knoflík

Sestra Anděla (03.06.2015)

Dny víry - sbor Knoflík


V rámci evangelizační akce v Praze Dny víry byl ve čtvrtek 4. června pozván sbor Knoflík, aby zazpíval křesťanské písně pro právě kolemjdoucí lidi na stanici metra Budějovická. Zpívání bylo spojeno také s osobním svědectvím o víře, o vlastních postojích skrze rozhovory s některými žákyněmi a s paní učitelkou Šaňkovou, které vedla Sr. Angelika boromejka.Vyhodnocení soutěže Arcibiskupství pražského

Filip Roubíček (02.06.2015)

V úterý 2. června proběhlo v reprezentačních sálech Arcibiskupství pražského slavnostní vyhodnocení soutěže žáků školní výuky náboženství na téma život sv. Anežky české. Pan biskup Václav Malý předal vítězům knižní odměny. V kategorii žáků prvního stupně získali ocenění dva žáci naší školy: Amálie Toperczerová (3.B) za 1. místo a Martin David Rehák (2.A) za 3. místo. Hudební doprovod zajistili žáci 7.B: Konrád Karlík na trubku, Michaela Kokaislová na flétnu a Markéta Merklová na housle.


Cena za 1. místo Třetí místo Hudební doprovod


Třída 7.B sjížděla Vltavu

Tomáš Gaudník (25.05.2015)

Rožumberk 2015


Ve dnech 20. - 23. května sjížděla třída 7.B řeku Vltavu v úseku Vyšší Brod – Český Krumlov. Děkuji všem žákům za krásný vodácký zážitek. Děkuji také rodičům za důvěru a všem kolegům, kteří se na akci podíleli.


Vltava 2015


Se třídou jsme vyrazili na čtyřdenní výlet na řeku Vltavu. Počasí nám moc nepřálo, ale i tak jsme si to moc užili. Doprovod nám dělal pan učitel Gaudník, Novák, pan Kopr a instruktor Tomík. Byli jsme v několika kempech, kde jsme spali ve stanech. Byl to krásný výlet, ze kterého jsme si odnesli mnoho krásných zážitků. Děkujeme!


Eliška Lipková a Mates Zenkl (7.B)


Projekt CIEE

Anežka Zichová, 7.B (13.05.2015)

Dva až tři měsíce k nám do hodiny angličtiny každou středu chodila studentka Angela. Bylo to zajímavé, protože jsme si mohli popovídat s Američankou a vidět rozdíly v kultuře a ve zvycích. Angela měla moc zajímavé aktivity, hráli jsme s ní různé hry a podobně. Také jsme o ní psali e-maily. Bylo to moc zajímavé, zábavné a poučné.


Projekt CIEE


Společně v Kostelním Vydří

Sestra Veronika (11.05.2015)

Kostelní Vydří


Ve dnech 7. až 10. května 2015 vyjelo 17 učitelů naší školy na společný formační pobyt do Kostelního Vydří. Toto mariánské poutní místo, kde působí bratři karmelitáni, nám přineslo vzájemné sblížení, ztišení, chvíle odpočinku, ale především duchovního načerpání. P. Norbert OCarm., který se nám s láskou i humorem věnoval, nás obohatil životem sv. Terezie z Avily, kdy si letos připomínáme 500 let od jejího narození. Tato učitelka církve se nám stala inspirací pro náš osobní vztah s Ježíšem. Při závěrečné reflexi jsme se vzájemně sdíleli, jak nás Pán neustále obdarovává a to nejen svou milostí, ale i setkáním s novými lidmi a poznáním nových míst. Všichni jsme odjížděli s touhou, že se tam za rok vrátíme. Zážitky ze školní družiny

Jana Mišejková (29.04.2015)

Ve Valdštejnské zahradě


Minulý týden jsme navštívili Valdštejnskou zahradu, kde děti viděly nádherné pávy. Na vycházce po Kampě pak krmily labutě a vydru, která se zabydlela na břehu Vltavy. V pátek nás navštívil v družině pan Vorlíček - profesionální bubeník a učil děti hrát na africké bubny jembe.


Bubnování ve ŠDZveme vás na setkání absolventů a přátel školy

Filip Roubíček (20.04.2015)

SETKÁNÍPROGRAM SETKÁNÍ 30. 5. 2015


14:00 - 15:00   Slavnostní zahájení v tělocvičně


15:00 - 16:00   Prohlídka školy


Zpřístupnění učeben a dalších prostor školy, možnost posezení ve třídách – setkání učitelů, spolužáků a přátel, tabla tříd, film o škole, drobné občerstvení.


16:00    Divadelní představení Popelka v podání učitelského sboru v prostorách tělocvičny


17:00    Mše svatá v kostele sv. Voršily


Během setkání bude možnost zakoupit ALMANACH 1990 – 2015 a odznak SERVIAM.Setkání školáků a předškoláků

Irena Kopecká (14.04.2015)

V úterý 14. května se setkali žáci 3.B a předškoláci z Mateřské školy sv. Voršily v sále kláštera sester voršilek. Třída 3.B zahrála dětem ze školky své divadelní vystoupení O zlaté rybce. Pak si všichni společně zazpívali několik písní a vytvořili rytmický doprovod na atraktivní hudební nástroje, který vedl pan učitel Ondřej Tichý v duchu své interaktivní hudební dílny.

Třída 3.B

Soutěž pěveckých sborů

Petra Šaňková (29.03.2015)

Sbor Knoflíček

V neděli 29. března se naše sbory Knoflík a Knoflíček zúčastnily krajské soutěže dětských pěveckých sborů, která se konala v krásném koncertním sále ZUŠ Botevova v Modřanech. Knoflíček získal stříbrné pásmo, Knoflík zlaté pásmo. Sbor Knoflík byl také vybrán jako náhradník na celostátní přehlídku. Oběma sborům moc gratulujeme a máme radost z jejich úspěchu.

Sbor Knoflík

Naši žáci na Celostátní přehlídce církevních škol v Odrách

Kateřina Oralová (20.03.2015)

Ve dnech 17. až 19. března 2015 se konal v Odrách 22. ročník Celostátní přehlídky církevních škol v zájmové umělecké činnosti. V tomto roce se kromě kroužku scénického tance Arabeska vydali ukázat své umění i tři recitátoři, a to Michal Květák (6.B), Katarína Mišejková (5.A) a Adéla Brázdová (4.B). Třída 6.B reprezentovala školu divadelním vystoupením, sehrála část hry Podivuhodné království s názvem Salome. Divadelní vystoupení žáků 6.B bylo oceněno prvním místem v divácké anketě. Do závěrečného galaprogramu, který byl přenášen televizí Noe, vybrala porota vystoupení Arabesky a recitační přednes Kataríny Mišejkové. Účinkující na galaprogramu převzali i čestné uznání poroty. Všichni účinkující z naší školy vystoupení profesionálně zvládli, a proto si zaslouží velkou pochvalu.


Třída 6.B  Třída 6.B


Můj stát

Žáci 6.B (18.03.2015)

Výstava 1  Výstava 3  Výstava 2


Ve středu navštívila naše třída 6.B komentovanou výstavu s názvem Můj stát. Výstava probíhá v Hrzánském paláci. Pomocí komiksových obrázků nás pan průvodce seznámil se sedmi státními symboly a vysvětlil nám, jak postupně vznikaly.Na výstavních panelech nám ukázal, jak třeba vypadá česká vlajka, které zvíře se nachází na českém znaku. Dokonce nám poradil s tím, jak si máme správně zapamatovat, kam která barva na vlajce a z jakého důvodu patří. Dále hovořil o státní hymně a prozradil nám, jak se máme chovat při jejím poslechu – stát a hlavně netleskat. Řeč přišla i na státní pečeť a ústavu. Výstava byla zajímavá.


Tandemová výuka fyziky

Iva Jakubská (12.03.2015)

Tandemy 1


Ve školním roce 2014/2015 se naše škola zapojila do projektu Elixír do škol, který realizuje Nadace Depositum Bonum. Konkrétně se jedná o projekt Tandemy 2.0. Výuka fyziky v šestých a devátých třídách probíhá v tandemu - vyučovací hodiny společně s učitelem vede studentka MFF UK. Více informací o celém projektu naleznete na webové stránce: http://nadacedb.cz/elixir-do-skol/tandemy.


Tandemy 2   Tandemy 3


Projekt EDISON - Den pátý

(20.02.2015)

Zakončení projektu EDISON


Poslední den projektu Edison ještě před konečnou ceremonií nás navštívila studentka Carol z Číny. Ukazovala nám různá videa s hudbou i se slavnou čínskou tanečnicí. Na závěrečné ceremonii jsme se loučili se stážistkami Seldou z Černé hory, Jessicou z Mexika, Mirou z Nového Zélandu, Carol z Číny, Julianou z Japonska, Claudií z Taiwanu a Julií z Brazílie.


Šárka Fiřtová (6.B)


Zakončení projektu EDISON


Dnes píšu naposled, a to o Brazílii, o které nám přišla povídat Julia. Byla jsem dost překvapená, že my se do Brazílie vejdeme 107krát. Jejich nejznámější zvířata jsou papoušek, tukan, anakonda, krokodýl... Spousta z vás určitě zná Brazílii z  filmu Rio. Je to animovaný film o chráněném druhu papouška. Zajímavostí v Brazílii je velká socha Ježíše Krista v Riu de Janeiru, podobně jako mají Američané sochu Svobody. Velmi mě zaskočilo, když nám Julia ukazovala obrázek s jednou zdí, kde na jedné straně byli ti nejchudší a na druhé straně bydleli největší boháči Brazílie, kteří na svých balkónech měli zahrady s bazény. Jedna důležitá informace. Příští rok se v Brazílii budou konat olympijské hry. Většina kluků si bude Brazílii pamatovat podle toho, že je tam slavný fotbalista Kaká. Myslím si, že projekt Edison splnil svůj účel. Spousta lidí má větší chuť do učení angličtiny a zeměpisu. U dalšího projektu "na přečtenou".


Anežka Pěnkavová 7.A


Origami   Prezentace o Japonsku ve třídě 7.B


Jako poslední nás navštívila stážistka Juliana z Japonska. Letos jí bude 25 let. Bydlí teď sice v Japonsku, ale narodila se v Jižní Americe - Brazílii. Japonsko je vlastně souostroví obklopené Pacifickým oceánem. Žije tam přibližně 127 milionů obyvatel a hlavním městem je Tokyo. Juliana nám pověděla v kostce něco o historii. Také jsme se věnovali chvíli abecedě a dozvěděli jsme se, že Japonci mají 3 abecední systémy: hiraganu, katakanu a kanji. Hiraganu používají pro japonská slova a katakanu pro cizí slova. Po abecedě přišla řada na umění. V Japonsku mají tyto tradiční hudby: taiko (bubny) a shamisen (kytara). Také mají tance odori a mai. Jejich tradičním oblečením je kimono a tradičním zápasem je SUMO. Japonci jsou také známí svým baseballovým týmem. Další zajímavostí byla japonská jídla: sushi, oniguiri, sukiyaki, mochi a další. Hlavním náboženstvím v Japonsku je budhismus. V druhé části hodiny jsme skládali origami - jeřába. Bylo to docela složité, ale výsledek stál za to!


Markéta Merklová (7.B)


Mexiko - napsala Natálie Tomečková


Z prezentace o Mexiku


Jelikož k nám nemohla korejská studentka přijít, tak jsme si pustili prezentaci s jejím komentářem. Byla to velmi zajímavá zkušenost a dobře prezentovaná. Myslím, že se to všem líbilo, protože to měla promyšlené. Třeba jejich písmo je jako u většiny zemí v Asii znakové. Pro každé písmeno je nějaký znak a slova skládají do jednoho znaku pro určitý počet písmen, ten znak se skládá ze všech znaků písmen obsažených ve slovech.


Na ukončení projektu jsme šli do tělocvičny a tam jsme měli závěrečný program se stážisty. Vyslechli jsme 2 české lidové písně, houslové vystoupení, 2 anglické písně a na závěr jsme se všichni vyfotografovali.


Michal Fridrich (9.A)


Rozloučení se stážistkami


A máme za sebou poslední projektový den. Ten jsme strávili se studentkou z Nového Zélandu, ale původem byla Korejka. Dozvěděli jsme se nejednu zajímavost a myslím si, že to byla skvělá závěrečná přednáška. Celý projekt Edison tedy můžeme prohlásit za velmi zdařilý.                      


And the last project day is behind us. This day we spent with the student from New Zealand, but natively she was Korean. We found out more than one interesting thing and I think that it was a great ending lecture. Now we can declare the whole project Edison as very successful.


Dominik Zenkl, Isabella Tharpová a Nina Neuhauserová (9.B)


Projekt EDISON - Den čtvrtý

(19.02.2015)

Taiwan: Claudia Chang
Oficiální jméno Taiwanu je Čínská republika.
Taiwan je poslední čínský stát, který používá staré čínské písmo.
Sport: surfing, parašutiství, raftování
Na konci hodiny jsme zkoušeli psát čínským písmem. Bylo to fakt super.


Anežka Pěnkavová (7.A)


Z prezentace o Korey


Dnes k nám měla přijít Korejka Min Jung Kim, ale ta musela z rodinných důvodů odjet domů, a tak nám o tom vyprávěli deváťáci. Hlavní město Korey je Soul, kde je jedno z největších letišť na světě. Řeč, kterou se tam mluví, se nazývá hangle. Večer na Nový rok (19. února) se jí rýžovo dortová polévka.


Také jsme se setkali se slečnou z Japonska. Jmenuje se Mayumi Shimizu a je jí 24 let. Mayumi má dvě kočky a čtyři psy. Kimono je tradiční japonské oblečení. Tradiční jídla jsou mochi, oniguiri, udon a sukiyaki. Další častá jídla jsou sushi a tempura. Japonsko se proslavilo animovanými filmy. Je velmi známé baseballem a také svým národním sportem - zápisy sumo. Děti i učitelé musí nosit do školy uniformu.


Terezie Holíková (6.A)


Z prezentace o Japonsku


Dnešek byl velmi zajímavým dnem, protože naší třídu navštívila studentka Jessica z Mexika. Jessica bydlí v Morelii, to je hlavní město jejich kraje. Mexiko se totiž dělí na různé malé státečky a ty mají svá hlavní města. Ale Mexiko má své vlastní hlavní město a to se nazývá Mexiko City. Na začátku programu jsme se představovali a potom nám studentka pustila svou prezentaci. Pověděla nám o tamější krajině, o atrakci s velrybami, turistice a kultuře. Měli jsme také za úkol uhodnout kolik pesosů (mexická měna) je naše 1 Kč. Odpověď byla 0,6. Teď už také například víme, že v Mexiku se nachází hora zvaná Popocatépetl nebo že Mexiko je převážně katolická země, mluví se tam španělsky a mají tam vyhlášenou mexickou kuchyni. Právě z mexické kuchyně je velice známé jídlo jménem tortilla a nebo nápoj nesoucí název tequila. V Mexiku je také velmi tradiční sport Lucha Libre, kde se bojuje s maskou ve snaze jí tomu druhému strhnout. Mohli jsme si vyzkoušet dvě mexické hry a nakonec jsme se jako vždy tradičně vyfotili.


 Prezentace o Mexiku ve třídě 7.B


Navštívila nás ještě stážistka Julia z Brazílie. Jako první zajímavost jsme se dozvěděli, že Brazílie je 107krát větší než Česká republika, protéká jí obrovská řeka Amazonka, jsou tam pralesy a úředním jazykem je portugalština. Hlavní město (stejně jako v Mexiku) nese stejný název jako stát – Brasilia. Asi nejznámější turistickou atrakcí v Brazílii je Rio de Janeiro se sochou Ježíše Krista. Ukazovala nám spoustu videí o Riu (olympijské hry 2016), karnevalu, sportu, atd. Také nám Julia říkala, že v Brazílii je velké množství univerzit s různým zaměřením. Poté nám ukazovala, jaká tam mají sladká jídla, jako například sladkou pizzu. Naučili jsme se také pár Portugalských slovíček a zkoušeli jsme je vyslovovat. Třešničkou na dortu byl závěr, kdy nám Julia dávala složité portugalské jazykolamy a my jsme je měli číst. Když se nám to podařilo, dali jsme jí zase my nějaký náš český jazykolam. Byla to velká legrace. Také jsme se předháněli v tom, kdo má delší slovo, ukázalo se, že čeština má delší: nejneobhospodářovávatelnějšími.


 Markéta Merklová (7.B)


Prezentace o Taiwanu ve třídě 6.B


Předposlední den projektu Edison nás navštívily stážistky Juliana z Japonska a Claudia z Taiwanu. S Julianou jsme se nejdříve učili japonskou abecedu (ještě stále si pamatuji svoje jméno v japonštině). A potom druhou hodinu jsme skládali origami. S Claudií jsme si měli nejdříve zapamatovat tři důležité věci o Taiwanu a na konci hodiny jsme soutěžili – odpovídali na otázky. Potom jsme se učili dělat kaligrafii a měli jsme si vybrat s nabídky asi dvaceti slov. Také jsme se dozvěděli že v Číně a v Taiwanu mají dnes 19. února Nový rok – takže Happy New Year.


Šárka Fiřtová (6.B)


V první dvouhodinové prezentaci jsme se dozvěděli něco nového o Novém Zélandu. Byly to moc příjemně strávené dvě hodiny už jen díky velmi milé studentce. Mira Lee přidala ke své prezentaci vlastní zábavné a milé historky o své zemi. Například to, že během chvíle přejdou všechna čtyři roční období. Jednou svítí sluníčko, pak prší a najednou začne sněžit, ale za chvíli už je zase léto. Povídala nám o opačném řízení a o Maorech, lidech se zvláštním tetováním, ve kterém jsou mistři. Bylo zajímavé, že hlavní město Wellington má pouze okolo 363 000 obyvatel. Je to země plná hor, díky kterým zde vznikla spousta filmů, například Hobit a Pán prstenů. Obyvatelé Nového Zélandu, nebo taky jinak zvaní Kiwis, podle jejich dobře známého nelétavého ptáka, si velice zakládají na dni 6. února – waitangi day, který souvisí s velmi významnou ženou této země Kate Sheppard. Asi nejvíce ze všeho nás pobavil jejich zvyk na Vánoce, a to surfující Santa.


Další zemí byla Černá Hora s moc milou Seldou. Než začala prezentace, tak jsme se Seldě představili a povídali si s ní o svých zájmech. Všichni jsme se shodli na tom, že její země je opravdu krásná, zajímavá a přátelská. Selda nám vyprávěla o jejich zvycích a historkách. U nich doma je prý zvykem mít v domě neustále návštěvu. Povídat si, být spolu a všechny považovat za svou nejbližší rodinu, což je podle mého názoru velmi roztomilé. Všichni spolu drží pohromadě a výraz „Pojď na kávu.“ spíše znamená „Pojďme si popovídat.“ Nejsou to vůbec samotáři, ale lidé dožadující se společnosti a rodinné lásky, která se ve velké míře dostává. V období léta je zde kvůli moři a krásné přírodě spousta turistů, prý více než místních obyvatel, což je podle krásy tohoto místa pochopitelné. Dozvěděli jsme se o spoustě zajímavých a krásných míst a hlavně to, že v této zemi je druhý největší kaňon na světě. Nachází se zde taky nejstarší olivový strom (až 2000 let starý) a jedna z nejkrásnějších zátok na světě. Po skončení této prezentace jsme hráli ve zbytku času hry a povídali jsme si se Seldou a procvičovali si angličtinu.


Natálie Tomečková (8.B)


Prezentace o Černé Hoře ve třídě 9.A


Dnes k nám do třídy přišla studentka z Černé Hory. Svoje povídání začala vyprávěním o krásné černohorské krajině a o tom, že i když je to malá země, najdete v ní vše, co chcete vidět. Poté nám pověděla, odkud vznikl název země, a pomocí prezentace nám představila památky a významná místa Černé Hory a jejího rodného města. Nechyběly ani ukázky tradičního jídla a tance. Jako pozadí společné fotky jsme měli černohorskou vlajku a poté jsme se všichni rozloučili.


Čínu nám představila devatenáctiletá studentka Carol. Měla velmi pečlivě připravenou prezentaci o historii Číny i o její současnosti. Je to země s největším počtem obyvatel a velmi dlouhou existencí. Fascinující bylo video s baletem i s tradiční čínskou hudbou. Dozvěděli jsme se mnoho nových věcí.


Víte, že v Číně mají čtyři druhy písma?


Víte, že znak a se vyslovuje čtyřmi různými způsoby?


Víte, že mají více než 200 000 znaků písma?


Víte, že ve školách tam nosí uniformy?


Prezentace byla pěkná a zajímavá. Děkujeme, Carol! 


Antonie Suchánková (9.A)


Dnes k nám zavítala studentka Carol z Číny s přednáškou o své rodné zemi. Její prezentace zahrnovala spoustu informací a aktivit. Dozvěděli jsme se jak o modernosti, tak i přírodní kráse Číny. Přednáška byla velmi poutavá a záživná. Druhá přednáška byla naneštěstí jen poloviční, neboť studentka z Korey chyběla. Místo ní nám to odprezentovala její asistentka z řad studentů naší školy. I tak šlo o též velmi zajímavou přednášku plnou zajímavých faktů. Již teď se všichni velmi těšíme na zítřejší projektový den, jen škoda že je už poslední.


 Richard Bárta a Dominik Zenkl (9.B)

Projekt EDISON - Den třetí

(18.02.2015)

Třetí den projektu nás navštívila stážistka Selda z Černé Hory. Jelikož jsem dosud o této zemi nic nevěděla, bylo to pro mě velice zajímavé. Selda nám nejdříve vyprávěla příběh o stvoření Černé Hory a nakonec jsme hráli hru, kdy jeden šel za dveře a ostatní se dohodli, kdo bude dirigent. Dirigent měl třeba tleskat a postupně měnit gesta a ten, kdo byl za dveřmi, hádal, kdo je dirigent.


Další nás čekala přednáška o státu Korea. Stážistka ale musela odjet z rodinných důvodů domů, a tak nám to přednášeli asistenti. Dozvěděla jsem se například, že hlavní město Korey je Soeul a že jejich národní jídlo je kimchi. Také nám ukazovali hudební videa žánru k-pop, který používají pouze korejské zpěvačky a zpěváci.


Šárka Fiřtová (6.B)


Prezentace o Číně ve třídě 7.B   Z prezentace o Číně


Čína a Taiwan - napsala Eliška Lipková (7.B)


Jako první stážistku jsme měli Maru Lee z Nového Zélandu. Úvod byl tradiční. Ptala se, jak se máme, informace o sobě atd. Pokračovala prezentací. Hodinu jsme ukončili dvěma ukázkami z Pána prstenů. Poté jsme měli stážistku z Číny. Úvod jako vždy.  Pokračovala prezentací a na konci nás naučila napsat čínskými znaky Happy New Year, protože jim dnes o půlnoci začíná Nový rok - nejen napsat, ale i vyslovovat. Ve dvou posledních minutách jsme si udělali společnou fotku a tím ukončili dnešní část projektu Edison.


Anna Polláková (6.A)


Prezentace o Taiwanu ve třídě 8.A   Kaligrafie


Japonsko a Brazílie - napsala Lara Rajnišová (8.B)


O své zemi na blízkém východě nám vyprávěla sympatická Min Jung Kim. Popisovala nám ji do co nejmenších detailů.  Začala jazykem a hlavním městem, poté pokračovala přes svátky, zvyky a náboženství a výklad zakončila hudbou a jídlem. Náš obrázek o Koreji doplnila ještě videem s jejich krasobruslařkou Yunou Kim a spoustou zajímavostí. Věděli jste například, že Korejci přičítají ke svému věku ještě devět měsíců před narozením?


Každý lektor má jiné způsoby výkladu a o tom nás přesvědčila milá Juliana. Japonsko nám popsala v podobě užitečných faktů, které by se mohly hodit každému. Udělala nám představu o japonském sportu, jídle, umění, náboženství či národním jazyku. Na uvolnění nám vyprávěla povídku o Gengy. Nakonec jsme společně skládali jeřáby z papíru.


Magdalena Brázdová a Anežka Pěnkavová (7.A)


Po Brazílii k nám do třídy přišla velice milá studentka z Nového Zélandu. Nejdříve se nám představila a pověděla nám něco o svých zájmech a svém původu. Dozvěděli jsem se spoustu zajímavých informací, jak o překrásné novozélandské přírodě, tak o životě ve městech. Jako zajímavost nám studentka uvedla video, ve kterém byly ukázky z filmu Pán prstenů, který se na Novém Zélandě natáčel. Její poutavé vyprávění také provázely příběhy a zajímavosti, které ve své zemi zažila. Ukázky z volnočasových zálib nás všechny velmi zaujaly a stejně tak jako tradiční novozélandský bojový tanec haka. Pak nás už čekala jen společná fotka a rozloučení.


Antonie Suchánková (9.A)


Prezentace o Mexiku ve třídě 8.A


Na programu dnešního dne s projektem Edison byla přednáška o Mexiku a Černé Hoře. Při přednášce o Mexiku jsme se dozvěděli například o dávné civilizaci Mayů nebo o specifických pokrmech. Pak na řadu přišla Selda z Černé Hory, od které jsme se dozvěděli spoustu informací o zajímavých turistických místech Černé Hory. Dnešní přednášky byly poutavé a naučné. Den se opět vydařil.


Richard Bárta a Domink Zenkl (9.B)

Projekt EDISON - Den druhý

(17.02.2015)

V úterý 17. února nás navštívila stážistka z Brazílie jménem Julia. Její přednáška byla velice zajímavá a poučná. Rozhodně nechybělo video s hudbou samba nebo ukázka reklamy na olympijské hry v Riu 2016. Mě zaujal hodně karneval a hlavně to, že děti jsou celých 5 dní jen na karnevale a nikoliv ve škole. Také jsem se dozvěděla, že je Brazílie 107krát větší než Česká republika. Nakonec jsme se seznámili s klíčovými frázemi portugalštiny. Z této přednášky se mi líbilo všechno a moc děkuji Julii, že k nám přišla a naučila nás něco o Brazílii.


Pak nás navštívila Mira Lee z Nového Zélandu, což je od nás nejvzdálenější země ze všech zemí, co budou u nás na projektu Edison. Je tam obrácené roční období, takže když je u nás léto, tak u nich je zima a naopak. Vánoce tam tedy slaví v létě a jejich vánoční stromek se jmenuje pohutkawa (listnatý strom podobný magnolii s červenými květy). Mira žije v Aucklandu, což je nejlidnatější město Nového Zélandu. Má 1 418 700 obyvatel, a to je asi čtvrtina z celého Nového Zélandu.


Šárka Fiřtová (6.B)


Nový Zéland a Čína - napsala Anežka Pěnkavová (7.A)


Prezentace o Taiwanu ve třídě 9.A


Dnes nás navštívila jako první studentka z Taiwanu. Bylo to velice zajímavé a zábavné. První hodinu s ní jsme měli přednášku o její zemi, však víte. Druhou hodinu jsme se snažili napodobit čínské znaky, které obyvatelé Taiwanu používají.


Michal Fridrich a Antonie Suchánková (9.A)


Prezentace o Taiwanu ve třídě 8.B   Z prezentace o Taiwanu


Čína a Taiwan - napsaly Lara Rajnišová a Natálie Tomečková (8.B)


Studentka z Japonska nás učila origami.


Dnes jsme si díky programu Edison mohli užít hned 2 přednášky. První přednáška byla o Japonsku a druhá o Brazílii. Obě probíhaly podobně a na konci každé z nich byla nějaká aktivita. Při přednášce o Japonsku jsme si vyzkoušeli složit jeřába jako origami a při přednášce o Brazílii jsme hráli vědomostní piškvorky. Pak jsme si ještě vyzkoušeli nějaké brazilské jazykolamy. Studentce z Japonska jsme mohli nadiktovat své jméno a ona ho napsala v japonštině (čínskými znaky). Myslím, že dnešek jsme si všichni moc užili a bylo vidět, že se bavily i studentky. Vypadá to, že projekt Edison můžeme předem prohlásit za vydařený!


Dominik Zenkl (9.B)

Projekt EDISON - Den první

Mária Vavreková, foto Lenka Zemanová (16.02.2015)

Zahájení projektu Edison


V pondělí 16. února 2015 začal v naší škole projekt Edison, který je určen žákům druhého stupně. Zahájení proběhlo v tělocvičně od 9 hodin. Během tohoto setkání se žákům představila agentura AIESEC, která projekt zastřešuje, a skupina osmi stážistek z Brazílie, Mexika, Černé Hory, Číny, Taiwanu, Korey, Japonska a Nového Zélandu. Od 10 hodin zahraniční studentky prezentovaly ve všech třídách druhého stupně své připravené programy.


Zde jsou hodnocení prvního dne projektu očima našich žáků.


Korea - napsala Lara Rajnišová (8.B)


Prezentace o Brazílii ve třídě 6.A


Přijela k nám slečna z Brazílie. Jmenuje se Julia Boechat Macado a je jí 25 let. Julia poprvé ve 22 letech viděla sníh. Brazílie je v Jižní Americe a je stosedmkrát větší než Česká Republika. Nejdelší řeka v Jižní Americe je Amazonka. Podél Amazonky rostou pralesy a v nich jsou malá městečka. U lesů a u řeky žijí různé druhy zvířat, např. tukani, opice, krokodýli. Mají okolo 300 vodopádů. V Brazílii je v tuhle dobu léto, zatímco u nás je zima. Barvy na brazilské vlajce mají svůj význam: zelená - pralesy a lesy, žlutá – zlato, modrá – nebe. Jejich oblíbený sport je fotbal a bojové umění. Capoeira je druh tance a zároveň bojového umění.


Terezie Holíková (6.A)


Dnes jsme poprvé poznali naše stážistky na krásné uvítací ceremonii. Každá nám zazpívala svou národní hymnu a představila někoho dalšího z jiné země tím, že konkrétní zemi popsala a my jsme měli hádat. Poté k nám přišla stážistka Selda z Černé Hory. Zajímavý nám přišel příběh pro děti o stvoření Černé Hory, národní tanec nebo jejich největší kaňon. Nakonec jsme hráli hru na vnímavost, do které se každý zapojil.


Magdalena Brázdová a Anežka Pěnkavová (7.A)Projekt Edison začal v naší třídě prezentací stážistky z Mexika jménem Jessica. Nejobsáhlejšími tématy, o kterých nám povídala, byly hlavně příroda a jídlo, protože na krásy přírody je Mexiko velmi bohaté. Co se týče jídla, tak v prezentaci nechyběly tortilly, tacos nebo gaspacho. Kompletně jsem si tuto přednášku velmi užila a zároveň jsem se dozvěděla mnoho zajímavého o této exotické zemi.


Šárka Fiřtová (6.B)


Prezentace o Novém Zélandu ve třídě 7.B


Jako první naši třídu navštívila studentka z Nového Zélandu - Mira. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí například o časovém posunu, který se rovná dvaceti hodinám. Prozradila nám hodně o jejich kultuře, která je v jistém směru od naší odlišná. Částí studentčiny prezentace byl i výklad o Austrálii a Anglii, která s Novým Zélandem úzce souvisí. Bylo nám puštěno i pár videí, ve kterých jsme se mohli podívat na rozmanitou krajinu Nového Zélandu. I když byl Zéland objeven teprve nedávno, jeho kultura je opravdu zajímavá. Právě kvůli jeho nádherné krajině tam bylo natočeno množství populárních filmů, např. Hobbit a Pán prstenů. Novozélanďané, dřívější Maoričané byli nebojácní. Jejich děsivý tanec zvaný Haka naháněl soupeřům hrůzu. Dodnes se ale tento tanec tančí na zápasech ragby. Nynější obyvatelé však jsou mírumilovní a laskaví. O tom svědčí i povaha studentky. Na závěr jsme se společně vyfotili.


Eliška Lipková a Markéta Merklová (7.B)


Prezentace o Japonsku ve třídě 9.A


Zahájení celého projektu bylo v tělocvičně, kde se nám představily jednotlivé stážistky. Krátce představily svou zem a ukázaly nám svou vlajku. Asi nejzajímavější byly hymny jednotlivých států. S hrdostí mohu konstatovat, že ani my jsme nezklamali a zvládli zazpívat naší hymnu téměř bez chyby. Poté jsme se odebrali do třídy, kde na nás Juliana čekala s povídáním o Japonsku a jeho tradicích. Pouštěla nám ukázky japonské hudby a ukazovala nám fotky přírody v národních parcích a národních jídel. Druhou hodinu nás naučila vyrábět origami. Po společném fotu s výrobky jsme se naučili psát naše jména v japonštině a šli jsme si pro věnování do sešitů.  


                                                            Antonie Suchánková a Michal Fridrich (9.A)


Prezentace o Taiwanu ve třídě 9.B


Naším dnešním hostem byla slečna Claudia z Taiwanu. Obeznámila nás s tamními tradicemi, zajímavostmi a kulturou obecně. Mimo jiné že v hlavním městě Tai Pei je druhá nejvyšší budova světa. Její prezentace se nám velmi líbila, vyzkoušeli jsme si psaní čínskými znaky a na závěr jsme měli i soutěž o místní pochutiny.


Richard Bárta a Dominik Zenkl (9.B)


Svátek sv. Anděly Merici

Lenka Zemanová (27.01.2015)

Mše 1


V úterý 27. ledna jsme si připomněli svátek sv. Anděly Merici, zakladatelky řádu sv. Voršily. V úterý jsme svátek oslavili mší svatou pro druhý stupeň, ve středu pro první stupeň. Obě mše sloužil papežský nuncius Mons. Giuseppe Leanza. Hudební doprovod zajistil školní sbor pod vedením paní učitelky Petry Šaňkové a sestry Anděly.


Mše 2 Mše 3


Z návštěvy v první třídě

Magdalena Šilarová (14.01.2015)

Vojta mezi dětmi


Ve čtvrtek 14. ledna k nám do 1.A přišel na návštěvu Vojta. Vlastně spíše přijel – Vojta je totiž vozíčkář. Je mu devatenáct a začíná hledat svoje místo v životě. K nám se přišel podívat, co obnáší práce učitele. Děti se ho vyptaly na všechno, co je zajímalo. Nejvíce se jich dotklo zjištění, že když byl Vojta starý jako oni, byl úplně zdravý. To jim pomohlo pochopit, že není z jiného světa, že je úplně stejný jako my všichni. Jen jeho život změnila autonehoda.


Vojta vozí děti


Vojta dětem poradil, jak se k člověku na vozíčku chovat, jak mu nabídnout pomoc, co by mu mohlo být nepříjemné. A kdo chtěl, mohl se povozit! Těšíme se, že za námi Vojta zase přijede.

Tříkrálová sbírka

Sestra Veronika (06.01.2015)

Tříkrálová sbírka 1  Tříkrálová sbírka 2


První lednový týden patřil již tradičně Tříkrálové sbírce. Dopoledne i odpoledne vyrazilo do ulic Prahy několik skupinek dětí, aby podpořily charitativní dílo. Tři králové obdarovávali lidi nejen úsměvem a koledou, ale i drobnými dárky od Charity. „My tři králové jdeme k vám…“ zpívaly i nejmenší děti ze školy, které v rámci družinové vycházky přály lidem zdraví a Boží požehnání. Velký dík patří všem, kteří se podíleli na zajištění zdárného průběhu letošní Tříkrálové sbírky, dárcům a zvláště všem koledníkům. Vždyť věnovali svůj čas, aby tímto způsobem pomohli těm, kteří si sami pomoci nemohou. Celkový výtěžek činil přes 16 000,- Kč.


Novoroční setkání se seniory

Magdalena Fenclová (06.01.2015)

Setkání se seniory


V úterý jsem se šla se třídou podívat na Armádu Spásy za babičkami a dědečky. Měli jsme se jich zeptat, jak jako děti prožívali Štědrý den, Silvestr a Nový rok. Pak se ptali oni nás. Zpívali jsme různé koledy, zahráli jim na klavír a flétnu. Dali jsme jim novoroční přání a dostali dárečky.


Eliška Vorlíčková (4.B)


Inspirace pro rozvoj dětského čtenářství

Hana Svobodová (TU 5.B) - regionální koordinátorka čtenářských klubů (05.01.2015)

Školní čtenářské kluby získaly 1. cenu veřejnosti v soutěži Eduina – inovace ve vzdělání a 2. cenu odborné poroty Eduina. Do soutěže bylo přihlášeno za rok 2014 celkem 76 vzdělávacích projektů. Na prvních dvou místech (ceny veřejnosti i odborné poroty) se Školní čtenářské kluby umístily spolu s inovativní metodou výuky matematiky profesora Hejného. Vzdělávací metody obou projektů jsou využívány i mnohými pedagogy naší školy.


Čtenářské kluby nabízejí na svých webových stránkách inspirace pro učitele i rodiče. Najdete zde čtenářské lekce, anotace knih, nápady pro domácí četbu a mnoho dalších informací ze čtenářského světa: http://ctenarskekluby.cz/