Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

Vánoční polena jedna báseň

Kateřina Tschornová (17.12.2021)

Buche 1


Vánoční poleno (la Bûche de Noël) je tradiční francouzský dezert. Podává se po štědrovečerní večeři, ale původně se opravdu pálilo dubové poleno v krbu a když vydrželo hořet až do rána, znamenalo to pro rodinu štěstí a ochranu života po celý rok. Ve 20. století se poleno začalo péci a zdobit. A my jsme si polena neboli klády ve škole také upekli a francouzštináři 6.AB, 7.AB a 8.AB je ozdobili úplně profesionálně a svá cukrářská umělecká díla prodávali na předvánoční školní akci. Díky tomuto projektu zprostředkovávají francouzské tradice. A jak známo, láska prochází i žaludkem.
Milujeme poleno, milujeme francouzštinu. :)


Buche 2   Buche 3


Buche 4


Buche 5


Podivuhodné putování 4.A do Betléma

Barbora Patoková (13.12.2021)

Podivuhodné putování 1


Je všední den jako každý jiný a do 4.A vchází sestra Anděla. V rukou nese knížku, andělské poselství. Od toho okamžiku se den po dni vydáváme s Elisabet a jejími spolupoutníky za malým jehňátkem, které jeho nožky vedou pevným krokem z obchodního domu do Betléma. Na cestě nás provází anděl Efiriel se svými kouzelnými hodinkami, které neukazují ani minuty, ani hodiny, ale roky. A co víc, jdou pozpátku! Každý den na malý okamžik opouštíme výuku a začíná neuvěřitelná cesta prostorem i časem. Putujeme paralelně současným světem také s hlavním hrdinou, Jáchymem, který Elisabetin příběh postupně odkrývá na papírcích, vypadávajících každý den z tajuplného adventního kalendáře.


Podivuhodné putování 2

Chcete-li, vydejte se s námi a s knížkou „Kouzelný kalendář“ kilometr po kilometru napříč celým světem, a to až do Betléma. A budete-li chtít, přijďte se podívat na náš třídní Betlém…Adventní putování – Betlémská kaple v Praze a Muzeum betlémů na Karlštejně

Hana Svobodová (1. stupeň) (10.12.2021)

Adventní putování 1


Jak vypadaly staročeské Vánoce? Zkuste si představit voňavé betlémy z perníku, ze šustí, dřeva či vlny, maličký betlém ve skořápce a veliký pohyblivý betlém na půdě selského stavení, ručně vyrobené ozdoby i sušené ovoce. Navíc jsme si moc užili setkání s přadlenou v Betlémské kapli i zasněženou cestu na hrad Karlštejn.


Adventní putování 2Návštěva sv. Mikuláše ve škole

Hana Svobodová (1. stupeň) (06.12.2021)

Mikuláš ve škole 1


Ani letos na naši školu sv. Mikuláš nezapomněl. Navíc přišel za zpěvu andělů. Čerty vyhnal hned u dveří a všem nám připomněl, že i my můžeme být dobrými anděly pro své nejbližší.


Mikuláš ve škole 2Emil und Detektive - Film v Goethe institutu pro německé skupiny 7. a 8. tříd

Zuzana Hadrabová, Hana Svobodová (2. stupeň) (08.12.2021)

Film v Goethe institutu


Výlet do Břevnovského kláštera

Stáňa Šimková (04.12.2021)

Břevnovský klášter 1 Břevnovský klášter 2


V sobotu 4. prosince 2021 se uskutečnil pátý a poslední výlet skupinky žáků naší školy v rámci projektu Grantys „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.“ s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Prahy 1 v roce 2021. Výlet jsme zahájili před naší školou společnou modlitbou a tramvají vyrazili spolu se sestrou Veronikou, paní učitelkou Stáňou a Anežkou směr Břevnovský klášter. S historií kláštera nás seznámil otec Václav Šustr, který na nás před klášterem čekal. Prohlédli jsme si také nádherný kostel sv. Markéty. Čekalo nás překvapení v podobě sněhové nadílky, takže jsme si užívali sněhu a postavili i sněhuláky. Z kláštera jsme se procházkou přesunuli na Vypich a odtud autobusem na faru ve Stodůlkách. Otec Václav nás nechal nakrmit slepice a králíky, které má na farní zahradě a všem dětem se to moc líbilo. Na faře nám otec uvařil čaj, zahráli jsme si hry a došlo i na poklad. Z metra Stodůlky jsme se vraceli zpět na Národní třídu a před školu. Břevnovský klášter je místo, kam se chceme určitě znovu vrátit.


Břevnovský klášter 3Francouzské stopy na cestě ze školy k francouzské ambasádě

Kateřina Ezechiášová, Kateřina Tschornová (29.11.2021)

Francouzské stopy 1


V pondělí 29. 11. se francouzštináři druhého stupně (třídy 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A a 8.B) vydali po francouzských stopách v Praze, a to díky projektu
„Les Traces francaises de l'école Sainte Ursule à l´Ambassade de France (le Palais Bouquoi)“. Trasa vedla od naší školy, přes piazzettu Národního divadla, po mostě Legií a Vítězné ulici, kolem Gymnázia Jana Nerudy až k Velvyslanectví Francie v Praze (Buquoyský palác). Na každém úseku cesty se žáci setkali s některou významnou francouzskou osobností, která je spjata s daným místem. „Průvodcem“ projektu se stal spisovatel Guillaume Apollinare, jehož povídka „Pražský chodec“ inspirovala projektové vyučování. Procházku s nádechem historie jsme zakončili na Karlově mostě, s pohledem upnutým na Pražský hrad. V závěru dopoledne žáci vyplňovali pracovní listy a v následujících hodinách francouzského jazyka si navíc sami zkusili vytvořit báseň v obrázku – kaligram – tedy oblíbený literární žánr Apollinaira. Za krásné divadelní vsuvky a informacemi nabité povídání o pražských místech a francouzských osobnostech velice děkujeme herečce Kateřině Tiché a průvodkyni Šárce Bricier. Všem zúčastněným žákům pak moc děkujeme za jejich aktivitu a nadšení!


Francouzské stopy 2


Francouzské stopy 3Diplom DELF Prim

Kateřina Ezechiášová (24.11.2021)

V minulém školním roce se někteří žáci naší školy, kteří studují francouzštinu, přihlásili ke zkoušce DELF Prim (Diplôme d'études en langue française), kterou poté skládali ve Francouzském institutu v Praze. A vedli si úžasně! Bohužel kvůli epidemiologické situaci nebylo možné jít na slavnostní ceremoniál do Francouzského institutu a diplom si tam převzít. A proto byly diplomy žákům předány konečně dnes ve škole během hodin francouzského jazyka, za zvuku francouzské hymny, potlesku spolužáků a malé sladké odměny. Všem žákům velice gratulujeme k úspěšnému zvládnutí první velké mezinárodní zkoušky, výborná práce!


DELF 6.AB


DELF 7.ABHry a hraní si ve výuce francouzštiny

Kateřina Ezechiášová, Kateřina Tschornová (23.11.2021)

Nové divadýlko


Výuku francouzštiny lze pojímat různě, a třeba i hravě! Do školy jsme pořídily nové loutkové divadýlko pro menší děti, které budeme využívat při hraní pohádek, ale i trénování rozhovorů a oživení hodin. Pro větší děti jsme do učebny francouzštiny dokoupily hru Scrabble, a tak si děti mohou francouzskou slovní zásobu oživovat a rozšiřovat v zápalu skládání jednotlivých písmenek, pěkně kousek po kousku.


ScrabbleMatinée s Šípkovou Růženkou

Kateřina Ezechiášová (15.11.2021)

Šípková Růženka 4


Při pondělku jsme ve třídě 1.A začali pohádkově. S paní kolegyní Tschornovou jsme si totiž pro francouzštináře připravily dopolední projektové vyučování, a to na téma „La Belle au bois dormant“ (alias „Šípková Růženka“). Děti se naučily slovní zásobu k pohádkovým bytostem, pojmenovávaly loutky a dokázaly také francouzsky říct, jakou barvu šatů mají na sobě. Poté byla celá pohádka zahrána ve francouzském znění – a děti ji mohly pak i stopovat podle toho, jaká zrovna slyšely slovíčka. V další části dopoledne jsme se věnovali i online aktivitám na stránce Wordwall, které sloužily k upevňování nových slovíček a opakování toho, co již umíme (čísla, barvy). Nakonec děti dostaly úkol, aby samy ve skupinkách ztvárnily konkrétní scénu z pohádky, přitom však nesměly mluvit, a když, tak jedině francouzsky. Děti se aktivně zapojily, výborně spolupracovaly a my jim za jejich dnešní práci a nadšení velmi děkujeme. Merci beaucoup!


Šípková Růženka 1 Šípková Růženka 2


Šípková Růženka 3Výlet do Českého Krumlova

Otec Benedikt, sestra Veronika, Stáňa Šimková, Anežka, Vojta (23.10.2021)

Český Krumlov 1 Český Krumlov 2


V sobotu 23. října 2021 se uskutečnil již čtvrtý výlet skupinky žáků naší školy v rámci projektu Grantys „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.“ s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Prahy 1 v roce 2021. Cesta Jižním expresem  z Prahy hl. nádraží do Českého Krumlova nám přinesla překvapení v podobě výluky.  Z Tábora jsme tudíž cestovali autobusem až do cílové stanice v Českém Krumlově.
Poznávání historického Českého Krumlova jsme zahájili návštěvou kostela sv. Víta a mší v přilehlé kapli sv. Václava. Českokrumlovský  vikář a prelát Mgr. Václav Pícha, JC. D. nás po skončení mše provedl kostelem i místní farou a zároveň nám velmi poutavě vyprávěl o jejich historii.
Procházkou přes historické centrum města jsme doputovali do českokrumlovských klášterů, kde jsme měli objednaný program „Výprava do středověku“. Získali jsme mnoho informací z doby středověku, měli jsme možnost si prověřit naše znalosti z historie v soutěži, obléci si středověké šaty, potěžkat si meč či drátěnou košili. Paní průvodkyně nás pochválila za skvělou spolupráci, chování a znalosti. Jako odměnu nám promítla film o historii vzniku města a darovala pohlednice.
Do Prahy jsme se vraceli plni dojmů „žlutým autobusem“ RegioJet. Do Českého Krumlova se určitě v budoucnu ještě někdy vypravíme.Divadlo žije!

Kateřina Tschornová (05.11.2021)

Divadlo žije 1 Divadlo žije 2


To by tak bylo, aby se ve škole, která je hned vedle Zlaté kapličky, nehrálo divadlo. A tak hrajeme - komiks, který je na konci každé "unité" učebnice francouzštiny Alex et Zoé 2.
A čtvrťáci jsou možná sami překvapeni, k jaké tvořivosti a jazykové zdatnosti i hravosti je divadelní provedení textu z učebnice může přivést. A učitelka? Ta je přímo šťastná. :-)


No tohle! Ça alors!

Kateřina Tschornová (31.10.2021)

Francouzská knihovnička


Ve školní knihovně ZŠSV vznikla francouzská knihovnička s knížkami písničkovými, pohádkovými, velkými, malými, tenkými, tlustými, mnohobarevnými. A krásnými. Můžete třeba zalistovat v bibli plné obrázků s francouzským textem pro menší děti. Začíst se do pohádek, bajek, receptů na jednoduché pochoutky či objevovat historii Francie. Možná si řeknete: No tohle! Francouzsky je to: „Ça alors!“ - a je to navíc i název knížky v naší knihovničce. Dozvíte se v ní třeba, co se stane, když se rozpláčete ve vesmíru. Nebo jestli je v Austrálii více klokanů než lidí. Co myslíte? Správně, samozřejmě je tam více klokanů. Neváhejte, prohlížejte, čtěte, půjčujte si.
A za parádní spolupráci při zakládání francouzské knihovničky moc děkujeme naší milé paní knihovnici, paní Peckové.Adaptační kurz 6.A a 6.B

Lucie Baloušová (22.09.2021)

Adaptační kurz 6.A a 6.B


22. září obě šesté třídy vyrazily na adaptační kurz do Louňovic pod Blaníkem. Třídenní pobyt jsme využili nejen k načerpání sil do nového školního roku, ale především k tomu, abychom se lépe poznali. Počasí nám docela přálo, a tak jsme využili místní hřiště a zahráli si fotbal, basketbal a přehazovanou. Velký ohlas sklidil výlet na Malý i Velký Blaník, během kterého si mohli žáci zvolit podle svých sil, kterou trasu nakonec absolvují. Samozřejmostí byl večerní táborák a společné hry. „Ještě bych se tam vrátila.“ Tak zněla jedna z mnoha zpětných vazeb, které jsme k celému adaptačnímu kurzu dostali. Toto a všechna další hodnocení svědčí o tom, že to byl příjemně strávený čas. Už teď se těšíme na další podobné akce, které nás v tomto školním roce čekají.Dobrodružná výprava po stopách Pražského Jezulátka

Jaromír Chalupský (12.10.2021)

Pražské Jezulátko 1


Dne 12.10. se třída 5.A zúčastnila Dobrodružné výpravy po stopách Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné. Žáci během programu objevovali stopy lidí minulosti a současnosti a během programu se také zamysleli nad tím, co mohou sami udělat pro lepší svět. Aktivity a úkoly pro jednotlivce i skupiny nás zavedly i na místa, kam se běžný návštěvník nepodívá, třeba až na věž kostela. Velmi děkujeme lektorům Monice, Vláďovi a Kryštofovi za perfektně připravený projekt plný zážitků.


Pražské Jezulátko 2 Pražské Jezulátko 3Ředitelé se sešli se sestrami

Sestra Anděla (11.10.2021)

Setkání ředitelů a sester


V pondělí 11. října se v naší škole konalo setkání ředitelů voršilských škol (ze ZŠ z Olomouce, ZŠ a MŠ z Prahy) a sester voršilek. V rámci programu se jednotliví ředitelé sdíleli o tom, jakým způsobem pracují s hodnotami Voršilského stromu mezi učiteli, žáky i rodiči. Byl to čas vzájemné inspirace, kladení otázek i hledání odpovědí. Nechyběla ani společná modlitba, ve které jsme děkovali za vše, co se už podařilo, a také jsme svěřovali naše budoucí kroky. Společně jsme naplánovali další práce, spolupráci i setkání. Myslím, že to všechny velmi pozitivně naladilo i dodalo sílu pokračovat v započaté cestě.


Designblok

Lucie Baloušová (08.10.2021)

Desingblok


Druhý říjnový pátek vyrazila 6.A na další společnou akci - Designblok. Přehlídka vystavovatelů byla opravdu pestrá, a tak si každý mohl najít přesně to, co ho zajímá a co se mu líbí. Návštěvu jsme poté využili i v hodině českého jazyka, během které žáci zpracovávali vlastní zpětnovazební dotazník k akci. Poděkování patří zejména panu Boreckému, díky němuž jsme měli možnost tuto největší výstavu designu v Praze navštívit.Výlet do Staré Boleslavi

otec Benedikt, sestra Veronika, Anežka, Stanislava Šimková (02.10.2021)

 Stará Boleslav 1


V sobotu 2. října 2021 se uskutečnil již třetí výlet skupinky žáků naší školy v rámci projektu Grantys Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I. s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Prahy 1 v roce 2021. Za slunného počasí jsme vlakem dorazili do Brandýsa nad Labem, přešli most přes řeku Labe, který jej odděluje od Staré Boleslavi, a s nadšením se pustili do obdivování krás tohoto poutního místa. Navštívili jsme svatováclavskou baziliku, podívali jsme se do tamější krypty a na místě zavraždění českého knížete sv. Václava jsme si poslechli poutavý výklad otce Benedikta. Následoval oběd v zahradě místního infocentra a posléze prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie s Paladiem země české. Zůstal nám čas i na výbornou zmrzlinu a nejrůznější soutěže. Okolo kaple blahoslaveného Podivena jsme došli na autobusové nádraží a spokojeně se vrátili do hlavního města. Těšíme se na další výlet a doufáme, že bude již brzy!


Stará Boleslav 2


Tangramiáda

Filip Roubíček (30.09.2021)

Vítězné týmy pátých a šestých tříd


Po roce se opět sešly trojčlenné týmy pátých až osmých tříd, aby prověřily svou geometrickou představivost při skládání tangramu. Poskládat věc, postavu nebo zvíře podle předlohy ze sedmi dílků hlavolamu není tak složité, pokud si to žáci párkrát vyzkoušejí. Bylo vidět, že některé týmy pilně trénovaly, a tak zvládly sestavit tři sady s dvanácti obrázky velmi rychle. Odměna v podobě deskové hry a sladkostí byla zasloužená.


Tým 6.A v akci Tým 8.B v akci


Slavili jsme Evropský den jazyků

Kateřina Tschornová (20.09.2021)

Evropský den jazyků 1


Evropský den jazyků stanovila Rada Evropy na 26. září. Oslavili jsme jej s francouzštináři sedmých tříd stavbou Babylonské věže a zmatením jazyků. Abychom na vlastní kůži a zároveň bezpečně při hře zažili, jak důležité je umět se dorozumět. 


Evropský den jazyků 2 Evropský den jazyků 3


Petřínská naučná stezka

Hana Svobodová a 2.B (17.09.2021)

Petřín


Nahlédnutí do historie, přírodovědy a hudby se podařilo během jednoho vyučovacího dopoledne druháčkům díky exkurzi s lektorkou Veronikou. A to vše na nedalekém Petříně a v Českém muzeu hudby. Naučná stezka nám připomněla 2. sv. válku a jména tří statečných lidí, kteří zachránili před nacisty mnoho židovských dětí. Díky stezce jsme poznali, jak pestrou přírodu máme na dosah ruky na Petříně. Na závěr jsme se mohli v Českém muzeu hudby přesvědčit, že spolu příroda a hudba těsně souvisejí. Výstava Hudební zvěřinec určitě stojí za zhlédnutí. 


Muzeum hudbyNavštívil nás papežský nuncius

Sestra Anděla (16.09.2021)

Ve čtvrtek 16. září k nám zavítal již na dlouho slibovanou návštěvu apoštolský nuncius Mons. Charles D. Balvo. Po příchodu a krátkém seznámení se s vedením školy, pozdravil prostřednictvím školního rozhlasu všechny učitele a žáky a zavzpomínal na svůj první školní den. Poté navštívil některé třídy 2. stupně při hodinách AJ a FJ, kde se žáci mohli o něm něco více dozvědět a také si procvičit konverzaci v cizím jazyce. Dále se zúčastnil otevření výstavy o sv. Ludmile a společné modlitby v kapli. U žáků 1. stupně viděl, co je možné si ve škole vyrobit a jak se dá zabavit v hodinách TV. Myslím, že každý, kdo se s otcem nunciem setkal, oceňoval jeho lidskost – bezprostřední zájem o druhé i jednoduchost ve sdílení se o osobním životě a zkušenostech, které jako nuncius nasbíral. Jeho znalost češtiny i schopnost se vyjadřovat velmi trefně a s důvtipem si získala sympatie všech.ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

Filip Roubíček (30.08.2021)

Školní rok 2021/2022 zahájíme ve středu 1. září 2021.


Žáci prvních tříd se sejdou v 8 hodin ve škole, ostatní žáci prvního stupně v 8:20 v kostele sv. Voršily na Národní třídě, od 8:30 do 9:30 se zúčastní slavnostní mše svaté, potom do 10 hodin následuje program s třídními učiteli ve škole. Od 10 hodin se koná informativní schůzka pro rodiče žáků 1.A a 1.B.


Žáci druhého stupně se sejdou v 9 hodin ve škole, od 10:00 do 11:00 se zúčastní slavnostní mše svaté v kostele sv. Voršily, po mši odcházejí domů.


Ve dnech 1. 9. (pro 1. stupeň 2. 9.), 6. 9. a 9. 9. 2021 proběhne testování žáků antigenními testy. Děti s negativním testem nemusí nosit ochranu úst a nosu. Nadále je nutné dbát na zvýšenou hygienu (důkladné mytí nebo dezinfikování rukou po příchodu do školy). Při školních bohoslužbách je nošení roušky dobrovolné.


Ve čtvrtek 2. září 2021 budou mít žáci vyučování pod vedením třídních učitelů - třídy 1. stupně od 8:00 do 11:40 hodin (žáci prvních tříd skončí v 10:45, žáci druhých tříd v 11:15), třídy 2. stupně od 8:00 do 12:00 hodin. Od pátku 3. září 2021 začíná výuka podle rozvrhu hodin (rozvrhy tříd najdete v nabídce Rozvrh hodin).


Školní družina - přihlášky je třeba odevzdat třídní učitelce do pátku 3. září 2021. Školní družina bude v provozu od čtvrtka 2. září 2021 do 17:30 hodin.


Školní jídelna - informace o školím stravování najdete v nabídce Školní jídelna. Přihlášky ke stravování vyřizuje vedoucí školní jídelny (vstup do kanceláře ŠJ ze dvora za altánem, Ostrovní 11). Školní jídelna vaří od čtvrtka 2. září 2021.


Školní klub - aktuální přehled kroužků najdete v nabídce Školní klub, elektronické přihlašování na zájmové kroužky bude zahájeno ve čtvrtek 2. září 2021 v 16 hodin.


Další informace o školních akcích najdete v našem webovém kalendáři. Termíny prázdnin, třídních schůzek a jiných akcí najdete v nabídce Školní rok.


První třídní schůzky ve školním roce 2021/2022 se konají ve čtvrtek 16. září 2021 pro třídy prvního stupně od 16:30, pro třídy druhého stupně od 17:30 hodin. Poslední zvonění

Kateřina Ezechiášová (30.06.2021)

9.A 9.B


Ve středu, 30. června, se žáci devátých ročníků postarali o poslední zvonění. A je třeba říci, že přichystali originální průvod. A byl to celkově krásný slavnostní den - vysvědčení bylo rozdáno a školou se rozléhala radostná nálada a i trocha nostalgie. A ještě teď, v 10:30, je ze tříd devátých ročníků slyšet potlesk a jásot: i loučení je taková oslava - vždyť bez konců by nebylo nových začátků. Naši milí deváťáci, vykročte do světa tou správnou nohou, s úsměvem na tváři a vírou v srdci. Rozprostírá se před Vámi tolik nádherných životních cest. I když se teď rozcházíte, máte mnoho společných vzpomínek, které Vás budou již navždy hřát.Prague de demain

Kateřina Tschornová (02.07.2021)

Prague de demain 1


PRAHA ZÍTRA je název celoročního projektu, kterému se věnovali všichni francouzštináři ZŠSV (1. a 2. stupeň) s rodilou mluvčí Violette. Dle úrovně francouzštiny se učili slovní zásobu související s městem, na to navazující gramatiku, pracovali s různými literárními styly.  Učili se, hráli si, vybírali si oblíbená místa v Praze, vymýšleli postavy, které tam žijí či se tam ocitnou a příběh, který prožijí. Děti daly prostor fantazii a výsledkem je mapa Prahy pokrytá příběhy, které by se mohly v Praze v budoucnu odehrát.


Děti pracovaly fantasticky a neúnavně i během online výuky a Violette s nimi udělala obrovský kus práce. MERCI BEAUCOUP, VIOLETTE. BON TRAVAIlL! Violette při své práci na ZŠSV vyšla ze svých projektů, které realizuje ve Francii. Violette je filmařka a zde je odkaz na její tvorbu. Tady je také ještě odkaz na stránky francouzského jazyka.

(Za výtvarnou realizaci projetku vděčíme francouzštinářům z 9.A.)


Prague de demain 2


Společný výlet 6.B, 1.A a 1.B do Divoké Šárky

Kateřina Ezechiášová (28.06.2021)

Divoká Šárka 1


Poslední pondělní den v tomto školním roce byl pro žáky z 6.B nevšední. Jednak již neprobíhala výuka podle rozvrhu hodin, ale i přesto se mnoho naučili - začalo to tím, že už ví, kde je Divoká Šárka a jak tam dojet, protože téměř každý obdivoval tuto nádhernou přírodní rezervaci a rád by se sem vracel. Dále si žáci 6.B připravili úkoly a jednotlivá stanoviště pro žáky z 1.A a z 1.B, kteří za námi se svými třídními paní učitelkami a asistentkami dojeli, aby si užili pestrý a zábavný program pod vedením starších spolužáků. A nutno dodat, že se akce v Divoké Šárce všem líbila (největší úspěch měly úkoly sestávající z vyzutí z bot a přebrodění potoka...)! Po společně stráveném dopoledni se cesty žáků rozdělily - a pro třídu 6.B pan učitel Vítek Zeman na závěr přichystal osvěžující překvapení: zmrzlinu ve vyhlášené cukrárně Angelato. A pondělí bylo zakončeno sladkým úsměvem. :)


Divoká Šárka 2


Výlet do Olomouce

Stáňa Šimková (26.06.2021)

V sobotu 26. 6. 2021 vyjeli žáci školy v doprovodu otce Benedikta, sestry Veroniky a paní učitelky Stáni Leo expresem směr Olomouc. Byl to druhý výlet v rámci projektu Grantys „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.", s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 v roce 2021. Prohlídku Olomouce jsme zahájili u ZŠ sv. Voršily, kde jsme pozdravili sestru Bernardettu, která řadu výletníků dříve učila náboženství v naší škole v Praze. Olomouc nás překvapila svou historií – prohlédli jsme si katedrálu sv. Václava, kde jsme potkali bývalého žáka ZŠ sv. Voršily, který byl právě ten den vysvěcen na kněze a dostali jsme od něho novokněžské požehnání. Dozvěděli jsme se hodně o historii Olomouce, zaujalo nás náměstí, orloj, dominikánský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Občerstvení (včetně zmrzliny) a milé uvítání nám připravily sestry z řádu sv. Františka, které v Olomouci působí. Naše 9 km putování po Olomouci jsme zakončili na vlakovém nádraží a RegioJetem se vraceli zpět do Prahy.


Výlet do Olomouce 1 Výlet do Olomouce 2


St Ursula’s Scrabble Cup 2021

Věra Žádníková (25.06.2021)

Vítězové Scrabble Cup 2021


Po roční odmlce probíhal od 23. června do 25. června již 6. ročník v anglické hře scrabble St Ursula’s Scrabble Cup. Byla radost pozorovat jednotlivé dvojice, jak se snaží vymyslet anglická slova, vydedukovat český překlad z anglického výkladu ve výkladovém slovníku a zahrát co nejlépe. Soutěžilo se nejen o nejlepší součet 2+1 her, ale i o nejlepší tah. Tím bylo slovíčko QU(E)UE za 39 bodů od Báry a Amálky z 9.A. Pohár si odnáší Pavel a Matouš, rovněž z 9.A, za celkový součet 311 bodů.


Děkuji všem organizačním asistentům, soutěžícím a výhercům za zdárný průběh soutěže. Všichni se již těšíme na příští ročník!


Scrabble Cup 2021

4.A na Vltavě

Jaromír Chalupský (21.06.2021)

4.A na Vltavě


Dne 21.6. prožila třída 4.A díky mamince naší spolužačky Rozálky, paní Markétě Smolkové, dopoledne plavbou po Vltavě na lodi Puškvorec. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o Karlově mostě a projeli jsme až do Čertovky. Odvážní lodníci si mohli cestou zpět vyzkoušet i kormidlování této lodi. Děkujeme za občerstvení limonádou a zmrzlinou a rovněž za zajímavou prohlídku Muzea Karlova mostu. Byl to pro nás moc krásný zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat. A všem doporučujeme!


9.B na vodě

Lucie Baloušová (21.06.2021)

9.B voda 1 9.B voda 2


Od 14. do 16. června sjížděla 9.B řeku Sázavu. Vyrazili jsme ze Sázavy do Čerčan, druhý den jsme pokračovali do Týnce nad Sázavou a náš vodácký výlet jsme třetí den zakončili v Pikovicích. Byl to nádherný závěr 9. ročníku a odměna za celou distanční výuku a přípravu na přijímací zkoušky. Poděkování patří všem kolegům, kteří s námi tuto akci podnikli, a především celé 9.B za to, jak báječnou třídou je.


9.B voda 3


9.B voda 4

Spiele auf Žofín

Zuzana Hadrabová (18.06.2021)

NJ na Žofíně


Němčináři ze 4.A  v doprovodu paní učitelky Zuzany Hadrabové a Milady Škodové vyrazili na venkovní hodinu na Žofín.

Francouzsko-německé sdílení

Kateřina Ezechiášová (18.06.2021)

Francouzsko-německé sdílení 1


Páteční hodina jazyků ve 4.B proběhla na Žofíně. Tentokrát se však děti nerozdělovaly na francouzštináře a němčináře, ale hodina probíhala společně, a to formou francouzsko-německého sdílení: francouzštináři měli za úkol naučit pár základních výrazů němčináře, němčináři zase učili francouzštináře - na pomoc měly obě skupinky předpřipravený pracovní list. A samozřejmě i paní učitelky. Ke konci hodiny paní učitelka Hana Svobodová "přezkoušela" němčinu, já zase francouzštinu. A výsledek? Všechny děti si vysloužily sladkou odměnu za dobře odvedenou práci. A potom už jsme museli vyrazit zpátky do školy.


Francouzsko-německé sdílení 2

Duchovní setkání s přespáním na faře sv. Vojtěcha

Jana Šafusová (09.06.2021)

Přespání na faře 1  Přespání na faře 2


Už jste někdy měli celý Týnský chrám jen pro sebe? Vystoupali jste na jeho věž a prošli se na nově opravené půdě? A s pomalu nastupujícím soumrakem k druhému největšímu zvonu v Praze? A snídali jste v překrásně zrekonstruované Foersterově síni na faře u sv. Vojtěcha? My ze 7.B ano! Tedy, ke zvonu se dostali jen někteří.
Za to vše i za úžasný výklad v Týnu a za možnost přespat na faře děkujeme otci Benediktovi.


Přespání na faře 3

Salon ZUŠ na Pražském jaru

MgA. Irena Pohl Houkalová, foto Petra Hajská (01.06.2021)

Máme velkou radost z koncertu nadaných žáků ZUŠ na MHF Pražské jaro, mezi které patří i žákyně 9.B Valérie Skoumalová. Vali je absolventkou ročního stipendijního programu Akademie MenART ve flétnové třídě prof. Jana Ostrého a bez nadsázky patří k těm nejlepším a zároveň nejskromnějším.


Salon ZUŠ


Salon ZUŠ na Pražském jaru byl krásnou tečkou za roční prací mladých lidí a pro nás potvrzením, že má smysl dodávat odvahu, kuráž a inspiraci prostřednictvím mistrů svého oboru i těm nejmladším, ať již bude jejich cesta jakákoli. Věříme, že si společné momenty budou v životě při různých příležitostech vybavovat a budou díky nim připravenější a silnější. Záznam z koncertu, který se uskutečnil 25. 5. 2021 v kostele sv. Šimona a Judy, můžete sledovat zde.Strach v kostele svaté Voršily

sestra Magdalena, osu (28.05.2021)

Noc kostelů


Před Vánoci na Vyšehradě mne někdo oslovil krásným křesťanským pozdravem. Byl to režisér Jiří Strach. Protože mám na starosti organizaci Noci kostelů, zeptala jsem se, …a pan režisér přislíbil účast. Od našeho pana ředitele Filipa Roubíčka jsem se dozvěděla, že Jiří Strach chodil do naší školy a dokonce do stejného ročníku jako pan ředitel. Jak vše dopadlo, můžete shlédnout na videu zde.


Výtvarná soutěž „Zachraňte plcha velkého“

Klára Kuthanová (27.05.2021)

Soutěž vyhlásila Petřínská iniciativa ve spolupráci s Werichovou vilou a Českým muzeem hudby, a jejímiž patrony byli místostarostka Městské části Praha 1 paní Mgr. Eva Špačková, přírodovědec RNDr. Jiří Sádlo a ochránce zvířat JUDr. Jiří Pospíšil. Cílem soutěže bylo upozornit na chráněné živočichy v centru Prahy, v Petřínských sadech a v Lobkovické zahradě a na celou faunu a flóru v centru naší metropole. Žije zde nejen plch velký, ale také strakapoud prostřední, lejsek šedý, netopýr rezavý a další živočichové. 


Naši žáci se soutěže zúčastnili v hojném počtu, a to jak ve výtvarné, tak i literární kategorii. Kreslili obrázky doma, v době tvrdého lockdownu, fotografie svých výtvorů posílali do online hodin výtvarné výchovy, poté jsme je za školu hromadně poslali organizátorům.  Tento víkend jsme se konečně dozvěděli výsledek soutěže.


Největší radost nám udělalo 1. místo udělené v literární části soutěže, které získala Vilemína Anna Anderová ze 6. B. Rovněž jsme byli velice potěšeni 2. místem ve výtvarné sekci, které získal Tomáš Rehák ze 6. A. Pořadatelé také udíleli čestná uznání, která obdrželo mnoho našich žáků. Všem oceněným velmi gratulujeme a ostatním děkujeme za účast! Obrázky všech dětí budou vystaveny ve Werichově vile na Kampě pod záštitou ředitele Muzea Kampa panem JUDr. Jiřím Pospíšilem.


Tomáš Rehák: Plch z Petřína


Plch z Petřína


Vilemína Anna Anderová: Petřín


Petřín


*Gulo gulo je rosomák - vzteklá, dlouhodrápatá, přerostlá kunovitá šelma.


Zkoušky DELF ve Francouzském institutu v Praze

Kateřina Ezechiášová (26.05.2021)

DELF 01


Ve středu, 26. května, vyrazila skupinka 17 žáků do Francouzského institutu v Praze, aby zde vykonala zkoušku DELF Prim (diplôme d’études en langue française) pro úroveň A1.1 a A1. Jednalo se o komplexní prověření jazykových a komunikačních znalostí, a tedy ve zkoušce nechyběl poslech, psaní a rozhovor s francouzským rodilým mluvčím. Je třeba říci, že již podle prvních reakcí a pocitů si všechny děti vedly výborně a mají za sebou cennou zkušenost. Zítra, 27. května, čeká zkouška DELF Prim další žáky naší školy, tentokrát se bude jednat o úroveň A2. Jsem si jistá, že i čtvrteční den proběhne ve Štěpánské ulici příjemně a hlavně úspěšně. Výsledky zkoušek by se žáci měli oficiálně dozvědět do konce tohoto školního roku, předání diplomu by poté mělo proběhnout na podzim, a to při slavnostním programu přímo ve Francouzském institutu v Praze. Všem dětem se patří poděkovat za jejich nasazení a vynikající práci! Bon travail ! 

Výlet na Svatou Horu

Stáňa Šimková (25.05.2021)

Svatá Hora 1


V sobotu 22. 5. vyrazili žáci naší školy spolu s otcem Benediktem, sestrou Veronikou a paní učitelkou Stáňou na Svatou Horu. Byl to první výlet v rámci projektu Grantys: „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.“, s finanční podporou MČ Prahy 1 – Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 v roce 2021. Naše pouť začala na Smíchovském nádraží, následovala cesta vlakem do Příbrami, výstup po Svatohorských schodech na Svatou Horu (343 schodů), mše svatá s otcem Benediktem pro naši skupinu, prohlídka ambitů, návštěva místního muzea. Ve svatohorském poutním muzeu jsme si prohlédli zajímavosti z historie Svaté Hory, plnili  úkoly v pracovním listu a také jsme zhlédli animovaný film o důležitých událostech na Svaté Hoře. Slunečné odpoledne jsme využili ke hraní pohybových her na přilehlé louce a hledání pokladu. Pouť jsme zakončili po příjezdu vlakem zpět na Smíchovské nádraží společnou modlitbou a poděkováním za krásně prožitý den a poznání poutního místa, kam putují poutníci nejen z Čech a Moravy, ale i z celého světa.


Svatá Hora 2

Voyage, voyage

Kateřina Tschornová (24.05.2021)

Voyage


Cestujeme po Francii. Zatím jen na mapě, ale i tak poznáváme se čtvrťáky francouzštináři: Orléans a Janu z Arku, Mans a jeho automobilový závod, který brzy oslaví sto let, tunel pod La Manchem a další místa, osobnosti a zajímavosti sladké Francie.

Co je to?

Kateřina Tschornová (18.05.2021)

Crepes 1 Crepes 2


Je to tenké, kulaté, voňavé a čtvrťáci odříkají recept ve francouzštině na tuhle dobrotu třeba o půlnoci. Palačinky (CRȆPES) ve školní kuchyni v podání 4.A.  A jak vidíte, nezůstalo jen u teorie. :)


Crepes 3Francouzské památky

Kateřina Ezechiášová (17.05.2021)

Mezi nejznámnější pařížské památky patří Eiffelova věž (la Tour Eiffel), Louvre (le Louvre) nebo katedrála Notre-Dame (la cathédrale Notre-Dame de Paris). Tyto památky byly francouzštináři ze 4.B a z 5.B postaveny přímo ve třídě, sice v menších velikostech, nicméně s velkým nasazením a vnesením osobitých prvků do klasické architektury. Povídání o francouzských památkách bylo završeno rekonstrukcí katedrály Notre-Dame! 


la Tour Eiffel la cathédrale Notre-DamePošli to dál

Nika Nováková (07.05.2021)

Pošli to dál


Naši žáci se v rámci hodin dramatické výchovy zúčastnili přehlídky videí z distanční výuky Pošli to dál, kterou pořádá ZUŠ F.L. Gassmanna Most. Přehlídky se zúčastnilo mnoho škol, především s uměleckým zaměřením (ZUŠ). V rámci předmětu DV se zapojili také někteří žáci šestých a sedmých tříd naší školy. O to větší radost máme, že byl k prezentaci na YouTube vybrán Ztracený pes, animovaný film Františky Czesany a Viktorie Kantorové, dále film Zvířátka a Home office Mariny Peterkové  a Srdcová královna Vilemíny Anderové. Děvčatům srdečně gratulujeme! Pakliže chcete tato videa podpořit, aby získala cenu diváků, můžete hlasovat označením na YouTubovém profilu těchto filmů tlačítkem "To se mi líbí". Hlasovat je možné do neděle 30. 5. 2021.


Ještě jednou gratuluji a děkuji také za spolupráci rodičům.


A zde odkaz ke zhlédnutí:


https://www.youtube.com/channel/UCsLoHjURUx0GaOvlIIs8W0w/videosPojďte s námi na cestu do Santiaga de Compostela!

Klára Kouklíková (29.04.2021)

mapa


Od 1. května se žáci druhého stupně vydají poutní cestou do španělského Santiaga de Compostela. Putovat mohou, pěšky, během, na kole či bruslích. Do Santiaga de Compostela vede svatojakubská stezka, poutníky z celého světa láka jíž od roku 951 n.l. a letos se tam pokusíme dojít i my alespoň virtuálně. Veškeré informace žáci dostanou prostřednictvím Teams a aktuality budeme vkládat postupně.


Moc se na všechny účastníky těšíme!


Akce je dobrovolná a za bezpečnost dítěte odpovídá jeho zákonný zástupce.


Sladký pátek

Kateřina Tschornová (22.04.2021)

Sladký pátek


Svačina snědená, do oběda daleko a obrázky v učebnici francouzštiny při probírání tématu "JÍDLO" lákavé, až se sliny sbíhají. Úspěšně jsme se ale se čtvrťáky všemi těmi sandwiches, salades, glaces, fromages, poulets prokousali a odměna na konci týdne byla sladká: GATEAU AUX CERISES et AU CHOCOLAT.K čemu může sloužit přestávka ve škole

Kateřina Tschornová (17.04.2021)

Škola je plná budoucích umělců. Takhle se baví o přestávce před hodinou francouzštiny Anežka Zapiór ze 4.A.


Básnička


Požehnané Velikonoce

Filip Roubíček (31.03.2021)

Velikonoce


Online večeře 9.B

Alžběta Kosová a Viktorie Laura Kuthanová (9.B), Lucie Baloušová (26.03.2021)

Online večeře 9.B


Ačkoli jsme se nesetkali, viděli jsme se!


Kvůli koronaviru jsme se jako spousta lidí už dlouho neviděli. A tak jsme se ve čtvrtek 25. 3. sešli a uspořádali si online večeři. Bylo to super setkání, jedli jsme, povídali si a hráli hry. Setkání ve škole se to ale stejně nevyrovná.Frankofonie 2021

Kateřina Tschornová (22.03.2021)

Abou Jan Ba - Frankofonie 2021


LA VICTOIRE !


Neboli VÍTĚZSTVÍ. Žák 4.A ABOU JAN BA je jedním z laureátů celostátního kola letošního ročníku soutěže Frankofonie pořádané MŠMT. Velice gratulujeme!
Na tomto odkazu v galerii si můžete prohlédnout obrázky a zkusit uhodnout, co bylo tématem letošního ročníku. 

Bytové divadlo

Kateřina Tschornová, Kateřina Ezechiášová (15.03.2021)

Šípková Růženka


Bylo to jako vždy. Šípková Růženka se píchla o trn, usnula na sto let, ale zamilovaný princ ji vysvobodil a všechno dobře dopadlo. Můžete se přesvědčit v sekci Bytové divadlo na francouzštinářském webu v loutkové pohádce La Belle au bois dormant
V tandemové výuce francouzštiny v prvních a druhých třídách se  pod rouškou divadla učíme francouzsky.

6.B v době karantény peče a fotí

Vít Zeman (12.03.2021)

6.B se v době karantény velmi činí! V rámci třídnických hodin třída plnila hned dva dobrovolné úkoly.


Tomáš Rehák přišel s úkolem upéct vlastní domácí chipsy, chléb a palačinky. Zapojilo se několik dětí a jejich některé produkty uvidíte na videu, které vytvořil Gabriel Heller: https://youtu.be/yb1I3yAofIY


Naposledy se také soutěžilo o nejlepší fotografii v rámci tří kategorií. Všichni soutěžící se snažili a fotky všech byly moc pěkné. Níže naleznete vítězné foto:


Kategorie UMĚLECKÁ HEZKÁ FOTOGRAFIE - Tereza Zlochová


Tereza Zlochová


Kategorie EFEKTIVNÍ COOL "FOUTO" - Tomáš Rehák


Tomáš Rehák


Kategorie VTIPNÁ KAŠE - Matyáš Jansa


Matyáš JansaMít tak křídla

Kateřina Tschornová (09.03.2021)

Křídla


Kdybyste měli křídla, kam byste letěli? Naši deváťáci francouzštináři třeba na měsíc (vers la lune), nebo do vesmíru zkoumat černé díry (dans l´espace pour explorer des trous noirs), nebo do historie (dans l´histoire) a také třeba do Paříže jezdit na kolečkových bruslích (à  Paris pour faire du roller), nebo k pyramidám (voir des pyramides). A také za všemi lidskými nadějemi a za štěstím (vers tous les espoirs humains et le bonheur).Mein Tag

Hana Svobodová (03.03.2021)

Co dělají naši žáci při distanční výuce? Němčináři ze 4.B se velmi pěkně zhostili svého domácího úkolu na téma "Mein Tag" a nakreslili a popsali některé běžné denní činnosti. Autorem přiloženého obrázku je Samuel Simonis.


Mein Tag


Bajka v 6.B

Hana Svobodová (02.03.2021)

Žáci v 6.B dostali domácí úkol: Napiš bajku, aby v ní závěrečným ponaučením bylo nějaké přísloví. Jednu s velmi současným obsahem vytvořila Debora-Anna Vymětalová.


Byl krásný pondělní den. Pepíček měl jako obvykle online výuku. Maminka celý den pracovala a pracovala. Pepíček zaspal první tři online hodiny. A při dalších hodinách se ani nenamáhal zapnout si mikrofon. Ignoroval výuku a úkoly. Celý týden už nepřišel ani na jednu hodinu a nevyplnil ani jeden úkol ze zadání. V Bakalářích se mu nahrnovaly špatné známky, ale neřešil to a dál lhal svým rodičům, že se pilně učí.


Přišel den vysvědčení a zároveň den Pepíčkových narozenin. Rodiče pro něj měli iPhone 12 Pro Max, ale když zjistili, jaké má známky, zhrozili se. Řekli mu, že žádný dárek nedostane, dokud si ho nezaslouží.


Z toho plyne: Bez práce nejsou koláče


Důležitá poznámka na závěr: Pepíček a jeho rodina jsou opice!


Český jazyk onlineOživlé loutky v hodinách francouzského jazyka

Kateřina Tschornová (01.03.2021)

Na půdě školních budov se našly loutky. Dobrá duše je schovala a učitelce francouzštiny posléze věnovala. K distanční výuce v tandemu v prvních a druhých třídách se skvěle hodí. 
Voňavá a trochu strašidelná pohádka O perníkové chaloupce - Le conte de Jeannot et Margot.


Loutky FJ


Od března distanční výuka pro všechny žáky

Filip Roubíček (27.02.2021)

Na základě krizového opatření vlády ze dne 26. 2. 2021 se zákaz osobní přítomnosti žáků ve škole vztahuje od 1. 3. 2021 také na žáky 1. a 2. tříd. Třídní učitelky budou rodiče informovat o možnosti vyzvednutí učebnic potřebných pro distanční výuku a rozvrhu online hodin.


Informace o ošetřovném najdete ZDE.Oslavujeme francouzštinu!

Kateřina Tschornová, Kateřina Ezechiášová (16.02.2021)

Frankofonie 2021


V hodinách francouzského jazyka a na francouzštinářských stránkách školy jsme dětem nabídly (my, učitelky FJ :)) účast v soutěži FRANKOFONIE, kterou pravidelně vyhlašuje MŠMT. Letošním tématem soutěže byl vzduch ve všech podobách.
Výzvu přijal a do celostátního kola postoupil žák 4.A Abou Jan Ba, a sice se svým dílem "Allure de la fantaisie". Velmi děkujeme za tak skvělou reprezentaci a srdečně gratulujeme!


Pohádkový den

Nika Nováková (12.02.2021)

Karneval2  Karneval1


Tento pátek se celé první patro naší školy proměnilo v pohádku. Už při příchodu našich prvňáčků a druháčků bylo slyšet radostné hlásky a ze šaten pak do svých tříd proudily princezny, víly, tanečnice, rytíři, netopýři, piráti a mnohé další pohádkové postavy. Každá třída pak měla svůj program, ve kterém nechyběly divadelní scénky, soutěže a malování s kouzelným skřítkem. Po celém dni pak děti odcházely domů veselé a plné dojmů. Také paní učitelky byly potěšené, že se pohádkový den vydařil a že si ho děti navzdory všem pandemickým opatřením pěkně užily.Karneval v družině

Marika Potoček (10.02.2021)

Karneval 1


V uplynulém týdnu od pondělí až do středy 10. února proběhl v 1.B karneval. Děti nadšeně pomáhaly s výzdobou třídy, vyráběly karnevalové čepice a vyhrály si i maminky, které pro své ratolesti ušily doma pro tuto příležitost úžasné kostýmy. Mohli jsme potkat moudrou sovu, Spidermana, princezny, pávici, policistu i Pipi dlouhou punčochu a nechyběl ani bandita...


Karneval 3 Karneval 4


Karneval 2


S hudbou na dálku

Nika Nováková (09.02.2021)

V úterý 9. února proběhlo online setkání žáků 2.B s muzikantem a pedagogem Ondřejem Tichým. Opět připravil krásný hudební program, ve kterém si děti vyzkoušely svůj sluch, rytmus a také taneček na Ondrovy melodie. Ačkoli byl program poprvé online, vše se technicky zvládlo, kvalita přenosu byla výborná a druháčci se už těší na další setkání.První pololetí za námi!

Hana Svobodová a žáci 1.B (28.01.2021)

Exkurze 1.B


Poslední lednový týden se měli prvňáčci na co těšit. V úterý vyrazili na přírodovědnou exkurzi k Vltavě a pozorovali vodní ptáky. Ve čtvrtek je čekalo první rozdávání vysvědčení. A přestože se občas museli potýkat s různými karanténními opatřeními i distanční výukou, zvládli první pololetí na jedničku!


Vysvědčení v 1.BVoláš k nebi, Andělo

Filip Roubíček (27.01.2021)

Sestry Anděla a Benedikta


Dnes 27. ledna jsme oslavili svátek sv. Anděly Merici, zakladatelky řádu svaté Voršily. Její jmenovkyně sestra Anděla spolu se sestrou Benediktou zazpívaly píseň "Voláš k nebi, Andělo" do školního rozhlasu a připomněly její životní příběh (zde). Pak sestry navštívily první a druhé třídy, aby děti osobně pozdravily a obdarovaly bonbóny. Děkujeme.


Sestra AlžbětaZimní radovánky s družinou

Sestra Alžběta Ladnarová (16.01.2021)

Zimní družina 1 Zimní družina 2


Letošní zimu nám Pán Bůh dopřál hojnou sněhovou nadílku. Zpočátku děti stavěly sněhuláky a koulovaly se. Později přišla i dlouho (několik let nebylo dostatečně sněhu) očekávaná akce - bobování na Petříně. Průběžně jsme tam chodili, abychom si užili sněhu, co to jen půjde. Děti si navzájem půjčovaly družinové boby i lopaty. Ještě na začátku minulého týdne děti závodily, kdo dojede nejdál. A než jsme se se sněhem rozloučili...


Zimní družina 3 ..... tak si děti vystačily i jen s trochou


Zimní družina 4 ..... ledu na klouzání.


Tříkrálové žehnání školy

Sestra Anděla a sestra Magdalena (06.01.2021)

Tříkrálové žehnání v 1.A


Ve středu 6. ledna 2021 dopoledne, na Slavnost Zjevení Páně, lidově - na Tři krále - proběhlo tradiční tříkrálové žehnání školy. Vzhledem k opatřením to osobně mohli zažít pouze žáci a pedagogové nejnižších tříd prvního stupně. Nechyběla modlitba, kropení svěcenou vodou, kadidlo ani křída.


Tříkrálové žehnání ve 2.A  Tříkrálové žehnání ve 2.B


Tradiční tříkrálové koledování ve škole a v okolí školy letos neproběhne. Kasička Charity ČR na příspěvky do Tříkrálové sbírky 2021 je umístěna ve vestibulu školy, jinak je možné využít odkaz na oficiální web Tříkrálové sbírky a přispět online - www.trikralovasbirka.cz. Děkujeme.Vánoční ohlédnutí s prvňáčky

Hana Svobodová a žáci 1.B (04.01.2021)

Vánoční besídka 1.B


Barunka Tylová
Letošní školní rok prvňáčků je sice neobvyklý, ale rozhodně není chudý na pěkné zážitky. Na jejich předvánoční besídce nechyběla ani hudba.


A jak prožili prvňáčci vánoční prázdniny? To již dokáží moc pěkně napsat. Posuďte sami. Ředitelé se setkali se sestrami

Sestra Anděla (11.10.2021)

V pondělí 11. října se v naší škole konalo setkání ředitelů voršilských škol (ze ZŠ z Olomouce, ZŠ a MŠ z Prahy) a sester voršilek. V rámci programu se jednotliví ředitelé sdíleli o tom, jakým způsobem pracují s hodnotami Voršilského stromu mezi učiteli, žáky i rodiči. Byl to čas vzájemné inspirace, kladení otázek i hledání odpovědí. Nechyběla ani společná modlitba, ve které jsme děkovali za vše, co se už podařilo, a také jsme svěřovali naše budoucí kroky. Společně jsme naplánovali další práce, spolupráci i setkání. Myslím, že to všechny velmi pozitivně naladilo i dodalo sílu pokračovat v započaté cestě.