Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

Oslava němčinářů z 5.B

Alena Škáchová (15.02.2023)

Geburtstagsparty 1


Po dlouhých přípravách nastala naše Geburtstagsparty - narozeninová oslava! Napsali jsme si navzájem pozvánky, vyrobili blahopřání, napekli a nakoupili občerstvení, popřáli jsme si a zazpívali Zum Geburtstag viel Glück a nakonec ... nakonec jsme všechno snědli!


Geburtstagsparty 2Setkání ministrantů

P. Benedikt, školní kaplan (11.02.2023)

Setkání ministrantů 1


V sobotu 11. února se po delší době uskutečnilo setkání ministrantů - nejen z naší školy. 4 desítky kluků si kromě nácviku na mši sv. a jejího slavení u sv. Vojtěcha mohli v teple (téměř jako na zámku) vychutnat skvělé řízky a zákusky všeho druhu. Krátké promluvy o postní době završil soutěžní test. Nastřádanou energii v TV areálu naší školy všichni využili při fotbálku i dalších sportech. Předávání cen ukázalo, že borci z naší školy mají nejen dobré hlavy, ale jsou i sportovně zdatní. Ocenění získali nejen starší kluci z druhého stupně, ale i naši „prvnáčci“ a žáci z domácí školy. Blahopřejeme a těšíme se na další setkání.


Setkání ministrantů 2Exkurze do Osvětimi

Jana Šafusová (10.02.2023)

Exkurze do Osvětimi 1


V souvislosti s probíranými novodobými dějinami odjely 10. února třídy 9. A a 9. B na exkurzi do největšího německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau na okraji polského městečka Osvětim. I tolik let po druhé světové válce působí toto místo pořád děsivě.


Po silném zážitku, návratu do Prahy a následném přespání ve škole žáci uzavřeli dvoudenní exkurzi návštěvou pražského židovského města na Josefově s jeho synagogami a hřbitovem.


Exkurze do Osvětimi 2


Exkurze do Osvětimi 3 Exkurze do Osvětimi 4Návštěva Goethe Institutu

Hana Svobodová (08.02.2023)

Goethe Institut 1


Ve středu 8. února navštívili naši nejpokročilejší němčináři blízký Goethe Institut, kde byl pro ně připravený zábavný program - samozřejmě v němčině. Žáci se seznámili  s nabídkou místní knihovny a zahráli si hru, která rozvíjela jejich zeměpisné i jazykové znalosti.


Goethe Institut 2 Goethe Institut 3


Konverzační soutěž ve francouzštině

Terezie Brůžková (06.02.2023)

Konverzační soutěž 1


Dne 1. února se uskutečnila konverzační soutěž ve francouzštině, kde měli přihlášení žáci možnost konverzovat francouzsky na vylosovaná témata s rodilou mluvčí Géraldine a paní učitelkou Brůžkovou. Děti si v obou kategoriích vedly velmi dobře, a tak jsme mohli s panem ředitelem
dne 6. února vyhlásit vítěze, předat diplomy a  ceny spojené s francouzštinou a francouzskou kulturou.


V kategorii A1 se na 3. místě umístila Josefína Andršová z 8.A, na 2. místě Jaroslava Kaurová také z 8.A a na 1. místě Adam Čermák taktéž z 8.A.
V kategorii A2 se na 3. místě umístila Magdalena Štefanová z 6.B,
na 2. místě Ema Gondeková také z 6.B a na 1. místě Teodor Heller z 9.B. Všem oceněným blahopřejeme!


Konverzační soutěž 2Beseda a tvůrčí dílna s malířkou a ilustrátorkou Lucií Seifertovou

Klára Kuthanová, Štěpánka Rácová (foto) (06.02.2023)

Tvůrčí dílna 1


Tvůrčí dílna 2


V hodinách výtvarné výchovy v 9. třídách nás poctila svou návštěvou paní Lucie Seifertová, autorka a ilustrátorka známého kresleného seriálu
Dějiny udatného českého národa a mnoha prostorových leporel.
Poutavě dětem líčila postup, jak v jejích rukách vzniká kniha, od prvotních náčrtků, přes technické řešení, až po hotové dílo. Každý žák si na závěr vyrobil podle návrhu paní Seifertové svůj vlastní prostorový „tahák“ k určování historických slohů. 


Tvůrčí dílna 3


Tvůrčí dílna 4Po stopách sv. Anděly Merici aneb Poznej kořeny své školy

Sestra Anděla (29.01.2023)

Soutěž


V týdnu od 23. ledna do 27. ledna měli žáci možnost zúčastnit se soutěže „Po stopách sv. Anděly Merici aneb Poznej kořeny své školy“.  Velmi nás potěšila poměrně vysoká účast, celkem se zúčastnilo 94 žáků, většinou z
1. stupně. Pro nás Sestry bylo těžké rozhodnout, čí práce jsou ty nejlepší,
a tak v I. kategorii (1.-2. ročník) byli ohodnoceni čtyři žáci, ve II. kategorii (3.-5. ročník) sedm žáků a ve III. kategorii (žáků 2. stupně) byli oceněni všichni účastníci. Všem gratulujeme! Setkání o svátku sv. Anděly Merici

Sestra Anděla (27.01.2023)

Setkání se starosty


V pátek 27. ledna v rámci slavení svátku zakladatelky sester voršilek, sv. Anděly Merici, proběhlo o velké přestávce setkání starostů tříd se sestrami. Bylo to moc milé. Pan ředitel i žáci sestrám popřáli a předali jim připravené dárky, ve kterých byli velmi tvůrčí. Děkujeme, že na nás myslíte! My na vás také nezapomínáme ve svých modlitbách a snažíme se pomoci, jak můžeme.


Blahopřání


DárkyCzech Trip opět na scéně

Věra Žádníková (01.02.2023)

Czech Trip 1


Po coronavirové odmlce do naší školy 1. února opět zavítalo 10 amerických studentů na svůj výlet do české školy. V hodině anglického jazyka v devátých třídách se nejprve 20 minut snažili dorozumět česky. Náš jazyk si osvojují teprve 1 týden! Následných 25 minut bylo věnováno komunikaci v angličtině, aby naši žáci měli možnost si v praxi vyzkoušet, co všechno po sedmi letech umí.


Czech Trip 2Planeta Praha

Věra Žádníková (31.01.2023)

Planeta Praha


V den rozdávání výpisu pololetního vysvědčení, 31. ledna 2023, vyrazilo
13 tříd naší školy na filmové představení PLANETA PRAHA. Žáci i učitelé byli překvapeni, kolik zvířat v Praze žije a jak jsou schopné se přizpůsobit měnící se době.St Ursula’s Scrabble Cup

Věra Žádníková (27.01.2023)

Scrabble Cup 1


8. ročník poháru (25. - 27. ledna) proběhl v přátelsky soutěživé atmosféře. Dvojice listovaly anglickými výkladovými slovníky o sto šest. Procvičily si jak abecedu, tak pochopení vysvětlení anglického slovíčka tak, aby uměly říct český význam přeloženého slova.


Zajímavosti


👍🏻 Za 40 minut jedné hry oběhla hra kolem stolu 11krát. Zahrálo se 44 tahů.


👍🏻 Nejhorší sada sedmi písmen: 3xA a 4xI


👍🏻Na druhém místě se umístila dvojice, která byla složena z náhradníků, přihlášení onemocněli.


👍🏻 A z rozhovoru jedné dvojice: A je to anglicky?“ „To je MEGA anglicky!“


Gratulujeme 1.-3. místu a nejlepšímu tahu The Best Go. Děkujeme všem účastníkům za nasazení a asistentům zápisu a časomíry za vzornou spolupráci! :-)


Scrabble Cup 2Po stopách sv. Anděly Merici aneb Poznej kořeny své školy

Sestry voršilky (23.01.2023)

Po stopách sv. Anděly Merici


Plýtvání potravinami

Barbora Patoková (13.01.2023)

Víte, jaké množství zakoupeného jídla se nesní, ale naopak vyhodí? Víte, jestli se jídlem plýtvá nejvíc v restauracích, obchodních řetězcích nebo v domácnostech? Jaký dopad má plýtvání potravinami na životní prostředí? Máte nápad, jak plýtvání potravinami omezit? Víte, jaký je rozdíl mezi označením potravin „spotřebujte do…“ a datem minimální trvanlivosti?


Program na VŠE 1  Program na VŠE 2


V pátek 13. 1. jsme navštívili VŠE, abychom na tyto a další otázky našli odpovědi. Děti z 5. A si na malou chvíli vyzkoušely, jaké je být vysokoškolským studentem, a také zjistily, čím se liší přednáška od cvičení.Pozvánka na školní ples

Žáci 9.A a 9.B (13.01.2023)

Školní ples 2023


St Ursula´s Scrabble Cup 2023

Věra Žádníková (13.01.2023)

Scrabble Cup 2023


Tříkrálová koleda

Hana Svobodová a žáci 3.B (06.01.2023)

Koledování u nuncia


Milé a srdečné přijetí, pohostinnost, společné vyprávění, modlitba, zpěv koled a požehnání. Toho všeho se nám v hojné míře dostalo při tříkrálovém koledování u papežského nuncia. Setkání bylo krásné, budeme rádi vzpomínat.Tříkrálové žehnání školy

Jana Šafusová (06.01.2023)

Tříkrálové žehnání školy


Za tradiční požehnání děkujeme otci Benediktu Hudemovi, třem králům
ze 3. B, kteří krásně hráli a zpívali, a ministrantům z 9. B Teodoru Hellerovi a Filipu Maruškovi.