Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

6.B v době karantény peče a fotí

Vít Zeman (12.03.2021)

6.B se v době karantény velmi činí! V rámci třídnických hodin třída plnila hned dva dobrovolné úkoly.


Tomáš Rehák přišel s úkolem upéct vlastní domácí chipsy, chléb a palačinky. Zapojilo se několik dětí a jejich některé produkty uvidíte na videu, které vytvořil Gabriel Heller: https://youtu.be/yb1I3yAofIY


Naposledy se také soutěžilo o nejlepší fotografii v rámci tří kategorií. Všichni soutěžící se snažili a fotky všech byly moc pěkné. Níže naleznete vítězné foto:


Kategorie UMĚLECKÁ HEZKÁ FOTOGRAFIE - Tereza Zlochová


Tereza Zlochová


Kategorie EFEKTIVNÍ COOL "FOUTO" - Tomáš Rehák


Tomáš Rehák


Kategorie VTIPNÁ KAŠE - Matyáš Jansa


Matyáš JansaMít tak křídla

Kateřina Tschornová (09.03.2021)

Křídla


Kdybyste měli křídla, kam byste letěli? Naši deváťáci francouzštináři třeba na měsíc (vers la lune), nebo do vesmíru zkoumat černé díry (dans l´espace pour explorer des trous noirs), nebo do historie (dans l´histoire) a také třeba do Paříže jezdit na kolečkových bruslích (à  Paris pour faire du roller), nebo k pyramidám (voir des pyramides). A také za všemi lidskými nadějemi a za štěstím (vers tous les espoirs humains et le bonheur).Mein Tag

Hana Svobodová (03.03.2021)

Co dělají naši žáci při distanční výuce? Němčináři ze 4.B se velmi pěkně zhostili svého domácího úkolu na téma "Mein Tag" a nakreslili a popsali některé běžné denní činnosti. Autorem přiloženého obrázku je Samuel Simonis.


Mein Tag


Bajka v 6.B

Hana Svobodová (02.03.2021)

Žáci v 6.B dostali domácí úkol: Napiš bajku, aby v ní závěrečným ponaučením bylo nějaké přísloví. Jednu s velmi současným obsahem vytvořila Debora-Anna Vymětalová.


Byl krásný pondělní den. Pepíček měl jako obvykle online výuku. Maminka celý den pracovala a pracovala. Pepíček zaspal první tři online hodiny. A při dalších hodinách se ani nenamáhal zapnout si mikrofon. Ignoroval výuku a úkoly. Celý týden už nepřišel ani na jednu hodinu a nevyplnil ani jeden úkol ze zadání. V Bakalářích se mu nahrnovaly špatné známky, ale neřešil to a dál lhal svým rodičům, že se pilně učí.


Přišel den vysvědčení a zároveň den Pepíčkových narozenin. Rodiče pro něj měli iPhone 12 Pro Max, ale když zjistili, jaké má známky, zhrozili se. Řekli mu, že žádný dárek nedostane, dokud si ho nezaslouží.


Z toho plyne: Bez práce nejsou koláče


Důležitá poznámka na závěr: Pepíček a jeho rodina jsou opice!


Český jazyk onlineOživlé loutky v hodinách francouzského jazyka

Kateřina Tschornová (01.03.2021)

Na půdě školních budov se našly loutky. Dobrá duše je schovala a učitelce francouzštiny posléze věnovala. K distanční výuce v tandemu v prvních a druhých třídách se skvěle hodí. 
Voňavá a trochu strašidelná pohádka O perníkové chaloupce - Le conte de Jeannot et Margot.


Loutky FJ


Od března distanční výuka pro všechny žáky

Filip Roubíček (27.02.2021)

Na základě krizového opatření vlády ze dne 26. 2. 2021 se zákaz osobní přítomnosti žáků ve škole vztahuje od 1. 3. 2021 také na žáky 1. a 2. tříd. Třídní učitelky budou rodiče informovat o možnosti vyzvednutí učebnic potřebných pro distanční výuku a rozvrhu online hodin.


Informace o ošetřovném najdete ZDE.Oslavujeme francouzštinu!

Kateřina Tschornová, Kateřina Ezechiášová (16.02.2021)

Frankofonie 2021


V hodinách francouzského jazyka a na francouzštinářských stránkách školy jsme dětem nabídly (my, učitelky FJ :)) účast v soutěži FRANKOFONIE, kterou pravidelně vyhlašuje MŠMT. Letošním tématem soutěže byl vzduch ve všech podobách.
Výzvu přijal a do celostátního kola postoupil žák 4.A Abou Jan Ba, a sice se svým dílem "Allure de la fantaisie". Velmi děkujeme za tak skvělou reprezentaci a srdečně gratulujeme!


Pohádkový den

Nika Nováková (12.02.2021)

Karneval2  Karneval1


Tento pátek se celé první patro naší školy proměnilo v pohádku. Už při příchodu našich prvňáčků a druháčků bylo slyšet radostné hlásky a ze šaten pak do svých tříd proudily princezny, víly, tanečnice, rytíři, netopýři, piráti a mnohé další pohádkové postavy. Každá třída pak měla svůj program, ve kterém nechyběly divadelní scénky, soutěže a malování s kouzelným skřítkem. Po celém dni pak děti odcházely domů veselé a plné dojmů. Také paní učitelky byly potěšené, že se pohádkový den vydařil a že si ho děti navzdory všem pandemickým opatřením pěkně užily.Karneval v družině

Marika Potoček (10.02.2021)

Karneval 1


V uplynulém týdnu od pondělí až do středy 10. února proběhl v 1.B karneval. Děti nadšeně pomáhaly s výzdobou třídy, vyráběly karnevalové čepice a vyhrály si i maminky, které pro své ratolesti ušily doma pro tuto příležitost úžasné kostýmy. Mohli jsme potkat moudrou sovu, Spidermana, princezny, pávici, policistu i Pipi dlouhou punčochu a nechyběl ani bandita...


Karneval 3 Karneval 4


Karneval 2


S hudbou na dálku

Nika Nováková (09.02.2021)

V úterý 9. února proběhlo online setkání žáků 2.B s muzikantem a pedagogem Ondřejem Tichým. Opět připravil krásný hudební program, ve kterém si děti vyzkoušely svůj sluch, rytmus a také taneček na Ondrovy melodie. Ačkoli byl program poprvé online, vše se technicky zvládlo, kvalita přenosu byla výborná a druháčci se už těší na další setkání.První pololetí za námi!

Hana Svobodová a žáci 1.B (28.01.2021)

Exkurze 1.B


Poslední lednový týden se měli prvňáčci na co těšit. V úterý vyrazili na přírodovědnou exkurzi k Vltavě a pozorovali vodní ptáky. Ve čtvrtek je čekalo první rozdávání vysvědčení. A přestože se občas museli potýkat s různými karanténními opatřeními i distanční výukou, zvládli první pololetí na jedničku!


Vysvědčení v 1.BVoláš k nebi, Andělo

Filip Roubíček (27.01.2021)

Sestry Anděla a Benedikta


Dnes 27. ledna jsme oslavili svátek sv. Anděly Merici, zakladatelky řádu svaté Voršily. Její jmenovkyně sestra Anděla spolu se sestrou Benediktou zazpívaly píseň "Voláš k nebi, Andělo" do školního rozhlasu a připomněly její životní příběh (zde). Pak sestry navštívily první a druhé třídy, aby děti osobně pozdravily a obdarovaly bonbóny. Děkujeme.


Sestra AlžbětaZimní radovánky s družinou

Sestra Alžběta Ladnarová (16.01.2021)

Zimní družina 1 Zimní družina 2


Letošní zimu nám Pán Bůh dopřál hojnou sněhovou nadílku. Zpočátku děti stavěly sněhuláky a koulovaly se. Později přišla i dlouho (několik let nebylo dostatečně sněhu) očekávaná akce - bobování na Petříně. Průběžně jsme tam chodili, abychom si užili sněhu, co to jen půjde. Děti si navzájem půjčovaly družinové boby i lopaty. Ještě na začátku minulého týdne děti závodily, kdo dojede nejdál. A než jsme se se sněhem rozloučili...


Zimní družina 3 ..... tak si děti vystačily i jen s trochou


Zimní družina 4 ..... ledu na klouzání.


Tříkrálové žehnání školy

Sestra Anděla a sestra Magdalena (06.01.2021)

Tříkrálové žehnání v 1.A


Ve středu 6. ledna 2021 dopoledne, na Slavnost Zjevení Páně, lidově - na Tři krále - proběhlo tradiční tříkrálové žehnání školy. Vzhledem k opatřením to osobně mohli zažít pouze žáci a pedagogové nejnižších tříd prvního stupně. Nechyběla modlitba, kropení svěcenou vodou, kadidlo ani křída.


Tříkrálové žehnání ve 2.A  Tříkrálové žehnání ve 2.B


Tradiční tříkrálové koledování ve škole a v okolí školy letos neproběhne. Kasička Charity ČR na příspěvky do Tříkrálové sbírky 2021 je umístěna ve vestibulu školy, jinak je možné využít odkaz na oficiální web Tříkrálové sbírky a přispět online - www.trikralovasbirka.cz. Děkujeme.Vánoční ohlédnutí s prvňáčky

Hana Svobodová a žáci 1.B (04.01.2021)

Vánoční besídka 1.B


Barunka Tylová
Letošní školní rok prvňáčků je sice neobvyklý, ale rozhodně není chudý na pěkné zážitky. Na jejich předvánoční besídce nechyběla ani hudba.


A jak prožili prvňáčci vánoční prázdniny? To již dokáží moc pěkně napsat. Posuďte sami.