Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Kronika

2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012  

Křížová cesta na Petříně

Sestra Magdalena (13.04.2022)

Křížová cesta 1


Je středa Svatého týdne. Naši žáci druhého stupně tradičně končí výuku před velikonočními prázdninami modlitbou Křížové cesty na Petříně. Protože po dva roky z důvodu pandemie křížová cesta nebyla, pro většinu žáků je to nová zkušenost s touto pobožností. Po počátečních rozpacích se brzy celé společenství žáků a učitelů ztišilo, v tichu se žáci střídali v nesení těžkého dřevěného kříže a od jednoho zastavení ke druhému se zpívala píseň „Ježíši ukřižovaný, lituji hříchů, lituji, Ježíši ukřižovaný, kyrie eleison.“ Do modlitby vkládáme celou nelehkou situaci ve světě a modlíme se i za žáky devátých tříd, kteří dělají zkoušky na střední školy. Po ukončení křížové cesty nám Otec Benedikt požehnal, a s tím jsme se rozešli na velikonoční prázdniny.


Křížová cesta 2   Křížová cesta 3Obvodní kolo olympiády v německém jazyce

Hana Svobodová (06.04.2022)

V březnu se konalo obvodní kolo olympiády v německém jazyce, kterého se v kategorii II.A (8. a 9. ročníky ZŠ) zúčastnili Michael Babický, Sofie Stehlíková a Magdaléna Kokaislová. Magda obsadila 1. místo a postoupila do krajského kola, které proběhlo 6. dubna v Gymnáziu Nad Alejí. Tam se jí na vyšší příčce umístit nepodařilo, přesto si vedla velmi dobře a patří tak, podle výroku poroty, mezi špičku žáků - němčinářů v Praze. Všem soutěžícím děkuji za reprezentaci školy a přeji mnoho studijních a životních úspěchů.Pouť za sv. Ludmilou

sestra Veronika (03.04.2022)

Tetín


V neděli 3. dubna vyrazili žáci naší školy spolu s otcem Benediktem, sestrou Veronikou a dalšími asistenty na poutní místo Tetín. Byl to první výlet v rámci projektu Grantys: „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy II.“, s finanční podporou MČ Praha 1 – Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 v roce 2022. Vyrazili jsme vlakem do Berouna a odtud putovali na Tetín za sv. Ludmilou. Otec Benedikt nás seznámil s historií poutního místa a kostelů sv. Ludmily, sv. Kateřiny a sv. Jana Nepomuckého. Prohlídka nás natolik upoutala, že jsme zvládli i vědomostní test. Slunečné odpoledne jsme využili ke hraní pohybových her a nechyběla ani sladká odměna a výborný moučník. Pouť jsme zakončili na Smíchovském nádraží společnou modlitbou a poděkováním za krásně prožité odpoledne.


Tetín 2


O zeměpisné olympiádě

Matouš Šimek (22.03.2022)

Zeměpisná olympiáda 1


Na začátku března se v naší škole uskutečnilo také školní kolo zeměpisné olympiády. Otázky a úkoly pro školní kolo připravil pan učitel Matouš Šimek ve spolupráci s panem učitelem Vítkem Zemanem. Týkaly se látky probírané v ročníku soutěžících, všeobecného zeměpisného přehledu, schopnosti pracovat se školním atlasem, či poznat známá místa podle obrázků.


Nejúspěšnějšími řešiteli, kteří postoupili do okresního kola, se v kategorii 6.tříd stali Carlos Lozano, Petr Fuchs a Jáchym Korselt, v kategorii 7.tříd Jan Tutr, Ben Koutecký a Jaroslava Kourová a v kategorii 8. a 9. tříd Berta Vráblíková, Julie Rosenová a Josef Bartošek. Mezi řešitele, kteří nepostoupili do okresního kola, ale dosáhli velmi slušného výsledku, patří Kateřina Vorlíčková, Klára Mrázková, Brigita Dědková, Samuel Kuthan a Mikuláš Ptáček.


Centrálně zadávané okresní kolo probíhalo online ve škole na noteboocích. Nikomu se z něj dál postoupit nepodařilo, ovšem Jan Tutr a Petr Fuchs dosáhli ve svých kategoriích na Praze 1 nejlepšího výsledku mezi účastníky ze základních škol (překonali je pouze gymnazisté). Slušného výsledku v okresním kole dosáhla i Berta Vráblíková a Josef Bartošek.


Zeměpisná olympiáda 2 Zeměpisná olympiáda 3


 

Poetické setkání

Nika Nováková, Kateřina Tschornová (02.03.2022)

Poetické setkání 2


Dnes jsme si užili pěkné poetické setkání. Vedle našich básní a textů jsme si poslechli i texty a básně našich kamarádů z jiných škol, seznámili se s nimi a o pauze si společně zahráli "Cukr, káva, limonáda". Bylo moc milé se opět po tak dlouhé době setkat.


A den poté, ve čtvrtek 3. března, na Poetickém setkání v ZUŠ Biskupcova recitovali své krásné texty František Dus a Tomáš Vojvoda (3. kategorie – žáci 6.-7. tříd) a Eliška Čaplová a Adam Holeček (4. kategorie – žáci 8.-9. tříd). 


Anděl strážný od Miloše Kratochvíla a Truffaldino z Goldoniho Sluhy dvou pánů – to jsou texty, za jejichž interpretaci získal právě žák 9.A, Adam Holeček, ocenění poroty v obvodním kole Poetického setkání. Blahopřejeme a děkujeme Adamovi za skvělou reprezentaci školy.


Poetické setkání 1  Poetické setkání 3


Olympiáda z francouzského jazyka pro 1. stupeň

Kateřina Tschornová (28.02.2022)

Konverzační soutěž ve FJ pro 1. stupeň


Ve výuce francouzštiny jsme 28. února zahájili novou tradici – olympiádu z francouzského jazyka pro 1. stupeň. Účast byla hojná, nadšení velké, tréma přiměřená.


A dopadlo to takto. Ze třetích ročníků první místo získala Tessa Tvrdá (3.B), druhé místo Eliška Pagáčová (3.A) a třetí místo Gabriel Klener (3.B).
Ze čtvrtých ročníků jsou na prvním místě Ester Přibylová a Adrien Mikeš (oba 4.A). Na druhém místě Amálie Svatošová, Maxmilián Matějka a Tobiáš Kryl (všichni ze 4.A) a Neda Kučerová (4.B).  A na třetím místě jsou Tobiáš Koutný a Vít Ramplé (4.A). Páté ročníky mají tyto vítěze: na prvním místě Anežka Zapiór (5.A), na druhém místě Kilián Záhorský a na třetím místě  Viktorie Vaňáčová (oba z 5.B).
 


Félicitations ! Blahopřejeme a těšíme se na další ročník soutěže ve francouzské konverzaci pro 1. stupeň.Třetí třídy na cestě do minulosti

Nika Nováková (28.02.2022)

3.A v Národním muzeu 3.B v Národním muzeu


V pondělí se třetí třídy vydaly na cestu do minulosti. V nově zrekonstruovaném Národním muzeu naši třeťáci navštívili nové expozice z dob minulých i současných. V plné kráse mohli zkoumat dávné mořské i suchozemské živočichy, ale např. také sbírku minerálů. Ještě toho zůstalo mnoho neprobádáno, tak se do Národního muzea jistě brzy znovu vydají.


Školní turnaj ve florbalu

Jana Šafusová (22.02.2022)

Florbalový turnaj 1


V úterý 22. 2. 2022 se konal v tělocvičně školní turnaj 6. - 8. tříd ve florbalu. Velké díky paní učitelce Janě Sobotkové a zvláště panu učiteli Matoušovi Budíčkovi, který odpískal 15 zápasů!


Všechna družstva chtěla zvítězit a to se odrazilo na kvalitě zápasů. Turnaj měl náboj! Po odehrání všech zápasů systémem každý s každým, měla družstva 8.A a 8.B shodný výsledek ve všech kritériích.


Rozhodující druhý vzájemný zápas vyhrála 8.A o jediný bod (1:0). Děkujeme za strhující podívanou a zvláště za velmi sportovní chování.


Na fotografii níže je druhý tým vlevo (8.B) a vítězný tým vpravo (8.A). Na krásném třetím místě se umístilo družstvo 7.A.


Florbalový turnaj 2Soutěž Frankofonie

Kateřina Tschornová (21.02.2022)

Soutěž Frankofonie 1


Úžas - to je téma letošního ročníku výtvarné soutěže Frankofonie. Do celostátního kola z naší školy postupují práce žáků prvního i druhého stupně, které vidíte na fotkách. Každou práci bylo nutné doprovodit krátkým komentářem ve francouzštině a vymyslet originální název, též ve francouzštině.


Žáci vybírali z deseti předložených francouzských výrazů vyjadřujících nějakou formu překvapení nebo údivu (ébaubi, médusé, décalé, kai, saperlipopette, farcer, tintamarre, époustouflant, pince-moi, divulgacher).


Soutěž Frankofonie 2


Bruslení 8.A a 8.B

Jana Šafusová (11.02.2022)

Bruslení 8.A a 8.B


Konečně můžeme za pohybem! 8.A a 8.B byla bruslit na zimním stadionu Na Nikolajce.Školní kolo německé olympiády

Alena Škáchová (09.02.2022)

Německá olympiáda


Ve středu 9. 2. proběhlo školní kolo německé olympiády ve dvou kategoriích. Všichni účastníci projevili velkou statečnost a pěkně učitelkám povyprávěli o zvoleném tématu. Ti nejlepší byli v pondělí oceněni.
Děkujeme a přejeme další studijní úspěchy!


Hromnice na ZŠSV

Géraldine Baar, Kateřina Tschornová (02.02.2022)

Hromnice 1


Ve středu 2. února čekalo na žáky 3.A, 4.B, 5.A, 8.AB (FJ1) a 9.AB (FJ1) v hodinách francouzštiny s rodilou mluvčí Géraldine Baar překvapení v podobě oslavy svátku la Chandeleur (Hromnice).
V evropských frankofonních zemích (Francie, Belgie, Švýcarsko) se 2. února slaví návrat světla a blížící se jaro (dny se začínají prodlužovat) právě přípravou palačinek, jejichž kulatý tvar připomíná slunce.
Géraldine představila symboliku zvyků spojených se svátkem Chandeleur, mezi něž patří i vyhazování palačinky do vzduchu při smažení (doprovodila video ukázkou). Žáci o zvycích diskutovali a nakonec je Géraldine seznámila s receptem a pozvala děti k ochutnávce vlastnoručně připravených palačinek se světlou kasonádou, „cassonnade“, což je belgická specialita - poleva připravená ze třtinového cukru oblíbená hlavně dětmi.
Díky této kulturní zkušenosti, která zaměstnala všechny smysly, si děti mohly plně vychutnat frankofonní tradici a mohou ji vzkřísit každý rok. A teď - pánev na plotnu!


Recept na palačinky (pro 4 osoby)
V míse smíchejte dle následujícího pořadí:
4 vejce
1 čajovou lžičku cukru
litr plnotučného mléka
400 g hladké mouky
trochu oleje (asi jednu čajovou lžičku)
Těsto nechte nejméně 30 minut odpočinout. Poté usmažte palačinky na rozpáleném oleji nebo másle. Podávejte samotné či ozdobené dle fantazie – cukrem, citrónem, marmeládou, čokoládou, sýrem, šunkou… Dobrou chuť! Bon appétit !Konverzační soutěž ve francouzském jazyce

Kateřina Ezechiášová (26.01.2022)

Konverzační soutěž ve FJ 1


Ve středu 26. ledna se u nás ve škole uskutečnila konverzační soutěž ve francouzštině pro druhý stupeň, které se zúčastnilo celkem 12 žáků. Tito žáci soutěžili v kategorii pro úroveň A2 a je třeba říci, že si vedli opravdu výborně! Jednalo se o hovoření o sobě, popis obrázku a nakonec mluvení na dané téma. V konverzační soutěži se na prvním místě umístil Teodor Heller z 8.B, na druhém místě se umístila Barbora Janáčová ze 7.B a třetí příčku obsadila Barbora Jelínková ze 7.B. Vítězové budou ve škole odměněni na památku drobnými dárečky, nicméně věříme, že všichni zúčastnění si z letošní soutěže odnesli skvělou životní zkušenost a hlavně zaslouženě dobrý pocit. Soutěžícím děkujeme za aktivitu, odvahu a vynikající výkony. Příští rok se budeme těšit opět na viděnou!


Konverzační soutěž ve FJ 2


Historie Francie ve čtyřech patrech

Kateřina Ezechiášová (17.01.2022)

Historie Francie 1


Pondělní výuka byla, již tradičně, zahájena testováním žáků proti viru, ovšem v netradiční situaci se poté ocitli francouzštináři z 5.A a z 5.B. Byla pro ně totiž připravena dopolední projektová výuka na téma "Historie Francie". Žáci byli nejprve seznámeni s programem, následně pracovali samostatně i ve skupinkách na tom, co o Francii vědí obecně, načež se vědomosti začaly zužovat pouze do témat historie, kdy byly žákům zprostředkovány konkrétní informace a fakta pomocí kvízu, osmisměrky a dalších cvičení, aby nakonec historie jakoby ožila - a to díky loutkovým divadelním vstupům paní učitelky Kateřiny Tschornové a herečky Kateřiny Tiché. S žáky jsme se přesouvali v různých etapách dějin tak, jak jsme stoupali výše a výše po škole. Závěrem, v souvislosti se současným francouzským prezidentem Emmanulem Macronem, dostali žáci na ochutnání onen výtečný dezert - makronky. Alespoň občas si historie zaslouží sladký konec!


Historie Francie 2 Historie Francie 3


Tříkrálové koledování

Hana Svobodová a děti z 2. B (06.01.2022)

Tříkrálové koledování 1


Letošního koledování se zúčastnilo několik tříd prvního stupně. Krásný zážitek mají koledníci z 2. B, kteří navštívili nunciaturu.
Nejenže se pan nuncius přidal ke zpěvu koledníků, ale zapíval jim i krásnou koledu ve své rodné angličtině.


Tříkrálové koledování 2