Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Aktuality

"Z Paříže do Paříže"

Kateřina Svobodová (09.12.2019)

Un sac de billes


V pondělí 9. prosince se francouzštináři z osmých a devátých ročníků společně vypravili do kina na francouzsko-kanadský film "Z Paříže do Paříže" (Un sac de billes), který vznikl dle románové předlohy spisovatele Josepha Joffa. Autobiografický snímek jsme zhlédli ve francouzštině s českými titulky. Film "Z Paříže do Paříže" byl navíc zajímavý tím, že se částečně natáčel v České republice (v Praze, v Žatci či v Karlových Varech) a objevili se v něm i proto čeští herci. Příběh filmu byl napínavý a také dramatický, protože vyprávěl o cestě dvou bratrů z okupované Paříže do svobodné zóny na jihu Francie, kde se měli znovu shledat se svou rodinou. Tímto příběhem se budeme později ještě zabývat během hodin francouzského jazyka.


Do školy přišel Mikuláš

Magdalena Šilarová (05.12.2019)

Mikulášská nadílka v první třídě


Jak by mohl svatý Mikuláš zapomenout na naši školu? Přišel jen s anděly. Čerti u nás nejsou zapotřebí - máme přece samé hodné děti. Malí byli rozechvělí, ale i velcí ho vždy rádi vidí. Snad přijde i napřesrok.


Adventní duchovní obnova 3.B

Kilián Záhorský, 3.B (03.12.2019)

Duchovní obnova 3.B 1


V úterý 3. prosince jsme měli duchovní obnovu u Panny Marie Sněžné s otcem Bonaventurou a bratrem Angelem. Na začátku se konala soutěž o nejlépe vystřiženého a vybarveného anděla, na kterého jsme napsali svoji prosbu. Šest nejlepších dětí dostalo bonbóny. Poté se vytvořily 4 týmy a konala se bojovka kolem kostela, při které jsme plnili úkoly v ambitu, u hudebnin, na hřišti a na hřbitově. Na závěr jsme si prohlédli historickou knihovnu a pomodlili se v kostele.


Duchovní obnova 3.B 2


Společné vzpomínání na začátky školy

Filip Roubíček (28.11.2019)

Beseda o začátcích školy


Ve čtvrtek 28. listopadu 2019, kdy sestry voršilky slavily 119. výroční založení Římské unie řádu svaté Voršily, proběhla beseda Po revoluci? Jak jsme začínali? Sametově? jako připomínka událostí spojených s naší školou, které následovaly po sametové revoluci v roce 1989. 


Paní učitelky D. Zderadičková a E. Pecinová  Sestra Andrea a první ředitel Adolf Špaček  Paní učitelka Z. Růžičková a její žák K. Nový


V sále kláštera sester voršilek se sešlo několik pamětníků: sestra Andrea Ondrová, sestra Magdalena Šmídová, první ředitel Adolf Špaček, učitelky Jana Drtinová, Eleonora Pecinová, Zdeňka Růžičková, Hana Svobodová, Dagmar Zderadičková a bývalý žák Karel Nový. Společně vzpomínali nejen na to, jak probíhalo zřizování školy v červnu 1990 a první školní rok 1990/1991, ale i na ty, kteří jsou se začátky naší školy neodmyslitelně spojeni: sestry Reconcilatrix a Prokopu, kolegyně a kolegy z pedagogického sboru, žáky a jejich rodiče. Jejich vyprávění posluchače zaujalo - škoda, že jich nepřišlo více. Těšíme se, že se opět sejdeme a zavzpomínáme při oslavách 30. výročí zřízení školy 7. června 2020.


Beseda se spisovatelem Vojtěchem Matochou

Lucie Baloušová, Hana Svobodová, Barbora Janáčová, 5.B (21.11.2019)

Beseda se spisovatelem 1


Ve čtvretek 21. 11. 2019 nás navštívil autor knihy Prašina Vojtěch Matocha. Dozvěděli jsme se, že původně není spisovatelem, ale pracuje pro mobilní telefony. Když jede vlakem na služební cestu, píše ve vlaku Prašinu. Teď už píše třetí díl a také se chystá na natočení filmu Prašina. Během besedy jsme si společně vyzkoušeli tvoření příběhu. Pan Matocha nám také četl úryvek ze druhého dílu Prašiny – Černý merkurit. Bylo to hodně napínavé a beseda se mi moc líbila. Besedu se spisovatelem si užily během 3 vyučovacích hodin děti z pátých až osmých tříd.