Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Aktuality

Příjemné vítězství

Jana Šafusová (29.05.2023)

Přehazovaná 1


Naše družstvo složené z dívek tříd 7. A/B a 6. A pro naši školu v pondělí vybojovalo 1. místo v turnaji přehazované ZŠ Prahy 1. Radujeme se a děkujeme. Bylo mi ctí je turnajem provázet, protože celé družstvo bylo velmi zodpovědné: Od ranních tréninků od 7 hodin ve škole až po dokonalé plnění pokynů při samotných zápasech. Vyhrát nebylo snadné, úroveň všech družstev byla vyrovnaná a nad ZŠ Uhelný trh dívky vyhrály o jediný bod.


Turnaj organizovala naše škola. Poděkování patří paní učitelce Janě Sobotkové za organizaci, účast při trénincích a zajištění cen. Velkou pomocí byl Max ze 6. A, který nepostradatelně hlídal skóre a dělal zápis. Také jemu děkujeme.


Přehazovaná 2Výlet do Zlaté Koruny

Stáňa Šimková (20.05.2023)

Zlatá Koruna 1


V sobotu 20. května 2023 se uskutečnil druhý poutní výlet skupinky 23 žáků naší školy v rámci projektu „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy III.“ s finanční podporou MČ Prahy 1 – Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 v roce 2023. Cesta Jižním expresem do Českých Budějovic utekla rychle. V jihočeské metropoli jsme se nejdříve vypravili navštívit Kostel Božského srdce Páně, který je součástí kláštera Kongregace sester Nejsvětější Svátosti. Sestry nám umožnily slavit v kostele mši svatou a následně nás mile pohostily v jejich klášterní zahradě. Do Zlaté Koruny jsme z Č. Budějovic dojeli motoráčkem a z nádraží doputovali pěšky až ke klášteru. Překvapením pro nás bylo, že jsme zde potkali poutníky z Prahy, které někteří z nás znali. Po obědě jsme si na přilehlé krásné louce mohli zasoutěžit a hledat poklad. Odpoledne nás paní průvodkyně provedla areálem kláštera a zároveň jsme získané znalosti uplatňovali v pracovních listech. Před odjezdem do Prahy byl čas i na pohybové hry a sdílení našich zážitků. Pouť jsme ukončili společnou modlitbou a poděkováním za krásně prožitý den.


Zlatá Koruna 2 Zlatá Koruna 3


Návštěva koziček

Jana Mišejková (18.05.2023)

Petra Armandová - ilustrační foto


Ve čtvrtek 18. května přijela za dětmi ze školní družiny Petra Armandová - chovatelka koziček Julinky, Elenky a Reginky. Program s kozičkami, které jsou velmi socializované a cvičené, probíhal na školním hřišti. Koza Julinka má dokonce titul Miss koza 2013. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí o jejich životě. Kozy ukázaly, jak umí poslouchat na povely, tančily a cvičily k básničkám, skákaly do výšky, dokonce ukázaly, že ani automobil pro ně není žádná překážka. Paní chovatelka nám také ukázala, jak se kozy dojí. Naše rohaté návštěvnice byly velmi kontaktní a děti si je mohly pohladit, nakrmit a také je povodit na vodítku. Děti dostaly na památku na ruku kozí razítko a mohly si zakoupit “Kozí kalendář” - pěknou knížku s básněmi.


Duchovní obnova 9.B

Jana Šafusová (17.05.2023)

Duchovní obnova 9.B 1


Duchovní obnova 9.B 2


Ve středu 17. května jsme díky paní učitelce B. Škáchové a vstřícnosti sester bosých karmelitek mohli prožít neobvyklý program duchovní obnovy. Je vlastně velmi příjemné, že duchovní obnova pro třídu může být pokaždé jinak zaměřená, a tudíž pokaždé jinak přínosná. V areálu sester v Drastech nás přivítala sestra Sára. V altánku venku a za značně chladného a větrného počasí. Ale se zajímavým výkladem, šťávou a sladkými tyčinkami. V další části programu jsme se zahřáli brigádou, neboť sestry celý areál teprve obnovují z bývalého zemědělského objektu, hodně zchátralého. Dobrý pocit: Mohli jsme se chvíli podílet na přetváření něčeho poničeného na něco pěkného. Po obědě měla pro nás paní učitelka Škáchová připraveno duchovní zakončení v ovčíně. Nemylte se, chlév tam už nyní není. Nyní je to pěkný prostor pro konání mší, protože kostel je teprve ve výstavbě. Povzbuzeni jsme odjížděli domů.


Duchovní obnova 9.B 3 Duchovní obnova 9.B 4Umělá inteligence ve výuce francouzštiny

Alena Franková (01.05.2023)

AI ve FJ 1


Sedmáci (první cizí jazyk) a deváťáci (druhý cizí jazyk) se nejprve zaměřili na "fotografii" papeže v péřovce, která prolétla médii – seznámili se s principem fungování generátorů obrázků, které tvoří snímky na základě zadaného textu, a společnými silami vytvořili překlad informačního plakátu.


Následně si všichni doma vyzkoušeli, jaký obrázek jim vznikne po zadání libovolné věty ve francouzštině. Ve třídě jsme poté odhadovali, která věta stála za vznikem kterého snímku. Každý si pak vybral jeden obrázek a k němu nepatřící větu a obojí se snažil propojit smysluplným příběhem ve francouzštině.


AI ve FJ 2


AI ve FJ 3