Základní škola
sv. Voršily v Praze

Deváťáci v Senátu (a nejen tam)

Deváťáci se v posledních týdnech během tvorby videí ponořili do tématu ústavních institucí, a tak byla návštěva v Senátu téměř nutná. 

Během exkurze jsme se přesunuli v čase do 17. století a ocitli se na audienci u samotného Albrechta z Valdštejna, který si Valdštejnský palác (v němž Senát od roku 1996 sídlí) nechal zbudovat. Poseděli jsme v bohatě zdobeném Hlavním sále, prošli skrz Rytířskou síň až do Zrcadlového sálu, kde proběhlo třeba setkání s prezidentem Zelenskym. Z freskami zdobené Audienční síně jsme nahlédli do zahrady, kde už sice nenajdeme původní sousoší (ta si odvezli Švédové během třicetileté války), ale můžeme tam obdivovat jejich věrné kopie, odlité na začátku 20. století přímo ve Švédsku. Díky tomu je teď v zahradách kopií víc než původních originálů – přibyly k nim totiž odlitky i dalších švédských uměleckých kořistí.

Po cestě do Senátu jsme si díky výhledu z Karlova mostu mohli ze seznamu sídel ústavních institucí odškrtnout sídlo prezidenta, tj. Pražský hrad. Cestou zpět do školy jsme zvládli ještě Poslaneckou sněmovnu a Úřad vlády, do sbírky nám tak zbývá už jen Ústavní soud v Brně. 😉

Ve škole jsme pak navázali promítáním videí o jednotlivých institucích, jež ve skupinách vytvořili žáci – od vyhledávání informací přes scénář a natáčení až po střih. Výsledek můžete posoudit sami.

VIDEA: PrezidentVládaÚstavní soudSenátPoslanecká sněmovna

Alena Franková

beDesign.cz

Přihlášení