Základní škola
sv. Voršily v Praze

Periodická soustava prvků

Periodická soustava prvků je uspořádání všech známých chemických prvků. První tabulku publikoval v roce 1869 Dmitrij Ivanovič Mendělejev, ruský chemik, který seřadil prvky podle rostoucí atomové hmotnosti. Dnes je v tabulce zaznamenáno 118 známých prvků seřazených podle rostoucího protonového čísla.

Periodická soustava prvků byla hlavním tématem na hodinách chemie v osmém ročníku, a tak jsme se vydali na Přírodovědeckou fakultu UK, kde probíhá komentovaná výstava tabulky. V první části nás lektoři provedli historií a rozdělením tabulky, dále trendy a využitím vybraných prvků. Lektoři ovládali tabulku pomocí aplikace, a tak se nám tabulka měnila před očima.

Ve druhé části jsme do dvojice dostali ukázky vybraných prvků. Naším úkolem bylo prvky identifikovat a zamyslet se, které prvky máme každodenně u sebe. Mohli jsme si tak osahat zlato, křemík, wolfram, bismut, uhlík, železo a spoustu dalších. Na závěr proběhla společná diskuze o využití ukázkových prvků.

Na výstavě jsme si zopakovali již nabyté znalosti, zároveň jsme se dozvěděli nové informace a na závěr nám pomohla ve výběru prvku na projekt ve druhém pololetí.

Michal Poft

beDesign.cz

Přihlášení