Základní škola
sv. Voršily v Praze

Josefov

Kdo by kdy tušil, že bylo v Praze židovské ghetto? Možná Pražané vědí, že tu máme nějakou synagogu, ale že téměř všechny jsou v Praze na 1km2? Takzvaný Josefov, bývalé židovské ghetto, nám připomíná už jen pár budov. To a ještě více se dozvěděli žáci devátých ročníků při komentované prohlídce Židovského města pražského. Paní průvodkyně byla velmi empatická a jako židovka měla rozsáhlé znalosti o judaismu.

Během prohlídky jsme navštívili například Staronovou synagogu, starý židovský hřbitov či Španělskou synagogu v maurském slohu. Věděli jste, že zde hrál po dobu téměř deseti let skladatel české národní hymny František Škroup?

V mnoha synagogách jsou výstavy židovské tradice a náboženství. Pinkasova se stala památníkem obětí holokaustu a najdete zde na stěnách jména z oficiálních transportních listin. Staronová synagoga se stále využívá k bohoslužbám, a tak nejen zde dostali pánové papírovou kipu na hlavu.

Prohlídka trvala asi 2,5 hodiny, počasí nám přálo a energie z pár hodin spánku vystačila jen tak tak až do konce prohlídky. Věřím, že si žáci odnesli alespoň pár nových vědomostí o judaismu a jeho kultuře. A teď už konec výletům a držme jim palce ve zkouškách na střední školy.

Pavel Jakubec

beDesign.cz

Přihlášení